Alexandru Maxim, inainte de ultimele meciuri din preliminarii: "Olandezii nu vor avea mila de turci. E o sansa unica pentru noi sa ajungem la Mondial"

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 13 octombrie 2013, 16:49 Sport | Fotbal

Alexandru Maxim
Foto: Agerpres
Marti se vor desfasura ultimele partide din preliminariile pentru Mondialul de fotbal din 2014. Tricolorii au nevoie de victorie cu Estonia, in timp ce Olanda nu trebuie sa piarda in Turcia pentru a incheia Grupa D pe pozitia a doua. "Olandezii nu vor avea mila de turci, e o sansa unica pentru noi sa ajungem la Mondial", a declarat Alexandru Maxim, intr-o conferinta de presa.

''Urmeaza un meci important, aceste zile sunt vitale pentru noi. Dupa meci speram sa ne bucuram impreuna. Nici nu vreau sa ma gandesc ca am putea pierde acest meci. Atmosfera este foarte buna, baietii sunt optimisti, ne pregatim bine si asteptam meciul cu nerabdare. Nu cred ca sunt emotii, daca ar fi asa nu ar fi bine pentru noi. E o sansa unica pentru noi in viata. Ne gandim mult la acest Campionat Mondial si speram sa ajungem acolo.

Nu cred ca se va pune problema ca olandezii sa aiba mila de turci, sunt jucatori profesionisti, prezenti la fiecare Mondial'', a adaugat Alexandru Maxim, intr-o conferinta de presa.

Clasament:

1 Olanda 25 puncte
2 Turcia 16 (+9 golaveraj)
3 Romania 16 (+5 golaveraj)
4 Ungaria 14
5 Estonia 7
6 Andorra 0.

* In caz de egalitate de puncte intre Turcia si Romania, primul criteriu de departajare este golaverajul.

Se vor juca marti:

Ungaria - Andorra/ 21.00
Romania - Estonia/ 21.00
Turcia - Olanda/ 21.00.




















2373 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    chiar daca (Duminică, 13 octombrie 2013, 17:00)

    victor L [utilizator]

    olandezii n-o sa aiba mila de turci, inca nu ai ajuns la mondiale, Maxim.
    Ai uitat de baraj sau il tratezi cu aceiasi superficialitate cu care ati trata calificarile de pina acum?
    Eu va urez succes deplin si mai putina ingimfare.
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Duminică, 13 octombrie 2013, 17:05)

    ampersand [utilizator]

    Caracteristic pentru noi, românii, să "ciupim" ceva.
  • +10 (10 voturi)    
    precizare (Duminică, 13 octombrie 2013, 17:05)

    Octavian [anonim]

    In meciul cu Estonia totul incepe de la 0-4. Surmontati aceasta diferenta si aveti respectul meu.
  • +3 (3 voturi)    
    fotbalul si inteligenta jucatorilor (Duminică, 13 octombrie 2013, 18:18)

    evoque [utilizator]

    sunt doua notiuni care nu merg mana in mana.
    In primul rand povestea noastra de calificare incepe acum de la 4-0 cu estonia si se termina dupa meciul de baraj. :)), sau ce domnul maxim, meciul de baraj a fost deja castigat si noi nu stim:)))
  • +2 (2 voturi)    
    aroganta romaneasca... (Duminică, 13 octombrie 2013, 18:19)

    gabriel [anonim]

    Da, olandezii sunt profesionisti si se respecta. Aia chiar joaca fotbal. Da voi, supervedete mioritice? Cum se numeste ce jucati voi? Hai , sa presupunem ca jocurile se fac asa incat sa ajungeti voi la baraj....Ce sanse vedeti voi, la halul in care jucati? Dupa ce va faceti iar de ras o sa incepeti cu scuzele :arbitrajul, vremea, gazonul cu lumea care va fluiera s.a.m.d. Mai bine sa mearga turcii , ca tot v-au batut in meciul decisiv!
  • -1 (1 vot)    
    ??? (Duminică, 13 octombrie 2013, 18:47)

    srpc [anonim]

    "Olanda nu trebuie sa piarda in Turcia pentru a incheia Grupa D pe pozitia a doua"??? adica Olanda nu e de departe pe primul loc, tov. redactor?
  • +1 (1 vot)    
    Calcule de final... aiurea (Duminică, 13 octombrie 2013, 19:21)

    Radu [anonim]

    Daca eram in stare sa facem macar un egal cu Turcia acasa si sa nu ne lasam cotonogiti de Olanda la diferente mari de scor, eram deja la baraj acum si cu un egal tras de par cu Estonia. Sa nu uitam cum a jucat Estonia cu Olanda, cand era cat pe ce sa castige. Nu va fi usor, e gresit sa te gandesti doar la ce va face Olanda cu Turcia. Avem garantia ca Olanda nu va baga in teren rezervele? Stim ca si noi, si turcii nu pierdem si dup-aia ne rade Ungaria in nas? Hai mai bine sa ne vedem doar de meciul nostru cu Estonia, punct.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu 0-4 (Duminică, 13 octombrie 2013, 20:48)

    _Un stelist_ [utilizator]

    (null)
  • +1 (1 vot)    
    speram sa ajungem acolo (Duminică, 13 octombrie 2013, 20:49)

    thebblack [utilizator]

    de ce sa ajungem acolo? sa fim prima echipa eliminata? cu un golaveraj de 1-17 si asta doar pentru ca un iranian zapacit si-a dat autogol?

    chiar tineti neaparat sa va spalati rufele in public? e drept nu orice public... public mondial!
  • +1 (1 vot)    
    "E o sansa unica pentru noi" (Duminică, 13 octombrie 2013, 21:14)

    ty [utilizator]

    sa ramaneti acasa cu astfel de mentalitate.
  • +1 (1 vot)    
    Folbal si folbaliatori (Luni, 14 octombrie 2013, 0:59)

    muciflenduri [utilizator]

    Baietii astia practica boxul, part-time, altfel nu imi explic cum reusesc sa emane astfel de idei nastrusnice.
    Poate Maxim vorbeste despre o alta echipa de fotbal, nu despre gluma de echipa care a ajuns cea a Romaniei.
    Asadar pentru a juca un baraj cu o echipa mai buna ar trebui sa ne rugam sa bata olandezii pe turci.
    Eu zic sa mergeti la biserica sa va rugati sa bata Olanda cu vreo 7-0, Ungaria sa ia bataie de la Andorra, caz in care veti putea lua si voi bataie cu 2-0 de la Estonia si veti avea sentimentul datoriei implinite.