Arjen Robben: "Ne puteti trimite flori in Olanda"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2013, 11:40 Sport | Fotbal

Arjen Robben
Foto: Facebook
​Romania a incheiat grupa din preliminariii pe locul doi, urmand sa joace in barajul de calificare la Mondialul din 2014. Tricolorii trebuie sa multumeasca Olandei, echipa care a castigat cu 2-0 in Turcia. "Ei bine, ne puteti trimite florile in Olanda. Sper ca Romania sa ajunga la Campionatul Mondial", a declarat Arjen Robben, conform Prosport.

"Ei bine, puteti trimite florile in Olanda. Si Romania si Turcia sunt doua echipe foarte bune. Cred ca acum e un entuziasm in randul jucatorilor, urez Romaniei tot binele si sper sa ajunga la Cupa Mondiala" - Arjen Robben.

"V-am ajutat. Si pentru noi a fost un meci important, am vrut sa obtinem cel mai bun rezultat" - Jermain Lens.

"Felicitari echipei Romaniei, asa ca suntem cu totii fericiti. Acum aveti oportunitatea de a juca la baraj si va urez tot norocul din lume" -  Patrick Kluivert, antrenorul secund Olanda.

"Cred ca Romania este norocoasa, insa Turcia este o echipa foarte buna, ei s-au descurcat foarte bine in ultimele doua, trei meciuri, dar nu a fost indeajuns pentru ei" - Dirk Kuyt.

"Romania are o echipa buna, are cativa jucatori buni, deci cred ca toata lumea are o sansa la calificare" - Daley Blind.


Echipe calificate la baraj: 

Croatia, Portugalia, Grecia, Ucraina, Suedia, Franta, Romania, Islanda.


Capi de serie:

Croatia
(locul 10 in clasamentul FIFA), Portugalia (locul 11), Grecia (locul 12) si Ucraina (locul 26) - Romania va intalni una din aceste echipe in baraj. 

Urna a doua:


Suedia, Franta, Romania si Islanda.


Meciurile din baraj se vor disputa pe 15 si 19 noiembrie. Romania (nu este cap de serie) va juca primul meci pe propriul teren. Tragerea la sorti va avea loc pe 21 octombrie.




















9281 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    :) (Miercuri, 16 octombrie 2013, 12:01)

    Xorciser [utilizator]

    E smecherie, vor sa ne opreasca camioanele cu flori la granita... :)
  • -8 (16 voturi)    
    multumim Olanda (Miercuri, 16 octombrie 2013, 12:09)

    doru [anonim]

    Pentru ca au fost corecti cu fotbalul de fiecare data.

    Pe de alta parte, nu putem minimaliza performanta Romaniei doar pt ca Olanda a batut Turcia, pentru ca Olanda a batut pe toata lumea.

    Mai putin pe estonia, cu atat mai mare meritul nostru aseara ;)

    Felicitari Piturca! Multi vor spune ca a avut noroc, dar eu spun ca el a calificat nationala de fiecare data cand a fost selectioner. Mai sa fie, chiar asa noroc de fiecare data? Si la ceilalti numai ghinion?
    • +8 (10 voturi)    
      da, noroc (Miercuri, 16 octombrie 2013, 12:23)

      kelye [utilizator] i-a raspuns lui doru

      Cand te rogi ca X sa bata Y si Z sa piarda cu N goluri si mai stiu eu ce dracu... e noroc.
      Jocul rezultatelor e noroc.
      • +1 (3 voturi)    
        Doar teoretic ai dreptate (Miercuri, 16 octombrie 2013, 13:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kelye

        In mod normal, te astepti ca olanda sa invinga Turcia in macar 9 jocuri din 10. mai ales cind Olanda avea un interes direct in cistigarea jocului, si anume accederea in lista capilor de serie la turneul final. Deci nu asteptam ca Albania sa invinga germania, ci ca Olanda, cea care batuse pe toata lumea, sa bata si Turcia.
        • 0 (0 voturi)    
          problema e (Miercuri, 16 octombrie 2013, 20:45)

          Tiger1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ca nu te astepti ca Romania sa bata estonia si te rogi pentru asta.Nu-i problema la olandezi , turci la su unguri.La noi, si numai la noi.SI, bineinteles, am reusit extraordinar, dupa ce am tremurat si umplut chiloteii doua etape, sa ne calificam la baraj.Unde vom intalni o echipa.De fotbal.SI poate dam iar 6-6 si-i mai pacalim si pe astia.Si?oare chiar nu meritam o echipa nationala care sa joace si fotbal?Si or sa vina si rezultatele.Iaca, Rapid nu are rezultate extraordinare, dar suporterii lor traiesc fiecare rezultat pozitiv la maxim.Pentru ca sunt curate!
          Si nu-s rapidist chiar deloc, dar asa e perceptia mea.
    • +6 (6 voturi)    
      Da, (Miercuri, 16 octombrie 2013, 12:26)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui doru

      e ca la zaruri.
    • +6 (8 voturi)    
      las-o mai usor cu Piturca, ca nu e cazul (Miercuri, 16 octombrie 2013, 12:37)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui doru

      nici ca jucator nu a fost bun, nici ca antrenor; daca vrei sa feliciti o persoana, incearca cu Dan Petrescu.
      • -1 (3 voturi)    
        Gogule, rezultatele "vorbeste" (Miercuri, 16 octombrie 2013, 13:34)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui visio

        ca sa ma exprim pe intelesul tau...

        Piturca, asha enervant cum e, cu cite un titular petarda in fiecare campanie, (Cocis, Florescu, B Stancu), e singurul care a calificat echipa la un turneu final dupa 2000. Asta e adevarul. Asha ca merita felicitat, chiar daca nu ne place de moaca lui.Asta daca vrem sa fim cinstiti (desi la unii e mai greu, se pare; deh, defect profesional)
        • 0 (0 voturi)    
          D'apoi, cu jucatorii pe care-i are (Miercuri, 16 octombrie 2013, 20:47)

          Tiger1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          la dispozitie , de calificat putea califica echipa oricare antrenor din liga 1.Oricare.Piturca trebuia sa faca diferenta in jocul echipei.Sa stai la ciupeala poate oricine, iar daca ai si un pic de noroc, te-ai scos.
    • +2 (2 voturi)    
      da,piturca califica, dar..... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:07)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui doru

      pe urma.............ne cam facem de ras cu el,vom practica un fotbal urat ( va mai amintiti de meciul cu olanda din gr. la CE ? unde practic, eram invitati sa atacam, sa ne calificam in sfert-uri, dar piti s-a blocat)....e suficient pana unde am ajuns, poate altadata , cu alt selectioner, sa realizam mai mult.
  • -1 (13 voturi)    
    Nu prea avem de ce multumi Olandei (Miercuri, 16 octombrie 2013, 12:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Olanda a jucat pentru sansa de fi cap de serie in grupe ( si nici cu victoria contra turcilor nu-i sigura). Iar Romania s-a calificat pentru ca a pierdut doar doua puncte cu echipele slabe(egal cu Ungaria), iar Turcia a pierdut 5 puncte (egal si infringere cu Ungaria). Si cu asta basta.

    Era foarte greu ca Turcia sa invinga Olanda, pentru ca diferenta de valoare e uriasa. Olanda e echipa de semifinala-finala de campionat european/mondial, pe cind Tucia se califica din cind in cind in grupe.

    Iar Romania, plecata cu sansa a 3-a, a profitat de startul ratat al turcilor. A si calcat in strachini, vezi egalul penibil cu Ungaria, dar mai putin decit turcii.

    Asha ca de multumit tre' sa-i multumim lui Piturca. Cu tot jocul incilcit, cu toate titularizarile lui Bogdan Stancu, care marcheaza un gol din 10 ocazii clare, Piturca ne-a calificat la baraj. Si daca ne amintim, in precedentele campanii, la startul ultimelor doua meciuri nu mai aveam nici sanse teoretice de calificare.
    • +3 (3 voturi)    
      O să-i mulțumim (Miercuri, 16 octombrie 2013, 13:13)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Lui Pițurcă o să-i mulțumim după ce o să câștige barajul. Până atunci nu e cazul nici să ne îmbătăm cu apă rece, nici să aruncăm cu noroi. Avem o națională mediocră, exact pe măsura valorii campionatului și a jucătorilor. Nu e vina lui Bogdan Stancu că e ratangiu, e vina întregii industrii de fotbal din România că nu e în stare să producă un atacant ca lumea, de suntem nevoiți să jucăm cu Stancu. Nu e vina lui Pițurcă că n-are de unde alege. Nici del Bosque dacă era antrenor n-avea cu ce să facă minuni, și oricum n-avem de unde scoate vreun del Bosque, noi avem doar de-alde Pițurcă. Asta e. Cu ce avem, cred că am făcut cam ce se putea face până acum. Dacă trecem și de baraj, putem să dăm și cu felicitări.
    • +2 (2 voturi)    
      Sutn inj lume cateva echi[pe mari (Miercuri, 16 octombrie 2013, 14:17)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

      care joaca numai la victorie, si victorie la scor. Printre aceste echipe este si Olanda (alaturi de Germania si Anglia). Eram sigur ca ei vor bate in Turcia, pt ca nu joaca niciodata la egal.
      Cine respecta fotbalul, il respecta pana la capat.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu toti avem demnitatea de a multumi Olandei (Miercuri, 16 octombrie 2013, 13:28)

    victor9 [utilizator]

    Dragi prieteni,
    Nivelul de cultura si civilizatie e un lucru rar in Romania si mai avem de lucru.
    Nu avem demnitatea de a multumi Olandei pentru rezultat pentru ca daca ei nu ar fi castigat noi nu eram acum la baraj.
    Nenea Robben ureaza succes Romaniei dar Piturca aseara a declarat ca nu l-a interesat ce se intampla in Turcia, deci dragi prieteni unde este demnitatea noastra de romani si nivelul de educatie?
    Oricum eu felicit echipa Olandei pentru abordarea meciului si pentru atitudine si echipa Romaniei pentru calificarea la baraj si mult succes in continuare.
    Este de apreciat efortul echipei noastre care a avut emotii aseara si care au multumit Olandei dar se mai gasesc persoane care acum, dupa meci, nici nu vor sa auda ca in situatia de aseara datorita Olandei am ajuns la baraj pentru ca 2 - 0 cu Estonia nu era deajuns.
    Hai Romania!
    Si multumim Olanda!
    • 0 (0 voturi)    
      daca am fi castigat cu 6-7 la zero, (Miercuri, 16 octombrie 2013, 20:55)

      Tiger1 [utilizator] i-a raspuns lui victor9

      abia atunci ar fi avut piturca un alibi sa declare ca nu la interesat meciul turcilor.In rest, acelasi om.Nu am cum sa-i spun altfel ca merge biped si are degete opozabile la maini ( nu te-am injurat piti, stai calm, e de bine!).
  • -4 (4 voturi)    
    nu-i nevoie (Miercuri, 16 octombrie 2013, 13:54)

    Gobelin [utilizator]

    sa vi le trimitem noi...
    se intorc ele singure, dupa ce le oprim la granita ...
  • +1 (1 vot)    
    Am avut noroc (Miercuri, 16 octombrie 2013, 14:22)

    ttavi [anonim]

    Amintiti-va golul de 2:2 din Ungaria. Acela ne-a calificat la baraj. S-a intors roata lui Urs Meier (Danemarca - Ro 2:2).
  • +1 (3 voturi)    
    Arjen Robben (Miercuri, 16 octombrie 2013, 15:44)

    k7 [utilizator]

    "Ne puteti trimite flori in Olanda" ....si daca se poate lalele
  • +2 (2 voturi)    
    Pragmatici (Miercuri, 16 octombrie 2013, 20:14)

    Koczka [utilizator]

    Ca jucam pi-tzurca stie toata lumea dar ca sunt si pragmatici asta e o chestie noua. Probabil ca planul e asta: luam 3 goluri in primele 30 minute si dupa aia o lasa si adversarii mai usor. Scapam oricum cu vreo 4-5 goluri la pasiv si in retur facempoate un egal. Decat nimic tot e ceva.