VIDEO Legia - Steaua 2-2/ Campioana merge in grupele Champions League

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 27 august 2013, 21:34 Sport | Fotbal

Laurentiu Reghecampf a dus Steaua in Champions League
Steaua s-a calificat in faza grupelor din Champions League dupa ce a remizat, scor 2-2, pe terenul celor de la Legia Varsovia (in play-off-ul competitiei). Campioana Romaniei si-a trecut in cont cea de-a saptea participare in grupele C1. Pentru echipa lui Laurentiu Reghecampf au marcat Stanciu (7') si Piovaccari (9'), in timp ce pentru gazde au punctat Radović (27') si Rzeźniczak (90+4').

* In tur, Steaua si Legia au remizat, scor 1-1.

Desfasurarea Live Text a partidei Legia - Steaua:

Final de partida la Varsovia: Legia - Steaua 2-2, campioana Romaniei s-a calificat in grupele Champions League

90+4'
Rzeźniczak profita de o eroare a defensivei Stelei si inscrie cu un sut la coltul lung. Legia - Steaua 2-2

90+2' Iancu primeste cartonasul galben pentru un fault dur

90'  Filip ramane singur cu portarul gazdelor, dar trimite slab...

89' Piovaccari este inlocuit de Gabi Iancu

87' Sutul lui Cristea din lovitura libera este respins de Kuciak

85' Kuciak este avertizat cu galben dupa un fault asupra lui Piovaccari - atacantul Stelei scapase spre poarta polonezilor

79' Mikita i-a luat locul lui Saganowski la gazde

75' Żyro a intrat pe teren in locul lui Furman la Legia

72' Tanase (accidentat) este inlocuit de Leandro Tatu

70' Lovitura libera pentru polonezi, mingea este respinsa de Piovaccari

Legia domina, dar fara ocazii clare de gol

68' Centrarea lui Adi Popa este respinsa de apararea polonezilor

60' Bourceanu este nevoit sa faulteze un adversar, mijlocasul Stelei primeste cartonasul galben

59' Schimbare la Steaua: Stanciu este inlocuit de Adrian Cristea

52' Szukala respine o centrare periculoasa a gazdelor

47' Stanciu primeste cartonasul galben

A inceput repriza a doua

Steaua conduce cu 2-1 la Varsovia dupa primele 45 de minute - Pauza pe "Pepsi Arena"

45+1' Tanase intoarce un adversar, dar trimite peste poarta din apropiere...Steaua rateaza o ocazie importanta

45' Steaua scapa pe contraatac, dar Filip rateaza preluarea, iar faza ramane fara rezultat pe tabela de marcaj...

43' Sutul in forta al lui Furman este deviat de Tatarusanu in corner

42' Szukala respinge o centrare periculoasa a gazdelor

Steaua nu reuseste sa tina prea mult mingea, echipa lui Laurentiu Reghecampf este in dificultate

34' Georgievski primeste cartonasul galben

33' Tanase trimite mult peste poarta

Steaua pierde cu usurinta mingea la centrul terenului, Legia domina disputa

29' Sutul lui Filip, din pozitie favorabila, se duce peste poarta gazdelor

27' Radović inscrie cu o lovitura de cap de langa Latovlevici, Legia revine in ecuatia calificarii

26' Sutul lui Tanase, din unghi, este respins de Kuciak

21' Actiune prelungita de atac a Stelei, mingea ajunge la Piovaccari, dar sutul acestuia ocoleste spatiul portii lui Kuciak

20' Kucharczyk inscrie din apropiere, dar reusita este anulata pentru o pozitie de off-side

18' Filip primeste cartonasul galben dupa un fault dur asupra unui adversar

9' Piovaccari majoreaza avantajul campioanei Romaniei, Steaua conduce cu 2-0 pe terenul celor de la Legia (pasa de gol i-a apartinut lui Filip)

7' Stanciu deschide scorul la Varsovia cu un sut pe jos, la coltul lung. Legia - Steaua 0-1

3' Polonezii au avut prima ocazie a partidei, insa Gardos a rezolvat fara probleme situatia

A inceput partida. Steaua a avut lovitura de start.

Echipe:

Legia Varsovia: Kuciak - Bereszynski, Rzezniczak, Dossa Junior, Wawrzyniak - Vrdoljak, Furman (Zyro '75) - Kosecki, Radovici, Kucharczyk (Ojamaa '63) - Saganowski (Mikita '79). Antrenor: Jan Urban.

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Bourceanu, Filip - Popa, Stanciu (Ad. Cristea '59), Tanase (Tatu '72) - Piovaccari (Iancu '89). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Arbitru:
Pedro Proenca, ajutat de Tiago Trigo si Bertino Miranda (toti din Portugalia).

25503 vizualizari

• +5 (13 voturi)
    Un meci frumos (Marţi, 27 august 2013, 23:43)

un dac [utilizator]

Piovaccari m-a impresionat. Reghe s-a tinut de cuvant, presiunea a fost la polonezi. Steaua nu s-a retras in aparare la 2-0 ca in vremurile de trista amintire. Felicitari!
    • -2 (4 voturi)
      de cand nu se mai baga oierul la echipa (Miercuri, 28 august 2013, 9:02)

nellino [utilizator] i-a raspuns lui un dac

Steaua merge mai bine.
      S-a zis cu eliberarea provizorie pe motivul "Steaua are nevoie de mine!"
    • -5 (7 voturi)
      cred ca ai vazut alt meci... (Miercuri, 28 august 2013, 9:03)

lucyan [utilizator] i-a raspuns lui un dac

la 2-0 steaua nu a mai iesit din aparare si numai norocul a facut sa obtina acest egal.
      e adevarat ca pe contraatac am mai avut cateva ocazii de a inscrie, dar calitatea slaba a jucatorilor a iesit in evidenta.
      polonezii au stat mult mai bine in teren, mult mai motivati si numai ghinionul a facut sa nu mearga mai departe, sa primesti 2 goluri la inceput de meci din faze care nu anuntau nimic, nu e usor...
      una peste alta, felicitari steaua!
      • +6 (6 voturi)
        polonezii au avut la dispozitie 85 min (Miercuri, 28 august 2013, 9:51)

bancher [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

ca sa se califice. Golul nr 2 al Stelei a venit in min. 9, si pana in min 94 au mai fost fix 85 minute.
        Polonezii aveau timp berechet sa se califice in aceste 85 min, daca erau echipa mare. Dar nu au facut-o...si nu poti sa spui ca ai ghinion daca nu iti iese jocul timp de 85 min. Ai ghinion 10 min, dar nu ai ghiniontot meciul.
        Ba pot sa spun ca polonezii au avut noroc ca au inscris in min 94..daca golul acela avea miza, nu mai inscriau ei.
      • 0 (2 voturi)
        hai sa fim onesti pana la capat (Miercuri, 28 august 2013, 13:17)

un dac [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

1. Bugetul Stelei este mult mai mic decat al polonezilor.
        2. Steaua pleca cu mai putine sansze de calificare.
        3. Lipseau 2 jucatori importanti, iar la ce lot firav si ieftin are Steaua, conteaza.
        4. Sa nu uitam celebrele mingi in porumb, degajari aiurea ca sa scape de minge din vremuri recente. Chiar au jucat fotbal, atat cat stiu. Adica putin, vezi lufturi, preluari defectuoase, gafa lui Filip, 2 iesiri de divizia B ale lui Tatarusanu etc.
        Ca o concluzie, cred ca au jucat peste valoarea lor din contract si si-au indeplinit obiectivul. Iar Reghe s-a descurcat mai bine decat un Piturca spre exemplu. Pare ca am uitat cu totii cum scoteam un varf ca sa bagam un fundas la 1-0 in minutul 20:-)
  • +6 (10 voturi)
    Bine ca s-au calificat (Marţi, 27 august 2013, 23:43)

sentenced [utilizator]

Steaua si-a facut treaba, a obtinut calificarea in deplasare.
    Sper ca Reghe a vazut ce era de vazut: Adi Popa slab, probabil trebuie scuturat un pic. Cristea nu are ce cauta la Steaua. Latovlevici cred ca a ramas deprimat de la meciul cu Slovacia.
    • +9 (9 voturi)
      Corect (Miercuri, 28 august 2013, 0:00)

un dac [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

Si eu am crezut ca am televizorul defect cand a zis comentatorul spre final ca Adi Popa a fost cel mai bun stelist. TVR-ul traieste intr-o alta realitate. Sau se referea la cel mai bun dintre romani? Pe de alta parte sunt totusi niste jucatori ieftini care joaca putin mai bine decat valoarea lor de contract. Ceea ce e laudabil.
      • -2 (8 voturi)
        stai linistit caa si pe dolce e la fel (Miercuri, 28 august 2013, 3:12)

mnicku [utilizator] i-a raspuns lui un dac

reproduc un comentariu " steaua joaca bezmetic " din inceputul celei de-a doua reprize si n-a gresit
        la cum au jucat au avut noroc cu carul ; 2 suturi 2 goluri .

daca joaca asa si in CL vor lua un vagon de goluri la ce portar minunat are si mai ales fara un virf autentic in teren vor fi ciuca batailor .
    • +1 (9 voturi)
      cristrea (Miercuri, 28 august 2013, 0:04)

erde [anonim] i-a raspuns lui sentenced

prietene, daca nu era cristea sa tina de minge si sa temporizeze pe final acum eram batuti mar
      • +5 (9 voturi)
        Foarte mare calitate (Miercuri, 28 august 2013, 0:17)

sentenced [utilizator] i-a raspuns lui erde

E bine ca a tinut mingea, insa asta este un lucru pe care l-ai astepta de la orice fotbalist profesionist. In schimb, pe langa faptul ca le-a dat o pasa de gol celor de la Legia s-a vazut pe el ca nu are cauta la aceasta echipa. Daca nu te-ai convins pana acum te vei convinge in meciurile pe care Steaua va trebui sa le castige.
      • 0 (8 voturi)
        Da, si mie mi-a placut Cristea (Miercuri, 28 august 2013, 0:19)

Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui erde

N-a rasturnat lumea, dar a fost util, a facut ce trebuia sa faca. Probabil multa lume (eu cu siguranta) are si o parere preconceputa despre el, de cand cu tarasenia penibila cu tipa aia gonflata, Dragasanu.
        Adi Popa n-a jucat rau (desi mai slab decat in multe alte ocazii), dar a cazut fizic in ultimele 20-30 de minute.
        Cel mai mult mi-a placut Piovaccari - si golul, desigur, dar mai ales pe final, cand a facut un spectacol tipic italienesc :-)))
        Una peste alta, e bine cand se termina cu bine, dar nu se poate nega ca au avut si noroc - in min 20 n-a fost nicidecum ofsaid, golul a fost perfect valabil... L-a compensat cumva cu faptul ca nu l-a eliminat in min 85 pe portarul lor, ala a fost clar fault de rosu.
    • -1 (9 voturi)
      Cristea (Miercuri, 28 august 2013, 0:32)

HP [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

Cristea a fost PROFESOR meciul asta.
      • 0 (6 voturi)
        nu-ti bate capul (Miercuri, 28 august 2013, 8:58)

tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui HP

si eu sunt de acord ca a fost perfect Cristea meciul asta, iar ca golul 2 a fost un carambol nefericit. dar definitia suporterului roman, ca individ frustrat si abuzat de-acasa de mic, zice ca trebuie sa arunci cu *gunoi in cineva chiar si atunci cand castigi. ca na, de-asta nu suntem imperiu :)
    :) (Miercuri, 28 august 2013, 0:08)

Analfabet [utilizator]

Bravo, ba! Dincolo de rivalitate, uniti sub tricolor! Sa ne vedem cu bine la meciul contra Ungariei. Hai Petrolul!
  • +5 (15 voturi)
    Cinstit! (Miercuri, 28 august 2013, 1:40)

cipoc [utilizator]

Steaua a facut um meci bun dar a obtinut un rezultat de egalitate! Golul polonezilor anulat pentru offside dintr-o pozite perfect regulamentara cantareste mult in rezultatul si cinstea acestui meci!
    Imbucurator este faptul ca in sfarsit o echipa Romaneasca este "premiata" de arbitrii si nu furata!
    Cel mai bun jucator de pe teren cred cu tarie ca a fost Bourceanu, iar cel mai slab, exagerat de slab chiar, a fost tanase.
    O faza, insa, peste care se trece mult prea usor este cea in care filip ajunge singur cu portarul polonez si in loc sa paseze mingea lui adi popa pentru 1 - 3 alege sa suteze dezastruos! Un gest aproape criminal, facut de un om slab, un caracter slab din aluat slab. Ce se intampla oare daca dupa marcarea golului egalizator, mai erau 5 minute de joc? Cred ca ne bucuram de uefa league nu de champions league! De ce!? Doatorita unui jucator cu o mentalitate precara condus de impuls nu de judecata! Tipic multor cetateni ai acestei tari! 70% chiar! A te bucura la un egal este o idiotenie fara margini tipica menatalitatii noastre limitate!
    In rest, FELICITARI STEAUA BUCURESTI, CAMPIOANA ROMANIEI!!!
    • +2 (8 voturi)
      Corect (Miercuri, 28 august 2013, 2:22)

adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui cipoc

De acord - ma uit la cum joaca profesionisti adevarati. Cate pase de gol dau Messi si Ronaldo pe an pe langa sutele de goluri inscrise? Sau Tores cu pasa la Juan Mata ptr. golul 4 al Spaniei impotriva Italiei - desi era singur cu Buffon
    • +10 (10 voturi)
      Gresit (Miercuri, 28 august 2013, 3:22)

me [anonim] i-a raspuns lui cipoc

Si eu am crezut acelasi lucru, ca golul Legiei anulat ca offside a fost valabil. Dar asta a fost pentru ca unghiul din care transmisia de la TVR a aratat faza nu prea permitea sa judeci corect.

Am revazut faza pe net, de pe Digi de la minutul 20 si intr-adevar a fost offside clar la atacantul Legiei, care se afla cu tot corpul in fata liniei defensive a Stelei. Cauta o reluare dintr-un unghi mai bun.
    • +5 (5 voturi)
      a fost offside (Miercuri, 28 august 2013, 9:57)

bancher [utilizator] i-a raspuns lui cipoc

nu s-a vazut bine la TVR, dar mai sunt si alte inregistrari la alte televiziuni
      in al doilea rand ma indoiesc ca Filip nu a pasat din egoism. Pur si simplu nu l-a vazut pe Adi Popa..sa nu uitam ca in fotbal fazele se desfasoara cu o rapiditate f mare, mai ales la atac, si uneori chiar nu iti vezi coechipierii..
      Filip nu are experienta lui Huan Matta sau a lui Torres, care simt jocul si isi simt coechipierii...Filip a facut ce a considerat el ca e mai bine: a tras la poarta.
    Felicitari! (Miercuri, 28 august 2013, 9:15)

Fanfan la tulipe [utilizator]

Felicitari, desi sincer nu prea mi-a placut faptul ca au facut pasul inapoi dupa cele doua goluri si ca au scapat victoria pe final. Oricum, in UCL va fi altceva, iar fara intariri nu-i vad bine. Popa e degeaba, jucator de divizia B, Georgievski e inconstant si imprevizibil, face uneori gafe mari, in plus, mai trebuie un atacant de viteza, pentru momentele de contraatac...Ma bucur pentru Gardos si in special Filip, pe acesta nu l-as mai scoate din echipa.Bafta in continuare!
    Offside (Miercuri, 28 august 2013, 19:08)

Gigi jilaveanu [anonim]

Imaginea din momentul plecarii mingii din piciorul polonezului daca e marita, si daca luam reper liniile de pe gazon, demonstreaza apropierea sensibila a celuilalt polonez de poarta noastra. In fasia vizibila, distanta de la partea din fata a corpului polonezului pana la linia din spate a fasiei intra de 3 ori; in cazul stelistului (elementele corpului ce pot da gol) intra de 3,75 ori. Chiar daca luam si palma stelistului, tot mai e diferenta de cativa centimetri in favoarea noastra. Camera ne pacaleste, datorita pozitiei, dar, daca era mai in stanga, era foarte clar ! Arbitrul a fost pe faza cand trebuia, adica in momentul plecarii mingii din piciorul primului polonez.