VIDEO Barajul cu Grecia a amanat o etapa din Liga 1 - Dumitru Dragomir: "Daca nu se califica la Mondial, Piturca trebuie sa plece"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 22 octombrie 2013, 13:28 Sport | Fotbal

Dumitru Dragomir (foto arhiva)
Foto: Hotnews
​Comitetul de Urgenta al FRF a hotarat, marti, sa amane etapa din Liga 1 care urma sa se desfasoare inainte de barajul cu Grecia (preliminarii CM de fotbal). "Nu am loc de intors, e de interes national. Daca nu se califica la Mondial, Piturca trebuie sa plece. Daca nici acum, cand are toate conditiile, atunci cand?", a declarat Dumitru Dragomir, presedintele LPF.

"Avem o mare problema, pentru ca domnul Piturca a cerut deja amanarea etapei de dinaintea meciului cu Grecia. Iar asta ne pune in mare incurcatura. Dar daca ne calificam la Mondiale imposibilul devine posibil, pentru ca atunci toate echipele din Romania admit si sunt de acord cu amanarea" - Dumitru Dragomir, conform Mediafax.

"Nu am loc de intors, e interes national. Comitetul de Urgenta a hotarat amanare. Asa ca se amana si aceasta etapa. Noi puteam sa ne opunem si nu avea nimeni ce sa ne faca. Federatia nu putea sa ne oblige, mai ales restantele sunt naucitoare. Dar intelegem interesul echipei nationale, noi incercam sa intelegem pe toata lumea" - Dumitru Dragomir.

"Daca nu ne calificam, atunci vom avea o vara cu fotbal. Ne ducem in vara cu meciurile, nu mai incepem cu decembrie sau altceva, ca altfel e nenorocire. (Daca ne calificam - n.r.) ar trebui sa jucam si in ianuarie, pentru ca trebuie sa terminam campionatul pe 3 mai. E aproape imposibil. Daca nu jucam toata iarna e aproape imposibil sa terminam campionatul" - Dumitru Dragomir.



Despre Victor Piturca

"Ce mare performanta a facut? Sa ajungi la baraj nu inseamna nimic. Acum, ca a picat cu Grecia, a prins glas? Daca nu se califica la Mondial, trebuie sa plece. Dar la ce contract are, probabil ca va fi greu sa se intample asta. Daca nici acum, cand are toate conditiile, nu se califica, atunci cand? Jucam returul acasa, avem doua echipe in Europa, suporterii vor umple stadionul…" - Dumitru Dragomir la Fanatik.

Romania se va duela cu Grecia in barajul de calificare la Mondialul de fotbal din 2014. Turul se va juca pe 15 noiembrie (la Atena), iar returul pe 19 noiembrie (pe Arena Nationala).




















2909 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ntz! (Marţi, 22 octombrie 2013, 13:32)

    Cezy [utilizator]

    nu pleaca, el a vrut cu Ucraina!
  • +7 (7 voturi)    
    Contract made in Romania (Marţi, 22 octombrie 2013, 13:47)

    Lucian P. [utilizator]

    In 2009 a fost demis de la nationala si a luat 300.000 de euro clauza de reziliere. Acum are contract pana in 2016 cu 35.000 de euro pe luna, clauza de reziliere de 500.000 de euro si bonus de calificare la euro 2016 de 350.000 de euro. Ce rost mai are sa faca performanta cu asa clauze de reziliere. Cred ca deabia asteapta sa-l dea astia afara...
    • +1 (1 vot)    
      Ce?!!! (Marţi, 22 octombrie 2013, 15:37)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      are si bonus de calificare la Euro 2016!! adica la ala cu 24 de echipe, la care se vor califica probabil si Latvia sau Belarus... hai ca-i tare asta!
  • +7 (9 voturi)    
    [..] (Marţi, 22 octombrie 2013, 13:52)

    JeSuisRoumain [utilizator]

    nu pleaca, el ne califica la Euro 2050 :)
    • +1 (1 vot)    
      ha ha (Marţi, 22 octombrie 2013, 14:32)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui JeSuisRoumain

      in 2050 este Campionat mondial...:):):):)
  • 0 (2 voturi)    
    calificare (Marţi, 22 octombrie 2013, 14:44)

    Master [anonim]

    Stimati domni,

    Piturca e un geniu. Dumneavoastra ati vazut ce gloabe avem noi la nationala acuma? Am 50 ani si nu am vazut echipa mai slaba ca si asta in istoria recenta a Romaniei. Ori este cel mai norocos om de pe pamant ori e un mare antrenor. Nu il simpatizez de loc, dar nu am alta explicatie.
  • +1 (1 vot)    
    Dupa meciul cu Estonia (Marţi, 22 octombrie 2013, 15:37)

    mircea gurbină [anonim]

    Rusine, de trei ori rusine:
    1. Victorie rusinoasa;
    2. Prestatie rusinoasa
    3. Comentariu din studiou rusinos (Unde-o fi viitorul Topescu?!)
    Mircea GURBINĂ
  • +2 (2 voturi)    
    Tupeu de borfas (Marţi, 22 octombrie 2013, 16:04)

    Rhadoo [utilizator]

    Sandu si Dragomir nu se simt sa mai lase si ei locul altcuiva? Lipsa de performanta nu este numai vina lui Piturca, fotbalul romanesc cine il pastoreste si organizeaza, daca nu ei? Piturca a reusit macar sa duca o nationala mediocra la baraj, in timp ce campionatul romanesc a crescut putin datorita jucatorilor straini, nu se vede nicaieri o amprenta pozitiva a sefilor si patronilor in scoala de fotbal romaneasca, scolile de copii si juniori sunt subfinantate sau abandonate in fiecare an. De unde sperante pentru viitor daca ducem lipsa de jucatori talentati si bine pregatiti fizic?
  • 0 (0 voturi)    
    Afara cu antrenorul cel suparat vesnic. (Miercuri, 23 octombrie 2013, 5:54)

    cocodino [utilizator]

    Cel mai tare e sa-l dea afara dupa ce Romania castiga barajul, asa e corect. Sa simta pe propia piele ceea ce simte Mutu acum.
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Miercuri, 23 octombrie 2013, 11:20)

    liviu_ [utilizator]

    are si ast dreptate o declaratie din 1000 :) mafiotu ataca alt mafiot...

    totusi asa este, la ce contract are , nu are nici un interes sa califice romania, dimpotriva are interes sa fie demis...