In ce conditii poate ajunge Romania la baraj - Olanda, arbitrul grupei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 11 septembrie 2013, 10:58 Sport | Fotbal

Suporteri romani pe Arena Nationala, dezamagiti dupa infrangerea nationalei de fotbal, Romania - Turcia 0-2
Foto: HotNews / DP
​Dupa infrangerea cu Turcia (0-2), Romania a cazut pe locul patru in Grupa D, iar sansele de a prinde barajul au devenit foarte mici. Pentru a incheia pe pozitia a doua, tricolorii au nevoie de Olanda, echipa care s-a transformat in "arbitrul grupei".

Cum poate ajunge Romania la baraj:


* Turcia si Ungaria (echipe aflate in fata Romaniei) nu trebuie sa invinga Olanda. Turcii au avantajul de a juca pe propriul teren. Tricolorii trebuie sa castige ambele partide ramase.

* In cazul in care Turcia castiga meciul cu Olanda, atunci criteriul de departajare va fi golaverajul (n.r. in cazul in care Romania castiga sase puncte cu Estonia si Andorra). In aceste conditii, tricolorii trebuie sa marcheze mult: turcii au +7, Romania are doar +1.

* Exista si varianta in care Romania incheie grupa pe locul doi, dar nu ajunge la baraj. Echipa de pe a doua pozitie cu cel mai slab punctaj (din cele 9 grupe) este eliminata automat.

  • In stabilirea clasamentului pentru locurile doi nu se iau in considerare meciurile cu ultima clasata (n.r. Andorra).

Clasament:

1 Olanda 22
2 Ungaria 14
3 Turcia 13 (+7)
4 Romania 13 (+1)
5 Estonia 7
6 Andorra 0.

Au mai ramas de disputat:


Estonia - Turcia
Andorra - Romania
Olanda - Ungaria
Turcia - Olanda
Ungaria - Andorra
Romania - Estonia. 

Clasamentul locurilor doi:

1 Grecia 16
2 Franta 14
3 Islanda 13
4 Ucraina 12
5 Portugalia 11
6 Suedia 11
7 Croatia 11
8 Ungaria 11
9 Bulgaria 7.


Citeste mai multe despre   



















11052 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Ajunge la baraj (Miercuri, 11 septembrie 2013, 11:03)

    evoque [utilizator]

    daca schimba antrenorul cu unul care trimite echipa pe teren sa invinga.
    • +5 (9 voturi)    
      Eu as baga steaua (Miercuri, 11 septembrie 2013, 11:28)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Eu as baga in teren doar jucatorii de la Steaua impreuna cu antrenorul lor, aia macar au o strategie, se cunosct bine, si au un antrenor ofensiv.
      Poate mai aduce 1-3 jucatori in afara lotului stelei
      Chiar daca individual sunt mai slabi decat unii mai buni ce joaca in strainatate, impreuna sunt o echipa si asta conteaza
      • +3 (3 voturi)    
        E patentata ideea.... (Miercuri, 11 septembrie 2013, 14:58)

        rooster [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        Pai exact asa a ajuns Spania campioana mondiala si europeana. Au luat echipa Barcelonei (fara stranieri), i-au mai cooptat pe Navas, Ramos, Casillas si inca vreo doi, si asta a fost.....desi Valdes statea mai bine in echipa aia.
      • +1 (1 vot)    
        eh... (Miercuri, 11 septembrie 2013, 14:58)

        igorashu [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

        Tu esti un suporter adevarat.

        Tu n-ai interese sa vinzi jucatori, sa dai bilete pe sub mana, sa iti tragi spuza pe turta ta si a prietenilor tai de spritz-uri.
  • +3 (7 voturi)    
    Maricica vrei o bere ?.... (Miercuri, 11 septembrie 2013, 11:11)

    belurt [utilizator]

    Cam asa se imbata romanii la fiecare 4 ani si vad mondialul de la tembelizor ..... si meciurile cu Andora si Estonia se vor transforma in palmares ...... un fel de loto pronosport in care Romania e mare victorioasa cu echipe precum Azerbajan si Munte Negru, dar nimic interesant cu echipe de mare valoare in ultimul deceniu......
    • +6 (6 voturi)    
      Muntenegru (Miercuri, 11 septembrie 2013, 12:09)

      _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui belurt

      Da, doar ca Muntenegru are 15 puncte in grupa H si sanse bune de calificare.
    • +9 (9 voturi)    
      so true (Miercuri, 11 septembrie 2013, 12:16)

      H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui belurt

      Noi nu avem echipa nationala de fotbal.
      Noi avem de fapt o echipa nationala de facut calcule.
  • 0 (0 voturi)    
    de mentionat (Miercuri, 11 septembrie 2013, 11:13)

    thebblack [utilizator]

    in stabilirea clasamentul "locurilor 2" nu se vor lua in calcul rezultatele impotriva ultimei clasate in grupa respectiva, in cazul nostru al andorrei.
    • +2 (2 voturi)    
      de.....precizat, (Miercuri, 11 septembrie 2013, 12:36)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      pt. stab. echipei de pe locul 2, la punctaj egal,se ia in considerare golaverajul obt. de fiecare echipa, excluzand din calcul, rez. obt. cu ultima clasata din grupa.......deci turcia nu va avea golaverajul +7( acum), ci + 2.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Miercuri, 11 septembrie 2013, 16:10)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        conform regulamentului oficial publicat de uefa, criteriile de departajare sunt urmatoarele:

        1 - numar de puncte obtinute in TOATE meciurile din grupa
        2 - diferenta de goluri rezultata din TOATE meciurile din grupa
        3 - numarul de goluri marcate in TOATE meciurile din grupa.

        daca dupa asta 2 echipe inca se afla la egalitate,

        4 - numarul de puncte obtinute in meciurile directe dintre cele 2 echipe
        5 - diferenta de goluri din meciurile directe intre cele 2 echipe
        6 - numarul de goluri marcate in meciurile directe dintre cele 2 echipe
        7 - golurile marcate in deplasare in meciurile directe dintre cele 2 echipe.
  • +4 (6 voturi)    
    Olandezii trimit echipa de tineret in Turcia... (Miercuri, 11 septembrie 2013, 11:39)

    Andy Latimer [utilizator]

    Romania trebuie sa bata Estonia la 9 goluri diferenta, daca turcii bat in Estonia doar la un gol diferenta...OK, batem cu 10-0, atunci asteptam ancheta FIFA, doar asa scapam de blestemul sandu -piturca !
    • +5 (5 voturi)    
      Esti un visator (Miercuri, 11 septembrie 2013, 12:02)

      Mileu [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Cum sa batem estonia la scorul asta. Un mare rezultat pentru piturca (cu p mic) este sa scoatem egal cu ei. Gata game over nu mai avem oameni de fotbal, ma refer aici si la fotbalisti si la antrenor, dar mai ales la jigodiile din FRF, Liga, etc. Oameni buni din 2002 suntem intr-un declin constant.
      • +3 (3 voturi)    
        ou sont le neiges d'antan (Miercuri, 11 septembrie 2013, 12:29)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

        unde sunt vremurile cand in grupele romaniei toti adversarii se bateau exclusiv pentru locul 2?

        undeva inainte sa incepem sa il numim si renumim pe piturca selectioner, ajutat ce-i drept si de hagi si junior.
      • +2 (2 voturi)    
        Te-ai grabit si n-ai inteles... (Miercuri, 11 septembrie 2013, 14:18)

        Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

        Ironia la adresa lui piti et comp...Pai cate aranjamente au facut astia la viata lor, in imbecilitatea lor ar fi in stare sa blatuiasca Estonia, fara sa se gandeasca la consecinte...
    • -2 (2 voturi)    
      DACA (Miercuri, 11 septembrie 2013, 12:17)

      hcoanda [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      ii vor bate pe olandezi.
  • -6 (8 voturi)    
    tot noi mergem la baraj (Miercuri, 11 septembrie 2013, 11:43)

    hcoanda [utilizator]

    1.Piti nu are nici o vina.A calificat echipa de doua ori.
    Era mai bun Razvan Lucescu cand ne chinuiam cu Albania si Bosnia si am terminat dupa Bosnia in clasament preliminariilor CE 2012?
    2.Cauza e Mircea Sandu: A desfiintat bazinele de talente: Craiova, Timisoara, etc.Ai ramas cu Chiajna si Botosani.
    PENTRU EVOQUE: Daca ai vedea unde evolueaza jucatorii turci(pe la nemti, englezi) fata de romani ai tacea din gura etc
    3.Vom bate la scor Andora si Estonia(la 7-0 daca e nevoie) si chiar daca turcii inving Olanda, tot ne vom califica la baraj.
    • +2 (2 voturi)    
      alo Aritmetica ! (Miercuri, 11 septembrie 2013, 16:27)

      math [utilizator] i-a raspuns lui hcoanda

      turcii au 6 goluri avans fata de noi si mai fac cel putin doua daca bat Estonia si Olanda.

      La noi meciul cu Andorra nu conteaza la golaveraj, chiar crezi ca putem face 9-0 cu Estonia ?
      • +1 (1 vot)    
        mersi thebblack (Miercuri, 11 septembrie 2013, 17:10)

        hcoanda [anonim] i-a raspuns lui math

        Conform regulamentului oficial publicat de uefa, criteriile de departajare sunt urmatoarele:

        1 - numar de puncte obtinute in TOATE meciurile din grupa
        2 - diferenta de goluri rezultata din TOATE meciurile din grupa
        3 - numarul de goluri marcate in TOATE meciurile din grupa.
      • +2 (2 voturi)    
        arictmetrica.....ccccccc (Joi, 12 septembrie 2013, 2:24)

        Dallara [anonim] i-a raspuns lui math

        mai e o echipa inainte.... postacilor !.....statistica spune ca ungurii stiu sa joace cu olanda chiar foarte bine.....bineinteles facand abstractie de rezultatul din tur......capisci ?
  • +3 (11 voturi)    
    Nu ajungeti nicaieri (Miercuri, 11 septembrie 2013, 11:44)

    Tomis [utilizator]

    Fotbalul este numai dopaj, aranjamente si infractiuni. Nu doar cel romanesc, tot fotbalul profesionist. Sunt prea multi bani in joc ca sa fie altfel. Asa ca lasati-o balta cu fotbalul, este ca si cand v-ati uita la un film si ati avea impresia ca actiunea este in direct.

    In plus, chiar daca ar fi cinstit, voi credeti ca echipa Romaniei poate fi formata din altceva decat romani, cu mentalitate de romani? Evident ca nu. Bagati atatea sperante in ceva fara sens si fara finalitate. Reparati mai intai Romania si cand nu a mai ramas nimic de facut puteti sa va ocupati atunci si de fotbal.
  • +6 (8 voturi)    
    Cel mai bine stam acasa (Miercuri, 11 septembrie 2013, 11:46)

    Martinezu [utilizator]

    ANi de zile am blamat pe Piturca si ceilalti.
    Abia acum realizez ca au o mica parte de vina.
    La ce au jucat ( nu au jucat) ai nostri aseara , nu am ce sa reprosez lui Piturca.
    Nu exista jucatori de campionat mondial pe la noi si asta e. Mereu noi ne facem planul ca tiganul cum vezi doamne o s-o bata aia pe cealalta, dar noi ne infringem la orice meci mai important.
    Vai de capul nostru daca o echip ca cea a Turciei de ieri ne-a aratat ieri fotbal.Pacat de timpul pierdut la Antena !
  • -1 (7 voturi)    
    sa vina blatul (Miercuri, 11 septembrie 2013, 12:10)

    radu de la afumati [anonim]

    sper ca olanda sa dea ambele meciuri turciei si ungariei...sau macar ungariei
  • +1 (3 voturi)    
    In ce conditie ajungem la baraj? (Miercuri, 11 septembrie 2013, 12:33)

    soringusar [utilizator]

    In nicio conditie !
  • +5 (5 voturi)    
    nu ai cum (Miercuri, 11 septembrie 2013, 12:43)

    no name [anonim]

    Nu ai cum sa speri la o calificare daca dinaintea meciului tu iti faci planul cu un egal. Nu se poate! Imi amintesc cand au castigat nemtii campionatul mondial au declarat la inceputul campionatului mondial ca orice clasare sub locul 1 va fi interpretat ca un esec!!
  • -2 (2 voturi)    
    Antena (Miercuri, 11 septembrie 2013, 13:14)

    Marius [anonim]

    In afara ca transmisiunile Antenei sunt de proasta calitate, nu sunt in stare sa treaca macar cu postul cel mai important pe HD, au cam purtat ghinion nationalei.
  • +1 (1 vot)    
    c.m.2014 (Miercuri, 11 septembrie 2013, 13:28)

    maer vicu [anonim]

    de ce nu folosim si noi exemplul turciei:schimbam antrenorul numindu-l pe cel mai in forma antrenor roman la ora asta -Regecampf !!!
    • +1 (1 vot)    
      Daca-l dai jos pe piturca (Miercuri, 11 septembrie 2013, 17:34)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui maer vicu

      Trebuie sa-i platesti 500.000 de euro rezilierea. Cred ca exact asta se urmareste.
  • +1 (1 vot)    
    Fotbal (Miercuri, 11 septembrie 2013, 14:47)

    gri [anonim]

    Atata timp cat federatia este condusa de 24 de ani de aceiasi indivizi"suspecti", cu dosare penale, nu facem progrese in fotbal.1990, 1994, 1998, am avut fotbalisti de valoare care veneau dinnainte de revolutie.Ca si in alte domenii, si in sport, in special in fotbal , aceasta federatie a distrus totul, a distrus fotbalul din orase mari, echipe, din Timisoara, Craiova, Bucuresti(Rapid). Cu aceasta federatie trebuie procedat ca si in cazul cainilor maidanezi(de ce nu vagabonzi?):sterilizati toti si eutanasiati care trebuie. Rusine jucatorilor care au imbracat tricoul echipei nationale, nu mai vorbesc de antrenorul "imoral" . RUSINE!
  • 0 (0 voturi)    
    despre fotbal (Miercuri, 11 septembrie 2013, 16:23)

    gri [anonim]

    Fotbalul anilor "90 ne aducea satisfactie, bucurie, eram mandrii de noi, de locul in clasamentul FIFA. FREF-ule, priveste clasamentul FIFA si puneti-va O INTREBARE? Mai baieti, dati-va demisia. Cu un canceros in fruntea federatiei, aceasta maladie a cuprins intreg fotbalul romanesc! sa-mi fie scuzata expresia canceroasa, sanatate si numai de bine celei la care fac referire.Dar pentru ca bunul simt a disparut in totalitate, nu am incotro. Nu am avut niciodata o parere prea buna de nea Piti, dar nu mai este locul lui acolo.Valorile adevarate au fost "cotonogite", indepartate, neghina e tot in fata. Cum poti sa insufli unui colectiv o stare de spirit corecta, o stare psihica echilibrata, un spirit de luptator si invingatori cu asemena imoralitati.Stie FRFE-ul si al sau antrenor cate calorii pierde un fotbalist de 80-90 Kg, in timpul unui meci? Stimabilii aveau garantia refacerii de ex. a lui Marica in 72 de ore? si va mai retin atentia despre comentatori: CALAMITARI UMANE! De unde au aparut Doamne. Nu sunt stelist, dar HAI STEAUA, nu tin nici cu Pandurii, dar Hai Pandurii, nu faceti ca sa dispara din mine(noi) placerea de a vedea un meci de fotbal. De la 500 de km am cumparat bilete "la pachet" pentru Steaua, deci HAI STEAUA! din partea unui roman.
  • +2 (2 voturi)    
    hm... (Joi, 12 septembrie 2013, 7:31)

    dallara [utilizator]

    nu avem nevoie de baraj.....cine e chiar fanatic sau frustrat exista playstation.....acolo chiar poti deveni campion mondial.....evident sa bati Ungaria in finala cu 9 - 0 ......pentru ca asta este scorul de recuperat din statistici