Mircea Sandu se apara: "Eu am fost impotriva barajului, am spus de la inceput ca vreau 17 echipe in Liga 1"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 5 august 2013, 13:19 Sport | Fotbal

Mircea Sandu
Foto: AGERPRES
Mircea Sandu (presedintele FRF) a precizat, intr-o conferinta de presa, ca nu se simte vinovat in niciun fel dupa scandalul retrogradarii Rapidului de catre TAS. "Eu am fost impotriva barajului, am spus de la inceput ca vreau 17 echipe in Liga 1", a declarat presedintele Federatiei Romane de Fotbal.

  • "Este logic sa punem in executare decizia TAS-ului. Singurul vot impotriva (n.r. in legatura cu barajul dintre Rapid si Chianja) a fost votul presedintelului FRF (n.r. Mircea Sandu). Totul este acoperit prin documente. Deci am votat impotriva propunerii LPF cu 18 echipe si am votat impotriva barajului".
  • "Eu sustin chiar si astazi ca nici Rapid si nici Chiajna nu indeplinesc conditiile de a participa in Liga 1. Ne supunem hotararii TAS si astfel Concordia va juca in Liga 1, iar Rapid urmeaza sa solicite inscrierea la Liga 2".
  • "TAS-ul a dat o hotarare care incalca regulamentele noastre: Chiajna este o echipa care a retrogradat pe terenul de joc si nu indeplineste conditiile de a evolua in Liga 1".
  • "La Comitetul Executiv din 6 iulie si mai devreme, personal am militat pentru respectarea statutului. Tot in 6 iulie s-a votat, desi, dupa parerea mea, nu trebuia sa aiba loc acest vot. Din pacate au fost oameni incompetenti care au sustinut varianta cu 18 echipe in Liga 1" - Mircea Sandu - presedintele FRF..
LPF-ul e de vina

"LPF a incalcat prevederile regulamentelor si statutelor in momentul in care a cerut 18 echipe in campionatul national. Inteleg ca fotbalul fara bani nu se poate, dar nici sa fii sluga televiziunilor nu mi pare corect...Mi se pare ca trebuie sa ai o doza de curaj sa introduci cu forta o echipa in campionat" - Mircea Sandu.


Citeste mai multe despre   























3037 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    nu e chiar asa (Luni, 5 august 2013, 13:55)

    Sorin [anonim]

    Rapid nu indeplinea criteriile de licentiere pentru liga 1 deci trebuia retrogradata.
    Barajul nu trebuia sa se dispute, asta e clar.

    Dar nu sunt de acord cu Sandu ca echipa Chiajna trebuia sa retrogradeze.
    Da, a pierdut pe teren locul in liga 1 DAR in conditiile in care o echipa din fata (Rapid) a trisat.
    In timp ce Chiajna si-a platit datoriile Rapid probabil a investit in jucatori si atunci evident ca a invins-o in campionat.
    Dar in orice sport atunci cand un concurent este prins trisand cei de pe locurile urmatoare urca in clasament un loc.

    Nu era normal nici ca locul Chiajnei sa fie luat de o alta echipa din B pentru ca tocmai Chiajna fusese direct afectata de concurenta neloiala a Rapidului.
    Echipa din B nu a jucat meciuri directe in campionat cu Rapid.
    • -1 (3 voturi)    
      sa jucam fotbal (Luni, 5 august 2013, 14:17)

      O visina suparata! [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      chiar daca sunt rapidist, nu pot sustine ca o echipa sa joace in vreo Liga fara plata licentelor.
      Pe de alta parte, ca sa raspund fanului din Chiajna, echipele care nu au nici o performanta, teren de joc, fani, istorie, etc ar trebui sa stea in satul lor prafuit si sa ocupe de agricultura.
      Rapid nu a trisat, dar patronul nu a sustinut echipa - doar a jefuit-o si uite dezastrul.
      Noi am vrea sa vedem fotbal in campionat iar Rapid (FARA JUCATORI SCUMPI OBTINUTI DIN BANII NEPLATITI LA LICENTIERE) a dovedit ca poate bate cu copii NEPLATITI o echipa a Chiajnei care nu a avut probleme financiare dar care nu joaca nimic si nici nu o sa joace ceva.
      Doar probabil vreun "puscariabil nedovedit inca" vrea sa spele niste bani si are pretentii ca are echipa si miile de sateni au devenit fani cu abonament pe islaz...
      In consecinta, cred ca nici una dintre echipe nu are loc in Liga 1!
      Concluzia nr.2: MITICA LA PUSCARIE!
  • +2 (6 voturi)    
    Mitica... (Luni, 5 august 2013, 14:03)

    adib [anonim]

    Cind ii face o vizita de vreo 3 ani lui Jiji pentru abuz in serviciu. Nu le-a ajuns cu Craiova ?
  • +2 (4 voturi)    
    Un hot si el si Mitica (Luni, 5 august 2013, 14:20)

    klaus [anonim]

    Fotbalul romanesc din ziua de azi este dupa chipul si asemnarea liderilor. Doi hoti notorii, unul care a fost in puscarie si altul care trebuie sa ajunga acolo se ocupa de destinele acestui sport. Ce a iesit din asta? Pai daca intra fiscul in hartiile cluburilor de fotbal onconformitate cu legile in vigoare eu pot paria ca toti presedintii de club si actionarii sunt puscariabili.
    In consecinta, o organizatie de hoti care pastoreste alti hoti, la ce sa ne asteptam? VA mirati de ce nu investesc firme serioase in fotbal si de ce nu exista bani in fotbalul romanesc? Simplu, niste hoti se ocupa de el si cred ca daca vrem fotbal de calitate e cazul ca in primul rand sa intre procuratura peste ei si sa rezolve problemele legale si apoi mai vorbim si despre fotbal...
  • 0 (0 voturi)    
    Pai e in regula (Luni, 5 august 2013, 14:26)

    sile [anonim]

    Deci daca Rapid da in judecata FRF, Sandu nu pateste nimic. Deci de ce se mai agita?
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Luni, 5 august 2013, 14:45)

    AdiD [anonim]

    nu-i va face niciodata lui Jiji vizite, pentru ca ati uitat? traim in Romania, tara smecherilor si tupeului incalificabil.
  • 0 (0 voturi)    
    și 12 echipe sunt prea multe... (Marţi, 6 august 2013, 13:16)

    periscop [utilizator]

    ... la "nivelul" la care se joacă în prima ligă...