Meciurile de vineri din preliminariile Cupei Mondiale de Fotbal din Brazilia 2014 au oferit microbistilor mai multe surprize. Malta a reusit prima sa victorie intr-un meci oficial, dupa aproape sapte ani, iar Albania a condus Norvegia pana in minutul 87, ratand de putin locul al doilea in grupa E.

Cristiano Ronaldo (Portugalia)Foto: fifa.com

Malta a fost performera serii, dupa ce a invins, in deplasare, selectionata Armeniei, cu 1-0, unicul gol al partidei fiind inscris de Mifsud, in minutul 8. Precedenta victorie a acestei nationale intr-o partida oficiala dateaza din octombrie 2006, 2-1 cu Ungaria, pe teren propriu, in preliminariile Campionatului European din 2008.

In pofida acestei victorii istorice, Malta se afla pe ultimul loc in grupa B, in care favorita Italia a remizat in compania Cehiei, scor 0-0, intr-un meci care nu a schimbat cu nimic ierarhia in clasament. Italienii conduc cu 14 puncte, urmati de Bulgaria, care a acumulat 10 puncte si Cehia, cu 9 puncte.

O alta surpriza a serii de vineri a fost Albania, care a fost egalata pe teren teren propriu in minutul 87, de catre Norvegia. Partida s-a incheiat cu scorul de 1-1 si cu marele regret al albanezilor, care au ratat de putin primul loc in Grupa E. Slovenia a invins Islanda in deplasare, scor 4-2.

In batalia pentru locul doi al Grupei C, Austria a invins Suedia la Viena, cu 2-1 (2-0), acumuland in urma acestei victorii 11 puncte. Austriecii se afla la egalitate cu Irlanda, echipa care a invins Kazahstan, pe teren propriu, scor 3-0. Suedia ramane pe locul trei, cu 8 puncte, dar cu un meci mai putin.

Iata si celelalte rezultate din partidele programate, vineri, in preliminariile Cupei Mondiale din 2014, zona Europa:

Grupa A

Croaţia - Scoţia 0-1 (Snodgrass '26)

Belgia- Serbia 2-1 ( De Bruyne '13, Fellaini '60 /Kolarov '87)

Grupa B

Armenia - Malta 0-1 ( Mifsud '8)

Cehia - Italia 0-0

Grupa C

Irlanda - Insulele Feroe 3-0 ( Keane '5, '56, '81)

Austria - Suedia 2-1 ( Alaba '26 (penalti), Janko '32 / Elmander '82)

Grupa E

Albania - Norvegia 1-1 ( Rama '41 / Høgli '85)

Islanda - Slovenia 2-4 ( Bjarnason '22, Finnbogason '26 (penalti) / Kirm '11, Birsa '31 (penalti), Cesar '61, Krhin '85)

Grupa F

Azerbaidjan - Luxemburg 1-1 ( Abishov '71 / Bensi '80)

Portugalia - Rusia 1-0 ( Postiga '9)

Grupa G

Letonia - Bosnia-Herţegovina 0-5 (Lulic '48, Ibisevic '53, Medunjanin '63, Pjanic '80, Dzeko '82)

Liechtenstein - Slovacia 1-1 ( Büchel '13 /Durica '73)

Lituania - Grecia 0-1 ( Cristodoulopoulos '20)

Grupa H

Moldova - Polonia 1-1 ( Sidorenco '37 / Blaszczykowski '7)

Muntenegru - Ucraina 0-4 (Garmash '52, Konoplyanka '77, Fedetskiy '85, Bezus '90+2)