Brazilia a demolat pur si simplu Spania in finala Cupei Confederatiilor castigand de o maniera categorica. Jucatorii carioca au deschis rapid scorul (min 2) prin Fred si au dominat copios intreaga repriza reusind sa majoreze scorul la 2-0 in prin Neymar (min 45). Repriza secunda a inceput identic, Fred facand 3-0 in minutul 48. Spania a aratat ceva mai bine in parte a doua a jocului cand a ratat un penalty si cateva ocazii bune de gol.

Neymar, unul din eroii seriiFoto: Captura TVR1

Reprezentativa Italiei a invins in finala mica, duminica, la Salvador, cu scorul de 5-4 in urma loviturilor de departajare, nationala Uruguayului.

• Del Bosque, antrenor Spania: O seara trista pentru Spania. Fara discutie ca au fost mai buni
  • Felipe Scolari, antrenor Brazilia; Campionatul Mondial va fi altceva, va fi o alta intensitate acolo.

Campionii

Campionii

Repriza secunda

min 86 David Villa suteaza dintr-o pozitie similara cu Pedro, car Julio Cesar respinge mingea care se ducea spre vinclu

min 80 Ocazie importanta Spania. Sut periculos Pedro din interiorul careului dar portarul deviaza in corner

min 68Cartonas rosu pentru Pique ptr o intrare mai dura la Neymar

min 55. Penalty pentru Spania, dar Ramos trage pe langa poarta

min 48GOOOL Brazilia Scenariul se repeta si Fred marcheaza din nou in debut de rerpiza

min 46 A inceput repriza secunda

Prima repriza

min 45GOOOL BraziliaInscrie Neymar cu un sut sub transversala la cateva minute doar dupa ce Spania a ratat o ocazie uriasa prin Iniesta

min 35 Tot jucatorii carioca se afla la carma partidei, Fred sutand in Casillas din cativa metri. Spania este dominata copios

min 15 Brazilia domina categoric jocul avand alte doua ocazii mari de gol

min 2 GOOOL. Brazilia deschide scorul prin Fred chiar in minutul 2

01:00 a inceput finala asteptat de toata lumea Brazilia-Spania.

Un meci fierbinte

Italia-Uruguay 5-4 dupa loviturile de departajare (2-2 dupa 90 de minute)

La finalul prelungirilor, scorul era 2-2, dupa golurile inscrise de Astori '24 si Diamanti '73 pentru italieni, respectiv Cavani '58, '78 pentru uruguayeni, astfel ca s-a trecut la loviturile de departajare.

Pentru Italia, au transformat Aquilani, El Shaarawy si Giaccherini, iar De Sciglio a ratat. Pentru Uruguay au inscris Cavani si Suarez, iar Forlan, Caceres si Gargano au ratat.

In minutul 110, italianul Montolivo a fost eliminat.

Uruguay: Muslera - Maxi Pereira (Pereira '81), Lugano, Godin, Caceres - Cristian Rodriguez (Gonzales '56), Arevalo Rios (Diego Perez '106), Gargano - Forlan - Cavani, Suarez. Selectioner: Oscar Tabarez.

Italia: Buffon - Maggio, Astori (Bonucci '95), Chiellini, De Sciglio - Candreva, De Rossi (Aquilani '70), Montolivo - El Shaarawy, Diamanti (Giaccherini '83) - Gilardino. Selectioner: Cesare Prandelli.