Real Madrid - Borussia 2-0/ La un pas de minune - Dortmund, in finala Champions League

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 30 aprilie 2013, 21:05 Sport | Fotbal

Real Madrid vs Borussia
Foto: Uefa.com
Real Madrid a fost la un singur gol distanta de finala Champions League, echipa lui Jose Mourinho invingand, scor 2-0, pe Borussia. Campioana Spaniei a dominat categoric inceputul si finalul de meci, lucru care s-a dovedit, pana la urma, insuficient. In marea finala de pe "Wembley", formatia din Dortmund se va duela cu invingatoarea disputei Barcelona vs Bayern (in tur a fost 4-0 pentru bavarezi).

Tehnicianul Jose Mourinho s-a declarat dezamagit de eliminarea formatiei Real Madrid in semifinalele Ligii Campionilor, afirmand ca jucatorii sai au evoluat foarte bine in returul cu Borussia Dortmund, potrivit Mediafax.

"Este o dezamagire in ceea ce priveste primul meci. Acum am facut o partida buna. Am avut ocazii, suntem mai buni ca ei. Asta este viata, nu poti castiga de fiecare data. Am castigat de doua ori Liga Campionilor, mi-ar fi placut sa o castig si pe a treia. In ceea ce priveste viitorul meu, nimic nu s-a decis", a declarat Jose Mourinho la BeInsport.


Statistica partidei Real - Borussia:

Posesia balonului: 59%-41%
Actiuni de poarta: 21-7
Ocazii de gol: 10-4
Cornere: 10-3
Ocazii mari de gol: 3-3
Off-side: 7-6
Cartonase galbene: 4-3
Cartonase rosii: 0-0.

Real Madrid - Borussia 2-0
(in tur 1-4)
(Benzema 83', Ramos 88')

Real Madrid:
Diego Lopez - Essien, Varane, Ramos, Coentrao (Kaka '57) - Xabi Alonso (Khedira '67), Modric - Di Maria, Özil, C. Ronaldo - Higuain (Benzema '57). Antrenor: Jose Mourinho

Borussia Dortmund:
Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Bender (Santana '90+1), Gündogan - Blaszczykowski, Götze (Grosskreutz '14), Reus - Lewandowski (Kehl '87). Antrenor: Jürgen Klopp.


Citeste mai multe despre   























8808 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    BVB 09 !!! (Marţi, 30 aprilie 2013, 22:24)

    potaissa [utilizator]

    Si iarasi AUA pt. Madrid.....
    • +2 (12 voturi)    
      Cam așa. (Marţi, 30 aprilie 2013, 23:41)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Real Madrid - o echipă care în Bundesliga s-ar lupta la retrogradare.
      • +7 (11 voturi)    
        BRAVO BVB! (Miercuri, 1 mai 2013, 0:13)

        Piszcek [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

        BVB e o echipa care stie sa joace, sa atace, sa aplice o tactica etc. Nu stie sa se apere la disperare. De aceea merita calificarea, ca e mai cinstita, mai curata, mai sportiva cu mult RM. Si clar mult-mult-mult mai buna!
        BRAVO BORUSSIA DORTMUND!!!
  • +23 (23 voturi)    
    Comentatori de mahala la dolcesport (Marţi, 30 aprilie 2013, 22:46)

    mnicku [utilizator]

    mi-a fost dat sa aud comentarii execrabile de maidan si nu de semifinala CE gen:
    " Lebandowski SI-A FURAT-O de la Sergio Ramos "

    ce si-a furat mai acesta ? cum sa-si fure de la el ?

    si observ ca TVR le calca pe urme cu tupeu .

    Nu-i trimite nimeni la scoala pe acesti asa zis comentatori ?
    • +19 (19 voturi)    
      Fara sa fiu sarcastic , (Marţi, 30 aprilie 2013, 23:00)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      dar cam asta e nivelul romanesc la ora actuala , in politica , in mass media..oameni (mai bine zis animale) de calibrul lui Ponta sau M . Badea au ajuns idoli...
    • +17 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 30 aprilie 2013, 23:05)

      Tom2 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      pe mine mă omoară expresia "ştie cu mingea"...
      şmecherie mare meseria asta de comentator sportiv la fotbal :))
      • +13 (13 voturi)    
        Am uitat sa mentionez inca o expresie (Miercuri, 1 mai 2013, 0:11)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Tom2

        celebra deja "cutare XXXX L-A FACUT pe yyyy " .

        Cum adica ? l-a confectionat ? l-a nascut ?

        Pai bai comentatori sportivi cu ce v-ati ocupat pina acum ,ati dat cu sapa, ati descarcat vagoane ca la limba romana nici macar la saniuta n-ati fost . Cind ati citit ultima oara o carte ??.
  • +9 (11 voturi)    
    BVB e in finala (Marţi, 30 aprilie 2013, 22:48)

    Zarathustra [utilizator]

    Real nu joaca rau, a avut ocazii imense in primul sfert de ora, dar parca vad ca in a doua repriza se razbuna toate si ii mai umileste Borussia odata... Asta e, sunt mai buni nemtii si asta vine din partea unui infocat fan al Real-ului. Am un sentiment de deja-vu cu ratarile lui Higuain, care la fel a facut si in returul de Super-Cupa cu Barca anul trecut, de mi-a scos vreo 15 peri albi... HALA MADRID, dar finala e 100% nemteasca.
    • +4 (6 voturi)    
      :) (Miercuri, 1 mai 2013, 0:03)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Zarathustra

      Hai recunoaste ca ai avut emotii in ultimele 5 minute :)
    • 0 (2 voturi)    
      FINALA NEMTEASCA (Miercuri, 1 mai 2013, 11:10)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Zarathustra

      Asa graita Zarathustra!!! :)
      Era cat pe ce sa dai gres. Sau sa ai dreptate cu ocaziile uriase ale nemtilor care erau cat pe ce sa se razbune?
  • -3 (13 voturi)    
    Hala Madrid (Marţi, 30 aprilie 2013, 23:49)

    minigun [utilizator]

    Cel putin a-ti iesit cu capul sus.Bravo!Pacat de ocaziile imense ce trebuiau fructificate(si un dodel inscria din pozitiile respective).Borussia a jucat la rezultat si asta aproape i-a costat.Sper ca Bayern sa castige anul asta pentru ca merita (2 finale pierdute in ultimii 3 ani pe nedrept zic eu).Bravo Borussia!Bafta Barca!Hala Madrid!
    P.S.Realul n-a avut niciodata suporteri adevarati(la unele greseli individuale imediat se auzeau fluieraturi).Pacat.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 mai 2013, 8:08)

    Loukoumada [utilizator]

    Mou pur si simplu nu poate ... chiar nu a fost mai buna RM decat BVB, as simple as that.
  • +3 (9 voturi)    
    Comentarii (Miercuri, 1 mai 2013, 9:21)

    baibars [utilizator]

    sub orice critica pe TOATE posturile ca dovada ca angajarile pe aceste posturi se fac pe cu totul alte criterii decat competenta.La noi comentatorii tin vizibil din start cu una din echipe ( oare mai si primesc cate ceva?)si sunt pe post de al saselea arbitru. Comparati doar cu comentariile de la Eurosport. Pe de alta parte cinstit ar fi fost ca Real sa se califice tinand cont de faptul ca BD a eliminat pe Malaga cu 2 goluri inscrise cu noroc chior in prelungiri si cam putin fortate. Dar ma rog, Germania locomotiva Europei.
    Faptul ca BD a scapat prima repriza fara gol primit a contat enorm. Murinho isi poate adjudeca esecul din plin prin echipa prost facuta in ambele tururi si prin transferurile ratate din vara. A aruncat banii pe Modric si Essien cu care a insistat mereu in ciuda evidentelor.. Pepe nu avea ce cauta in echipa la Dortmundt. Saracu' vrea da' nu poate. In rest cred ca cel mai gros roman s-ar putea scrie cu tema hazardului in fotbal. Fotbalul e frumos.
    • +4 (4 voturi)    
      Comentarii (Miercuri, 1 mai 2013, 11:14)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui baibars

      Cand spui ceva de genu "oare mai si primesc cate ceva?" ajung la concluzia ca romanii cer asemenea comentatori, pentru ca le vorbesc pe "limba lor". Cum sa te gandesti ca vine Real Madrid sa il plateasca pe comentatorul anonim de la Televiziunea X?? Cum adica cinstit ar fi ca real sa se califice? La tine daca o echipa lupta si da doua goluri in prelungiri, pentru ca au muncit si au crezut in ei nu s-au resemnat ca romanii, asta inseamna ca urmatoarele meciuri trebuie sa le piarda? Chiar daca le dai 4 goluri lui Real Madrid? Esti incredibil....
      • -4 (4 voturi)    
        Vorbesc (Miercuri, 1 mai 2013, 11:46)

        baibars [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        mai pe intelesul tau.
        1. Desi cu Malaga a jucat prost si daca ar fi fost corect nu ar fi trebuit sa ajunga in semifinale, totusi BD a mers mai departe datorita a doua goluri inscrise dupa min.90 ( golurile au fost cel putin la limita regulamentului in urma unor asalturi pline de obstructii mai mult sau mai putin clare). Daca nu ai vazut meciul n-avem ce discuta.
        In aceeasi logica si Real ar fi meritat macar un gol inscris in prelungiri macar in ideea ca a jucat mult mai bine decat BD cu Malaga.
        2. In cazul meciurilor internationale comentatorii romani tin in mod evident cu o echipa. De exemplu e cool sa tii cu Barca asta pentru a fi in rezonanta cu bizonul roman dar profund incorect dpdv al comentariului sportiv.
        In campionat sunt favorizate de comentatori echipele din Bucuresti : Steaua, Dinamo, Rapid. E, aici zic eu ca se schimba lucrurile si ca e vorba si de niscai pliculete, invitatii a sindrofii, la deplasari afara pe banii clubului....Romanul se vinde ieftin. Comentariul trebuie sa fie bogat in informatii si impartial. Iar comentatorii trebuie sa faca eforturi sa respecte regula asta.
        • +3 (3 voturi)    
          Logica (Miercuri, 1 mai 2013, 13:47)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui baibars

          Deci logica ta suna asa: Real Madrid merita sa se califice din cauza ca BVB s-au calificat cu noroc in semifinala trecand de Malaga. Tu te recitesti cand iti scrii ideile?!? Ce legatura are un meci cu celalalt? Adica din cauza ca s-a calificat cu noroc, cinstit (dupa logica ta de peste) era sa piarda cu Real Madrid. Al drecu Lewandoski ala cum a putut sa inscrie de 4 ori, necinstit om.
          Referitor la meciul cu BVB cu Malaga, l-am vazut deci relax, ca nu au jucat spaniolii mai bine. In meciul tur BVB i-au dominat si puteau de n-ori sa inscrie.
          • 0 (6 voturi)    
            Meritatul asta... (Miercuri, 1 mai 2013, 15:22)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

            N-am inteles niciodata cum o echipa merita mai mult decat alta sa castige un meci...
            Adica daca Realul a atacat tot meciul dar a ratat grosolan in multe momente...se considera ca a jucat mai bine decat Borussia care mai mult s-a aparat.
            Pai sa ma scuzati domnilor "obiectivi" dar cand nu castigi un joc, sau cand nu inscrii nr de goluri necesare pentru a trece mai departe, inseamna ca nu ai jucat cat a trebuit de bine, deci nu meriti nimic. Din contra, echipa cealalta a jucat mai bine. Logic.
            A...ca Borussia s-a calificat in semifinale in urma unor greseli de arbitraj...asta e partea a 2-a. E un joc jucat de oameni si arbitrat de catre oameni...greselile sunt inevitabile si fac parte din joc. Si oricum nu a influentat cu nimic rezultatul jocului dintre BD si RM. Daca Malaga "merita" sa se califice, atunci insemna ca e mai buna decat Borussia...dupa logica asta intortocheata a unora, iar avand in vedere ca Realul e peste Malaga la toate capitolele, n-ar fi trebuit sa aiba o problema cu Borussia. Dar...
            • +2 (4 voturi)    
              Halal Madrid... (Miercuri, 1 mai 2013, 18:06)

              patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              Te contrazic, domnule. BVB a jucat fotbal. Punct. Madrid a ținut să-și spele obrazul. Atât. Nu i-a ieșit, fiindcă la ora asta e mult mai slabă decât BVB. Fotbalul nemților e curat și frumos, eficient (mai puțin aseară, când, totuși, au avut cele mai multe și mai clare ocazii). Greșelile de arbitraj.... mă cfaci să râd! Câte galbene „merita” Ramos? Vreo cinci, șase. Câtă milogeală am văzut pe teren, tăată venea de la echipa „galactică” (citește „aeriană”, aseară). Da, au dat două goluri, dar ele au fost rodul DISPERĂRII, nu al calității jocului (și pe fondul relaxării aproape totale a nemților - trecuse deja de minutul 80...; omenește, e cam de înțeles). Real, scuze, n-a „meritat” nimic, fiindcă nu „e peste” mai nimeni (din fotbalul mare) la ora asta. E o echipă hiper-umflată de media și de publicitatea care se vinde. Fotbalul autentic e în alte curți, la ora asta: vezi Bundesliga. Ciao!
              • +1 (1 vot)    
                Mai citeste o data ce am scris... (Joi, 2 mai 2013, 16:06)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

                Ca nu m-ai contrazis deloc :))
                • 0 (0 voturi)    
                  Ai dreptate. (Joi, 9 mai 2013, 1:49)

                  patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                  Da, îmi cer scuze, m-am repezit, citind pe sărite. Încă o dată, scuze!