Dubla lui Gabi Iancu (64', 80') a adus victoria Stelei la Tbilisi, contra lui Dinamo, intr-o confruntare cotand pentru turul trei preliminar al Champions League. In minutul 61, Tatarusanu a aparat o lovitura de la 11 metri, iar din acest moment jocul s-a schimbat in favoarea campioanei Romaniei. Returul se va disputa pe 6 august, pe "Arena Nationala".

"Mai sunt 90 de minute de jucat, era important sa nu primim gol. Avem un avantaj, dar trebuie sa jucam serios, am intalnit o echipa foarte buna. I-am urmarit, stiam ca sunt agresivi si ca joaca bine pe contraatac" - Laurentiu Reghecampf, antrenor Steaua, la Digisport.

Desfasurarea LiveText a partidei de la Tbilisi:

Final de partida, Steaua se impune cu 2-0 la Tbilisi si face un pas important catre calificarea in play-off-ul Champions League

90+4' Sutul lui Bourceanu este respins de Loria

90+1' Actiune in viteza a Stelei, mingea ajunge la Tanase, dar sutul acestuia loveste bara. Ocazie mare pentru campioana Romaniei (pasa i-a apartinut lui Piovaccari)

S-au aratat patru minute de prelungire

87' Khocholava a intrat pe teren in locul lui Merebashvili

86' Gardos primeste cartonasul galben

86' Chiriches patrunde prin apararea celor de la Dinamo, trimite la coltul lung, dar Loria respinge

85' Sutul lui Bourceanu a trecut aproape de vinclul portii lui Loria. Steaua a trecut pe langa golul trei

84' Gardos ii ia locul lui Pintilii

80' Tanase patrunde pe stanga, centreaza perfect, iar Iancu inscrie cu un sut la coltul lung. Dinamo Tbilisi - Steaua 0-2

74' Steaua trece pe langa golul doi, Loria intervine perfect, iar scorul ramane 1-0 pentru echipa lui Reghecampf

72' Szukala trimite cu capul, balonul trece putin pe langa poarta lui Loria

67' Xisco este inlocuit de Vouho

64' Szukala primeste cartonasul galben

64' Iancu deschide scorul cu un sut cu exteriorul, la coltul scurt. Dinamo Tbilisi - Steaua 0-1

61' Xisco trimite, dar Tatarusanu ghiceste coltul si ramane 0-0

60' Centralul dicteaza penalti dupa un hent al lui Latovlevici

57' Piovaccari i-a luat locul lui Nikolic la Steaua

56' Glisic intercepteaza o minge, dar este blocat in ultimul moment. Actiune importanta pentru gazde

55' Tanase trimite in forta, sutul este insa deviat peste transversala de Loria

54' Loria retine fara emotii sutul telefonat al lui Latovlevici

51' Adi Popa reia fara preluare, mingea se duce insa mult peste poarta gazdelor. Centrarea i-a apartinut lui Tanase

46' Iancu i-a luat locul lui Stanciu la Steaua

A inceput repriza a doua

Pauza la Tbilisi, Dinamo - Steaua 0-0, dupa o prima repriza echilibrata

45' Pintilii este avertizat cu galben pentru simulare

42' Stanciu primeste cartonasul galben

41' Actiune prelungita de atac a gazdelor, Tatarusanu iese insa si retine o centrare periculoasa

Fara ocazii semnificative in ultimele minute. Se joaca mai mult la centrul terenului

30' Lovitura de cap a lui Khmaladze se duce pe langa poarta lui Tatarusanu

28' Tatarusanu se intinde si respinge sutul din unghi al lui Merebashvili

26' Tanase ii trimite la intalnire lui Nikolic, dar sutul atacantului este respins de Loria

24' Grigalashvili primeste primul cartonas galben al partidei, dupa un fault asupra lui Tanase

22' Actiune pe partea stanga a lui Tanase - centrarea nu ajunge insa la Nikolic

19' Loria iese dintre buturi si retine o minge care ii era adresata lui Nikolic

16' Inca o actiune in viteza a gazdelor: Georgievski indeparteaza insa pericolul

9' Bourceanu centreaza dintr-o lovitura libera, dar Chiriches trimite putin pe langa poarta cu o lovitura de cap

5' Prima actiune periculoasa a gazdelor, faza ramane insa fara urmari pe tabela de marcaj