Raspunsul TAS dupa acuzele LPF si FRF: "Liga 1 trebuia sa aiba in mod normal 17 echipe"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 6 august 2013, 14:47 Sport | Fotbal

TAS
Foto: tas-cas.org
Dupa ce LPF si FRF s-au acuzat reciproc pentru scandalul "barajului" de mentinere in Liga 1, Tribunalul de Arbitraj Sportiv a dat un raspuns in cursul zilei de marti. "In mod normal, ar fi trebuit sa fie un campionat cu 17 echipe in Liga 1", a declarat Marco Balmelli, arbitrul unic al cazului la Laussane, pentru Fanatik. 

"In mod normal, ar fi trebuit sa fie un campionat cu 17 echipe in Liga 1. Dar insusi Comitetul Executiv al FRF a decis, pe 6 iulie, ca sezonul 2013/2014 al Ligii 1 sa fie format din 18 echipe, asa cum stabilisera si in anii precedenti.

Iar intrebarea a fost cine va ocupa al 18-lea loc? In trecut, atunci cand o echipa din primele doua divizii din Romania nu primea licenta de Liga 1, intotdeauna locul acelui club a fost ocupat fie de cea mai bine clasata retrogradata cu licenta, daca echipa nelicentiata e din Liga 1, fie de cea mai bine clasata echipa, cu licenta, din Liga a II-a, daca echipa promovata nelicentiata era din Liga a 2-a. Acelasi principiu a fost stabilit de FRF pe 6 iulie.

De asemenea, niciodata in anii precedenti, unui club fara licenta nu i s-a dat dreptul de a juca in prima liga. Chiar nu inteleg care e problema lor", a spus Marco Balmelli pentru Fanatik.

Citesti si

Dumitru Dragomir a gasit vinovatii pentru retrogradarea Rapidului: "TAS si FRF au gresit grav, LPF nu are nicio implicare"


Mircea Sandu se apara: "Eu am fost impotriva barajului, am spus de la inceput ca vreau 17 echipe in Liga 1"























4540 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    TAS-ul ar trebui sa defineasca normalitatea (Marţi, 6 august 2013, 15:11)

    mnicku [utilizator]

    in primul rind pt ca nashu si mitica nu-s normali

    ....Chiar nu inteleg care e problema lor", a spus Marco Balmelli pentru Fanatik...... pai cei doi mascarici al fotbalului RO
  • +8 (8 voturi)    
    Problema lor este, domnule Balmelli, (Marţi, 6 august 2013, 15:31)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ca la noi SE POATE orice!
    Nu exista disciplina, nu exista regula, nu exista respectarea legii...
    La noi se poate orice!
    Ca asa vrea muschii lor!
  • -3 (7 voturi)    
    explicatie penibila si contradictorie (Marţi, 6 august 2013, 15:53)

    Radu [anonim]

    "insusi Comitetul Executiv al FRF a decis, pe 6 iulie, ca sezonul 2013/2014 al Ligii 1 sa fie format din 18 echipe".

    Pai insusi comitetul executiv a decis si barajul. Deci TAS anuleaza o decizie a acestui comitet, motivand cu o decizie anterioara a aceluiasi comitet.
    Daca se considera ca acest comitet nu are autoritate, de ce nu anuleaza si decizia anterioara ?

    Ceva pute foarte tare la acest TAS, ca de fapt in intreg fenomenul fotbalistic. Echipe cu traditie, care umpleau stadioanele sunt ingropate (Craiova, Timisoara, Rapid, FC Arges), in schimb sunt promovate, in stilul bolsevic specific vremurilor de mult apuse dar se pare reinviate, echipe no name gen viitorul, concordia, corona, multe din ele avand jucatori impresariati de apropiati ai echipei steaua (becali, prodan..).
    • +4 (6 voturi)    
      nu ai inteles? (Marţi, 6 august 2013, 16:14)

      ciufy [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      normal puteau sa joace doar 17, dar ei au hotarat 18... ok, a zis TAS, dar a 18-a nu trebuia stabilita prin baraj, era conform cu ce s-a facut si in anii trecuti... deci a 18-a echipa era chiajna, fara baraj... care pana la urma a fost chiajna, cum era corect....
      • -3 (5 voturi)    
        pff (Marţi, 6 august 2013, 16:45)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui ciufy

        se pare ca tu esti cel care nu intelegi.. Ei au hotarat 18, ok, dar tot ei au hotarat si sa se joace baraj, nu exista nicio contradictie intre prima hotarare si a doua.
        Motivatia celor de la TAS sfideaza totusi logica, ei incearca sa se scuze, dar prin asta doar se acuza. Ma asteptam la ceva mai profesionist, nu la o judecata in acelasi spirit de mitici mioritici, si venita dupa cateva etape..
        Probabil lucrurile sunt mai complexe, ca si interesele din spate, dar sunt convins ca adevarul va iesi pana la urma la iveala.
        • +5 (5 voturi)    
          Rapid (Marţi, 6 august 2013, 18:16)

          gica [anonim] i-a raspuns lui Radu

          nu indeplineste conditiile de licentiere in liga 1. Asa ca nu poate sa joace un baraj pentru ramanerea/promovarea in liga 1
    • +1 (1 vot)    
      contradictie... (Miercuri, 7 august 2013, 6:43)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      aia apartine frf/lpf care nu sunt in stare sa faca niste reguli si apoi sa le respecte. si daca tot acuzi steaua, poate ar fi cazul sa studiezi un pic problema si ai vedea ca toata tarasenia este facuta fix in favvoarea rapidului. toate legile, regulile si hotararile anterioare au fost calcate in picioare cu un singur scop. sa tina rapidul in liga 1.
    • +1 (1 vot)    
      Mda... (Miercuri, 7 august 2013, 9:47)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Hai lasa-ma cu echipe gen Craiova Timisoara etc., ca astea erau echipele ce spalau banii negrii. Cum banii negrii au disparut, pomenile de la primarii au disparut, au disparut si pseudo-echipele.
  • -1 (1 vot)    
    TAS (Miercuri, 7 august 2013, 9:11)

    MARTORUL [utilizator]

    Penibila declaratia reprezentantului TAS, vorbeste de ce a fost si de ce va fi, nu de reglemntarea din momentul deciziei Comitetului FRF. Reglementarea trebuia sa fi in vigoare la data deciziei, actul se supune legii in vigoare, nu legii care a fost sau care va fi. In lipsa vidului legislativ, Comitetul FRF avea puteri depline sa decida. Hotararea de la TAS trebuie atacata la instantele civile!!!