VIDEO TAS: "Rapidul, retrogradat - Concordia ii va lua locul in Liga 1"

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 2 august 2013, 13:53 Sport | Fotbal

Stadionul Giulesti
Foto: Facebook
Tribunalul de Arbitraj Sportiv a anuntat, in cursul zilei de vineri, ca Federatia Romana de Fotbal trebuie sa retrogradeze Rapidul, iar in locul giulestenilor sa evolueze in Liga 1 formatia Concordia Chiajna. In aceste conditii, derbiul Steaua - Rapid (de sambata, 3 august), nu se va mai disputa. 






Motivatia TAS:

1. Apelul facut de Concordia Chiajna pe 11 iulie 2013, impotriva deciziei Comitetului Executiv al FRF din 6 iulie 2013 de disputare a meciului de baraj dintre Concordia Chiajna si Rapid a fost admis.

2. Decizia luata de Comitetul Executiv al FRF in 6 iulie 2013, cu privinta la disputarea barajului dintre Concordia Chiajna si Rapid este anulata.

3. Federatia Romana de Fotbal este obligata sa inscrie Concordia Chiajna in Liga 1, pentru sezonul 2013-2014, in locul lui Rapid Bucuresti.

4. Costurile de judecata vor fi suportate de FRF

5. FRF este obligata sa ii plateasca Concordiei Chiajna suma de 5.000 de franci elvetieni, ca o contributie privind cheltuielile de judecata

6. Decizia este definitiva si irevocabila.

Ce spune TAS-ul:

"Se ordona FRF sa readuca echipa Concordia Chiajna in Liga I. Costurile de judecata vor fi suportate de FRF. De asemenea, Federatia Romana de Fotbal trebuie sa ii plateasca Chiajnei cheltuielile de judecata", conform gsp.ro.

Daniel Pancu - "Trebuie sa respectam decizia TAS"

"Din punct de vedere al imaginii s-a facut dreptate, istoria si traditia Rapidului raman nepatate. Unii fani isi doreau si liga a patra, stiti mandria si orgoliul lor. Noi intrasem de jumatate de ora in cantonament, dar antrenamentul nu il mai facem. S-a facut dreptate pe regulamente, iar daca s-a inventat acel baraj, asta este altceva. Chiajna trebuia sa nu se mai prezinte. Noi, jucatorii, meritam din punct de vedere sportiv sa ramanem in prima liga" - Daniel Pancu, la Digisport.

Concordia, prima anuntata de decizia TAS-ului

"Asa cum v-am spus, noi am facut toate demersurile necesare la TAS, iar acum cateva minute am primit un mesaj de la avocatul nostru care este acolo. TAS ne-a dat dreptate, nici nu imi vine sa cred. Mai fericit de atat nu stiu cand am fost. Concordia va juca in Liga I in locul Rapidului", a declarat Mircea Minea pentru Mediafax.

Oficialul gruparii ilfovene a menţionat ca formatia Concordia va disputa partida din etapa a III-a cu Steaua in locul echipei Rapid. "Noi vom juca acum cu Steaua. Nu stiu daca meciul se va mai disputa sambata. In aceste conditii s-ar putea ca meciul sa se reprogrameze, va dati seama. Nu stiu, acum asteptam si noi instiintarea oficiala de la TAS", a adaugat Mircea Minea.

Ce spune Liga Profesionista de Fotbal


"Daca e o hotarare a TAS-ului, atunci trebuie sa o punem in aplicare. Nu stiu mai multe, nu am fost informat. Va fi o lovitura mortala pentru Rapid, daca se adevereste. Una e sa ai conditii de Liga 1 si alta sa fii in ligile inferioare" - Dumitru Dragomir, presedintele LPF, la B1tv.

"Noi trebuie sa punem in aplicare decizia TAS. Daca TAS a luat aceasta hotarare si ne-o comunica, nu avem loc de intrepretari si trebuie sa o punem in aplicare, sa retrogradam Rapidul. Pana nu primim motivarea nu putem face nimic. Daca acest document vine pana la ora meciului Steaua - Rapid, acesta nu se mai joaca", a completat Dragomir.

Ce spune Rapidul

"Sunt luat pe nepregatite. Eu nu stiu nimic. Ar fi o mare nedreptate. Avand in vedere ca toate capetele de acuzare au fost respinse anterior, azi ma asteptam sa se dea doar motivarea. Normal ar fi sa se joace cu doar 17 echipe in Liga I daca vom fi retrogradati. Se creeaza un precedent periculos, pentru ca TAS nu are competenta de a întoarce o decizie a FRF. Va dati seama, planurile noastre sunt date peste cap, nu mai putem face achizitii. Este o mare nedreptate, pentru ca criteriul sportiv trebuie sa primeze. Noi ne-am castigat de doua ori dreptul de a ramane in Liga I. Sunt bulversat, ne pregateam pentru meciul cu Steaua si acum a venit aceasta veste ca o ghilotina. Deocamdata asteptam si ceva oficial, dupa care vom face toate demersurile necesare sa intoarcem aceasta decizie" - Nicolae Cristescu, presedinte Rapid, la Realitatea tv.

Decizia trebuie pusa in practica de catre federatie. Legat de meciul Steaua - Rapid, hotararea va fi luata de Comitetul de Urgenta din care fac parte Mircea Sandu, Octavian Goga si Dumitru Dragomir, informeaza Digisport.

Rapid a disputat doua meciuri in actualul sezon al Ligii 1 la fotbal: 1-2 cu FC Vaslui si 1-1 cu Viitorul Constanta.

Giulestenii au invins, pe 13 iulie, pe Stadionul "Dinamo", cu scorul de 2-1 dupa prelungiri, echipa Concordia Chiajna, intr-un meci de baraj pentru obtinerea dreptului de participare in editia 2013/2014 a Ligii 1.


Citeste mai multe despre   























16282 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    sa facut dreptate.. (Vineri, 2 august 2013, 14:54)

    CristiRu [utilizator]

    Chiajna trebuia sa fie in prima liga .Ideea cu barajul a venit din partea mafiotilor sa o ameteasca un pic poate merge, nu a mers .... s-au facut de ras ca nu au putut gandi ...pana di eu carre sunt 0 cu fotbalul am inteles ca e o msnevra ieftina , sfsrs cu hotii din fotbalul Romanesc ...Si cu condamnatul care conduce echipa de fotbsl a ROMANIEI.... RUSINE!!!!
    • +8 (14 voturi)    
      chiajna in liga 1 (Vineri, 2 august 2013, 15:23)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui CristiRu

      De ce ? era prima sub linie. Daca era ceva normal in tara asta mai promova urmatoarea din liga a 2a. Oricum Chiajna o sa ajunga in a 2 anul urmator, unde ii e locul
      • +2 (4 voturi)    
        nu e asa (Vineri, 2 august 2013, 19:17)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Captain Obvious

        e prima sub linie in conditia in care o echipa din fata a trisat.
        In loc sa dea banii pe datorii a dat banii pe jucatori si asa a reusit sa fie mai buna.
        Daca un sportiv iese pe locul 2 iar cel de pe primul loc este gasit dopat i se da medalia de aur celui de pe 2.
    • +2 (8 voturi)    
      ce dreptate s a facut... (Vineri, 2 august 2013, 15:24)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui CristiRu

      ca sa fie dreptate in fotbalul rom e nevoie de regulamente corecte ...insa totul e facut dupa interesul escroclor....le schimba dupa cum le convine lor...chiajna a retrogradat sportiv ce mai vrea...asa ( cel putin din ce citesc din presa romaneasca ) si clujul e in aceeasi situatie ca rapidul....cred ca mai toate echipele au datorii la stat si la jucatori , asa ca ar trebui sa numai existe prima divizie, toate in b...
      • +10 (12 voturi)    
        Care Cluj? (Vineri, 2 august 2013, 15:28)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Care Cluj e in aceeasi situatie ca Rapidul? Daca te referi la "U" Cluj, vezi ca ei sunt cei care au castigat la TAS impotriva LPF care ii considera retrogradati, deci nu ca RAPIDUL pe care LPF l-a promovat.
      • +5 (7 voturi)    
        U Cluj vs Rapid (Vineri, 2 august 2013, 15:46)

        Unu' [anonim] i-a raspuns lui exilatul

        Diferenta din U cluj si Rapid(ambele fiind in isolventa) e ca cei de la Cluj aveau un plan de reorganizare aprobat de un judecator, pe cand planul Rapidului a fost respins si urmatoarea evaluare parca e in septembrie.

        Unde vezi tu hotia?
        • -1 (3 voturi)    
          Dreptate! (Vineri, 2 august 2013, 17:32)

          Mishu [anonim] i-a raspuns lui Unu'

          Nici Rapidul si cu atat mai putin Chiajna avea dreptul sa joace in prima liga. Ok Rapidul se va duce in B, dar cineva din federatie trebuie sa raspunda iar Chiajna va ramane acolo unde a dus-o performanta sportiva in liga a IIa. De altfel, sincer, ca rapidist, nu cred in "proiectul" Cristescu in liga I. Sa vedem ce poate face in B.
          • -1 (3 voturi)    
            baraj (Vineri, 2 august 2013, 17:52)

            miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Mishu

            problema se punea asa: o mai retrogradam pe prima de sub linie din liga1 sau o promovam pe prima de sub linie din liga2? sigur ca sunt 2 serii in liga2 deci era cam complicat, dar rapid nu avea ce sa caute in ecuatia asta
          • +2 (2 voturi)    
            Cristescu a luat teapa de la Copos. (Vineri, 2 august 2013, 20:12)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui Mishu

            Se pare ca toata chestia a fost sa-l fraiereasca Copos pe Cristescu.Bineinteles ca au cooperat si Mitica+Nasul.Adevarul este ca Liga I de forbal este o harababura generala,din toate echipele nu faci una de Doamne ajuta.Chestia cu patronii de echipe a dus la un sclavagism in fotbal si la blocarea formarii de noi generatii de forbalisti.Actuala liga I ar trebui sa ramana cu 15 echipe.rapid a cazut,Chiajna nu merita,dar nici Viitorul Constanta care a fost promovat pentru a-i multumi orgoliului lui Hagi.
      • +3 (5 voturi)    
        incorect (Vineri, 2 august 2013, 16:48)

        vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Clujul a castigat la TAS dreptul de a participa in Liga 1 pt ca aveau planul de reorganizare aprobat de judecator, pe cand Rapidul nu il avea. Si asta pentru ca ei au facut planul bazandu-se pe bani pe care nu ii aveau (ce urmau sa fie primiti de la LPF pentru sezonul urmator daca jucau in Liga 1).
        Mai mult, Copos vroia sa joace in Liga 1 pentru ca si Clujul obtinuse asta, dar fara ca Rapid sa mearga la TAS. Cu alte cuvinte, un nesimtit care vroia sa joace in Liga 1 pe munca altora (a Clujului care platise bani seriosi sa se judece la TAS)
  • +17 (17 voturi)    
    asa e cind fotbalul ... (Vineri, 2 august 2013, 15:00)

    exilatul [utilizator]

    romanesc e condus de ani de zile de aceeasi escroci si cind asa zisii patroni sunt de fapt niste fosti bisnitari...
  • +8 (10 voturi)    
    hahahaha (Vineri, 2 august 2013, 15:18)

    rochiri [utilizator]

    hahahaha
    • -8 (18 voturi)    
      esti stelist (Vineri, 2 august 2013, 15:29)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      echipa ta ar trebui retrogadata demult...
  • +11 (11 voturi)    
    Si uite asa a mai dat Copos o teapa... (Vineri, 2 august 2013, 15:49)

    CorvusCorax [anonim]

    Si uite asa a mai dat Copos o teapa... Pe fata, asa, cu Mitica si cu Federatia de mana.
    Pe astia din "fotbal" nu-i mai intreaba nimeni de sanatate? Nu de alta, dar se anunta canicula, vreme in care racoarea ar fi binevenita. Racoarea de pescarie, fireste; brutaria e buna iarna :) .
    ----
    PS: ce are saitu' asta de vreo saptamana? Se incarca greu, login mai da si dude etc?
  • +7 (7 voturi)    
    La brutarie (Vineri, 2 august 2013, 16:29)

    Trojan.H [utilizator]

    Mitica, Sandu si restul...
  • +9 (11 voturi)    
    Mi se pare corect (Vineri, 2 august 2013, 16:31)

    Andrei [anonim]

    Nu ma bucur de raul Rapidului, dar un club care nu-si plateste jucatorii luni de zile la rand, de atatia si-au cautat dreptatea in justitie si au primit dreptul de a pleaca la alte echipe, nu are ce cauta in prima liga. Daca ar fi posibil asa ceva, orice club si-ar cumpara jucatori valorosi (pe care ar uita sa-i plateasca) si ar termina pe locul 8, "deasupra liniei", "salvati dpdv sportiv". Clubul Concordia, desi modest, a actionat de buna-credinta, si-a aparat sansele corect, a fost responsabil si disciplinat financiar si merita sa se bata in continuare pentru ramanerea in liga I. Rapidul trebuie sa se reorganizeze si sa se lepede de practicile puscariabilului care l-a condus.
  • -3 (5 voturi)    
    Criteriul sportiv (Vineri, 2 august 2013, 21:31)

    Koczka [utilizator]

    Hotararea nu se poate aplica de indata si nu in acest sezon avand in vedere ca s-au disputat deja doua etape. Dupa cum se stie UEFA ca organism tutelar al Federatiei Romane de Fotbal are un regulament obligatoriu ce nu poate fi ignorat de nici o instanta civila sau chiar sportiva cum este TAS. Daca as fi Mitica Dragomir nu as pune de indata in executare decizia TAS cbiar cu riscul unor penalizari civile. UEFA nu il poate sanctiona deoarece regulile jocului nu se pot modifica in timpul jocului, Chiajna fiind retrogradata si de jure si de facto. Ideea barajului a fost una nefericita. Daca ramaneau 17 echipe eventual din septembrie cu planul de reorganizare aprobat putea juca si Rapidul in Liga 1.
  • +1 (1 vot)    
    NEAVENITII din footbolul romanesc ! (Sâmbătă, 3 august 2013, 8:56)

    NUNU nebunu [anonim]

    Cu toate ca Neavenitii care conduc footbolul romanesc, o iau in ,,bot" pentru a nu stiu cata oara - vezi si cazul universitatii Craiova - au tupeul si nerusinarea sa nu-si dea demisia de onoare - hahaha, onore la de alde Dragomir si Sandu, ce gluma buna ! - fapt ce-i va duce in mod sigur din boxa acuzatilor in celulele pe care cu prisosinta le merita ! In acste conditii sa ne mai miram de rezultatele echipei nationale ? nu este cazul pentru ca traim un final cu un rezultat asteptat !
  • 0 (0 voturi)    
    OPRITI RXCROCII DIN FOTBALUL ROMANESC ! (Sâmbătă, 3 august 2013, 14:55)

    COSMIN [anonim]

    Chiar nu-i poate nimeni sa-i opreasca pe acesti excroci penali care ne fac fotbalul de ras ? Chiar nu observa nimeni ca dragomir si samdu nu au nici un fel de bun simt in aplicarea regulamentelor pe care tot ei le-au facut si pe care apoi le aplica preferential dupa cum le dicteaza propriile interese meschine ? oare cand vom intelege noi publicul, presedinti de cluburi, ziaristii si politicienii ca ne condamnand public deciziile luate de acestia ,,dupa ureche", devenim complici la fara de legile lor ? Cine trebuie sa vina din afara sa ne traga de urechi si sa ne spuna : GATA STOP ! AJUNGE! ATI FOST RIDICOLI, SUNTETI DEJA PE CALE SA DEVENITI PENALI ! NU AVETI LIMITA ? A VENIT TIMPUL SA DATI SOCOTEALA SI SA FITI JUDECATI SI CONDAMNATI !!!!! VA INSELATI DACA SPERATI CA VA VA PUTEA APARA CINEVA !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    O decizie similara... (Sâmbătă, 3 august 2013, 15:52)

    Azra [utilizator]

    Ar fi trebuit sa adopte acest for international si fata de Steaua, acum cativa ani, cand actualul puscarias Gigi Becalii a fost prins la Cluj, dand tarcoale cu o valiza continand 1.7 milioane Euro, pentru a mitui una dincele doua echipe clujene, de care depindea ascensiunea in continuare a Stelei in competitiile europene. Asa ar fi fost corect sa se intampple atunci si, poate mai corect decat in cazul Rapidului, care nu a avut un asemenea comprtament excesiv si ilegal.Caci managerii echipelor, prin actiunile lor reprezinta echipele pentru care lucreaza.Fara sanctionarea prompta-daca nu de catre Federatie, macar de catre forurile internationale- a unor astfel de ilegalitat, fotbalul romanesc va continua sa se afunde in groapa sub-mediocritatii la nivel national si european sau mondial.
  • 0 (0 voturi)    
    omeneste. (Luni, 5 august 2013, 13:46)

    doru [anonim]

    domnilor cum spuneti dumneavoastra,dar corect ar fi sa joace si rapidu in liga 1,ia vedeti clasamentul la zi,sa vedem pe loc a terminat rapidul,jos gloata de la federatie,la puscarie cu ei,asta in frunte cu sandu si apoi dragomir,rusine domnilor.