Mircea Sandu: "Gazonul de pe Arena Nationala a fost schimbat, arata exceptional"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 2 septembrie 2013, 13:55 Sport | Fotbal

Arena Nationala
Foto: Constantin Barbu / HotNews
Romania va evolua impotriva Ungariei si Turciei pe un gazon nou, suprafata de joc de pe "Arena Nationala" fiind schimbata. "Asteptam un stadion arhiplin. Gazonul arata exceptional, va fi o atmosfera fantastica", a precizat Mircea Sandu, presedintele Federatiei Romane de Fotbal. 

"Asteptam un stadion arhiplin (n.r. - la meciul cu Ungaria), ma astept ca nivelul jocului sa fie unul bun si in urma victoriei stadionul sa fie din nou plin la meciul cu Turcia. Gazonul a fost schimbat, l-am vizitat dimineata (n.r. luni), am fost pe teren si arata excepţional, mai trebuie schimbate cateva scaune care au fost deteriorate la meciul Stelei, dar se va rezolva totul in doua zile. Sunt convins ca va fi o atmosfera excepţionala", a declarat Mircea Sandu, citat de Mediafax.

Romania - Ungaria (6 septembrie, ora 21:00)

Arbitru: Alberto Undiano Mallenco (centru), ajutat de Roberto Diaz Perez Del Palomar (asistent 1), Pau Cebrian Devis (asistent 2) si Carlos Clos Gomez (al patrulea oficial).

Romania - Turcia (10 septembrie, ora 21:00)


Arbitru: Svein Oddvar Moen (centru), ajutat de Kim Haglund (asistent 1), Frank Andas (asistent 2) si Ken Henry Johnsen (al patrulea oficial).























2829 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    de tot rasu! (Luni, 2 septembrie 2013, 14:02)

    iondelaafumati [utilizator]

    a cata oara a fost schimbat in totalitate si mai ales pe banii cui?
    • +3 (3 voturi)    
      Gazonul de pe Arena Nationala (Luni, 2 septembrie 2013, 14:10)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui iondelaafumati

      Da, de tot rasul de cate ori a fost schimbat si bineinteles ca pe banii contribuabilului. Dar cred ca marea intrebare, care raspunde la toata afacerea este, vorba dreptului roman, CUI FOLOSESTE. Adica in buzunarul cui intra acesti bani si atunci aflam si de ce se tot schmba acest gazon.
  • +3 (3 voturi)    
    E de plans, nu de ras! (Luni, 2 septembrie 2013, 14:07)

    skolko [utilizator]

    A sasea oara, pe banii tai si ai mei si ... ai nostri in general, asa ca nu e de ras ci de plans!
  • +2 (2 voturi)    
    Oare cum va arata dupa o ora de joc? (Luni, 2 septembrie 2013, 14:14)

    Sting [utilizator]

    ...
    • 0 (0 voturi)    
      Dupa ora de joc (Miercuri, 4 septembrie 2013, 9:20)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui Sting

      ... vom culegea cartofii....
  • 0 (0 voturi)    
    obisnuiti-va! (Luni, 2 septembrie 2013, 14:44)

    micul_licurici [utilizator]

    Gazonul a fost schimbat de 'nspe ori si va mai fi schimbat de inca muuuuulte ori.

    Constructia stadionului nu permite cresterea naturala a ierbii decat cu eforturii foarte mari, instalatii complexe si chiar si atunci tot trebuie schimbat din cand in cand.

    La acest tip de stadion este normal ca, gazonul sa fie schimbat destul de des. Toata treaba e ca aceste schimbari de gazon sa se faca la un pret corect, pretul pietei si nu un pret umflat.
    • 0 (0 voturi)    
      CEI CARE... (Luni, 2 septembrie 2013, 16:48)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      L-au contruit, impreuna cu Sandu, Videanu si Oprescu, pe banii lor sa-l DEMOLEZE si sa refaca un stadion cu adevarat reprezentativ si nu o copie la mana a 3-a!
      • 0 (0 voturi)    
        stadion de mana a 3-a? (Marţi, 3 septembrie 2013, 11:10)

        gabi [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

        Nu stiu ce stadioane ai mai vazut, probabil nu prea multe, dar acest stadion este unul foarte modern. A fost selectionat de mai multi ziaristi straini in top 10 stadioane din Europa. Gazonul se va schimba de cel putin 2 ori pe an, asa cum se face si pe alte stadioane similar din vestul europei, vezi Amsterdam sau stadioanele germane noi care au gazduit CM. Cei care administreaza stadionul ar trebui sa mai cumpere o instalatie de ventilatie si niste oglinzi care sa duca la o durata de viata mai lunga a gazonului, dar schimbarea lui va continua probabil in fiecare primavera si toamna.
        • 0 (0 voturi)    
          esti sigur ? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 9:34)

          sergiu [anonim] i-a raspuns lui gabi

          De ce trebuie stadion cu acoperis retractabil ?De ce nu fac ori stadion in aer liber or stadion inchis gen Domurile din SUA ? nu inteleg cu acoperis retractabil? De ce nu ii forteaza pe englezi sa faca stadione inchise ? eu zic ca la toata afacerea asta si UEFA si FRF au numai de castigat si numaarat banii intre ei, nu cumva sa fie acoperisul inchis ca nu cumva sa iasa o floare, sau intr-o zi de vara sa zice cam stii cit dureaza sa acomodezi temperatura din stadion dupa ce ai tras acoperisul ? dureaza cel putin 3 ore dupa tragerea acoperisului sa se simta temperatura normala reglata de aerul conditionat, Americanii au avut stadione construite intr-un an de zile au transformat domuri si hypodromuri de curse de cai in stadioane de fotbal dar nu s-a intamplat sa iasa iarba afara ca pe acest stadion....dar se pare ca perfectiunea nu trebuie sa existe in Romania, numai carpeli sa mai ciupim sau sa ciupeasca si smecherii mari ca ce rpofituri si salarii au nu le e deajuns.... halal
  • 0 (0 voturi)