Clasamentul FIFA: OFICIAL - Portugalia, Grecia, Croatia si Ucraina, posibilele adversare ale Romaniei la baraj

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2013, 12:19 Sport | Fotbal

Nationala de fotbal
Foto: HotNews / Dan Popescu
Portugalia, Grecia, Croatia si Ucraina sunt, conform clasamentului FIFA publicat joi, posibilele adversare ale tricolorilor in barajul de calificare la Mondialul de fotbal din 2014. Echipa pregatita de Victor Piturca a urcat doua pozitii - se afla pe 29, cu 767 de puncte.

Romania - locul 29, 767 puncte: o urcare de doua pozitii.

Clasamentul FIFA, primele 20 de pozitii:


1 Spania 1513 puncte
2 Germania 1311
3 Argentina 1266
4 Columbia 1178
5 Belgia 1175
6 Uruguay 1164
7 Elvetia 1138
8 Olanda 1136
9 Italia 1136
10 Anglia 1080
11 Brazilia 1078
12 Chile 1051
13 USA 1040
14 Portugalia 1036
15 Grecia 983
16 Bosnia-Herzegovina 925
17 Coasta de Fildes 917
18 Croatia 901
19 Rusia 874
20 Ucraina 871.




















4511 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Oricare ca fi adversarul (Joi, 17 octombrie 2013, 12:49)

    potaissa [utilizator]

    se va termina nasol. Sper ca cel tarziu atunci sa se schimbe ceva la FRF , altfel ......
  • +4 (6 voturi)    
    e si meritul lui Piti (Joi, 17 octombrie 2013, 13:03)

    hcoanda [utilizator]

    Bravo V. Piturca.
    Performanta e exceptionala raportata la lot si baza materiala.Turcia a investiti de 10 ori mai multi bani decat noi dar Piti a fost mai hot si i-a luat fata.
    E o MARE PERFORMANTA CA AM AJUNS LA BARAJ.
    FRF sa se trezeasca si sa nu mai inchida rezervoarele de talente, atat cat mai exista la Timisoara, Craiova, .....
    De unde sa selectionam jucatori care sa se bata cu Cristiano Ronaldo,...?
    De la Sageata Navodari si Chitila??...cu tot respectul pentru aceste echipe dar cred ca nici Murhno daca era antrenor nu facea treaba mai buna cu ce are.
    • +1 (1 vot)    
      A fost mai hots (Joi, 17 octombrie 2013, 13:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui hcoanda

      Mentalitatea romaneasca conform careia cine-i mai hots cistiga...

      Piturca n-a fost mai hots, chiar a comis o greseala care era sa ne coste... egalul cu Ungaria.

      Sansa Romaniei a fost ca Turcia s-a prezentat execrabil in prima jumatate de campanie.

      PIturca a adus seriozitate la echipa nationala, a facut ordine. Asta dupa ce Razvan Lucescu scapase friiele cu totul. Cam asta-i tot ce a facut Piturca. Sub el echipa nationala a jucat decent (nicidecum nu s-a autodepasit)m a jucat serios, si si-a cistigat aproape toate punctele cu adversarii slabi. Si a avut sansa unei victorii la turci, care s-a dovedit decisiva.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Joi, 17 octombrie 2013, 15:50)

        hcoanda [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        In meciul tur cu turcii s-a autodepasit.
        El si echipa.
        In privinta hotsiei: chiar Murihno spunea ca atunci cand tu ai o masina mai slaba gen Trabant si te bati cu un Renault(sa dau doar un exemplu), SINGURA sansa pe care o ai e sa "trisezi": dezumfli cauciucurile adversarului, etc.
        Asta a facut Piti la turci acasa.
        Asta a facut si Murihno la Inter contra Barcei.E imposibil sa te iei la tranta cu Mesi si atunci ii pui bete in roate si il prinzi pe contraatac.
        Altfel iei vreo 7-8 boabe.
        Si da, are meritul ca a stiut sa puna ordine si seriozitate.Dar ordine si seriozitate pun si Hizo si Multescu si poate si mai mult Petrescu.Punem pariu ca ei nu duceau echipa la baraj?
        Dar degeaba am ajuns la baraj daca nu mergem la Mondial.Regretul va fi si mai mare.
        Mersi de reply.
        • 0 (0 voturi)    
          Trabantul poate depasi Renault (Joi, 17 octombrie 2013, 19:38)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui hcoanda

          combinand diferit piesele din care-i facuta. Nu te duce mintea cum s-o faci, trisezi.
  • 0 (0 voturi)    
    OFICIAL... (Joi, 17 octombrie 2013, 13:42)

    DIDA [anonim]

    ...VIITORUL SUNA RAU !!!...numai o perioada de imspiratie, munca si mult noroc vor duce la calificare...in caz contrar, o sa ne multumim cu acest loc 2...o sa incepem reconstructia celebra...il dam jos pe Pitzi...il injuram pe Sandu...Mitica...etc..
  • 0 (0 voturi)    
    wow! (Joi, 17 octombrie 2013, 14:27)

    corvus coraX [utilizator]

    Hai Portugalia!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ULTIMA NOUTATE !!!!! (Joi, 17 octombrie 2013, 16:01)

    Andy Latimer [utilizator]

    Datorita protestelor Frantei ,la tragerea la sorti echipele din urna a doua nu mai sant obligate sa joace returul in deplasare !!!!! Asta ar fi un imens noroc pentru Piti : SA JUCAM RETURUL LA BUCURESTI !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      da si nu (Duminică, 20 octombrie 2013, 21:08)

      adrianbsc [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      nu prea conteaza, a se vedea meciul cu Slovenia...
  • -1 (1 vot)    
    fotbal (Joi, 17 octombrie 2013, 19:08)

    georghe [utilizator]

    Decât calificări aşa urâte, mai bine lipsă.
  • 0 (0 voturi)    
    Deplasare sau acasa (Joi, 17 octombrie 2013, 22:34)

    Koczka [utilizator]

    Sunt foarte curios cum se va trage la sorti astfel incat o echipa din urna a doua ar putea juca returul acasa. Numai daca se schimba ordinea de extragere din urne alternativ, etc. Sau mai bine sa apeleze la o broasca testoasa care sa stabileasca si scorurile.
  • +1 (1 vot)    
    Romania (Vineri, 18 octombrie 2013, 18:11)

    cocodino [utilizator]

    Portugalia e mai slaba decat noi si prefer Portugalia in locul grecilor sau ucrainiei.