Mircea Sandu: "UDMR vrea o sanctiune impotriva fotbalului romanesc. Miza - meciul cu Ungaria sa se joace fara spectatori"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 13 iunie 2013, 13:50 Sport | Fotbal

Mircea Sandu
Foto: AGERPRES
Mircea Sandu a precizat, joi, ca UDMR incearca sa obtina de la FIFA o sanctiune impotriva fotbalului romanesc, astfel incat meciul tricolorilor cu Ungaria sa se desfasoare fara spectatori.

"Nu stiu de un astfel de demers, dar e vorba din punctul meu de vedere de un exces al reprezentantilor UDMR. Se incearca obtinerea unei sanctiuni impotriva fotbalului romanesc, ceea ce nu cred ca este corect.

Nu este corect pentru ca ei traiesc pe acest teritoriu, aici au facut afacerile, aici au taiat padurile si mananca mancare romaneasca. Cred ca ar trebui sa fie mai atenti cu ceea ce fac. E un risc pe care si-l asuma. Daca fac acest lucru, FIFA va deschide o noua ancheta, pentru ca e a doua oara. Nu ne ajunge ca suntem cum suntem la ora actuala, mai intervine si politicul acum. Este vorba numai de politic. Asta este. Suta la suta miza este meciul direct cu Ungaria. Stim care e comportamentul unora dintre politicienii UDMR. E un risc pe care si-l asuma atat personajul in discutie cat si inistitutia", a spus Mircea Sandu, pentru Mediafax.

Meciul cu Trinidad Tobago, cel vizat de UDMR


Reprezentanti ai UDMR au trimis o scrisoare catre FIFA, in care au semnalat unele scandari rasiste ale fanilor romani la meciul amical al tricolorilor cu Trinidad Tobago.

"Nu a scris nimeni despre scandari rasiste la acel meci, nu a fost nicio reactie. Sunt opt zile de atunci, nu a scris nimeni nimic. Este exact ceea ce intuiesc. E o actiune a politicienilor din UDMR sau o parte dintre ei. Nu se ocupa doar de taierea padurilor si consecintele se vad acum in zone precum Harghita. Poate ca institutiile statului ar putea declansa o ancheta si pe partea asta, nu numai spre noi, astia cu fotbalul. Noi suntem intr-o relatie exceptionala cu federatia maghiara, au fost aici, au inspectat hotelurile, au inspectat stadionul, s-au purtat cu noi exceptional la Budapesta. Relatia dintre fotbalul maghiar si romanesc este excelenta. Daca politicienii doresc sa o strice, nu au nicio sansa cu noi", a completat Mircea Sandu.

Deputatul UDMR Marko Attila a trimis la FIFA o scrisoare in care atrage atentia cu privire la atitudinea rasista a fanilor romani la meciul amical Romania - Trinidad Tobago, a scris site-ul hvg.hu, conform Mediafax.

Partida Romania vs Ungaria se va disputa pe 6 septembrie 2013, pe "Arena Nationala" din Bucuresti.


Citeste mai multe despre   























3037 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Cine crede... (Joi, 13 iunie 2013, 14:11)

    Qwertz [utilizator]

    Cine crede o asemenea minciuna menita sa atraga atentia de la mocirla fotbalului romanesc? Ma gandesc totusi ca orice partid politic are alte probleme pe agenda decat acelea unei partide de fotbal.
    • +8 (10 voturi)    
      Partid politic (Joi, 13 iunie 2013, 14:37)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Sunt de acord cu "partid politic", toata chestia e ca udemereul nu e partid, mai documenteaza-te. Pe adunatura asta ii cred in stare de orice.

      In rest despre mocirla din fotbal sunt de acord.
  • +1 (5 voturi)    
    Sa fie oare acel Marko Attila... (Joi, 13 iunie 2013, 14:29)

    Chiar Eu [utilizator]

    care a scris pe pagina de facebook, ca un om cu principii in ale nediscriminarii ce e, ca: "“În ultimele zile am auzit-o de câteva ori la televizor pe Monica Macovei, citată şi astăzi de o televiziune de ştiri, care susţine că partidele de guvernământ pregătesc graţierea lui Becali. Am auzit acelaşi lucru şi după încarcerarea lui Năstase. Toată lumea ştie că Gigi nu va fi graţiat, aşa cum nu a fost nici Năstase. Din această atitudine isterică şi de fobie am tras o concluzie: doamna Macovei este frigidă. Ea are orgasm doar când vede oameni după gratii. Aştept expresia feţei sale când va fi anunţată sentinţa definitivă în cazul meu. Sunt convins că lucrează cu înverşunare ca să poată exprima acelaşi lucru”. Oare cum se numesc astfel de declaratii? Sexiste? Misogine? Magaresti? Mitocanesti?... Sa ne spuna si noua ce vad ca e expert in rasisme si alte "fobii".
    Omul are dosar penal si a fost condamnat nedefinitiv la 3 ani inchisoare!
    Cine a ajuns sa dea lectii de buna purtare!
    • +5 (5 voturi)    
      Pai (Joi, 13 iunie 2013, 14:38)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      E singura lor sansa sa mai muste din/pe cineva, dupa gratii vor musca lemnul.
    • -2 (4 voturi)    
      Oare cum se numesc astfel de declaratii? (Joi, 13 iunie 2013, 14:40)

      Gilberto [utilizator] i-a raspuns lui Chiar Eu

      Generic se numesc declarații politice, de obicei se subînțelege că declarațiile politice sunt măgărești, mitocănești, idioate, tâmpite etc.
      • +5 (5 voturi)    
        Daca taceai, filozog ramaneai! (Joi, 13 iunie 2013, 15:12)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Gilberto

        Asa crezi tu ca se numesc declaratii de genul "doamna Macovei este frigidă. Ea are orgasm doar când vede oameni după gratii." Politice? Sau sexiste? Misogine? Sunt "orgasmele" si catalogarile de tip "este frigida" la adresa Monicai Macovei sau ale oricui, subiect de dispute politice?

        Nu domnule Gilberto! Exista declaratii politice de bun simt! Astea nu sunt declaratii politice!
  • +1 (1 vot)    
    lol (Joi, 13 iunie 2013, 19:01)

    liviu_ [utilizator]

    oricum udmr e pe topogan, nationala ungariei sau cea a romaniei oricum nu se califica...
    mai mult orgolii decat o miza reala...