Dumitru Dragomir: Piturca ar fi trebuit sa-si ceara scuze in fata tarii dupa meciul cu Olanda

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 14:39 Sport | Fotbal

Dumitru Dragomir (foto arhiva)
Foto: Hotnews
Presedintele LPF, Dumitru Dragomir, a declarat, joi, ca selectionerul Victor Piturca ar fi trebuit sa-si ceara scuze "in fata tarii" dupa infrangerea, cu scorul de 0-4, inregistrata de nationala Romaniei, la Amsterdam, in meciul cu Olanda, din preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

Intrebat la sediul MTS, unde seful ligii a participat la o dezbatere pe teme de sport, daca Piturca ar fi trebuit sa-si ceara scuze in locul presedintelui FRF, Mircea Sandu, Dragomir a raspuns: "Categoric, Piturca trebuia sa-si ceara scuze si nu in fata suporterilor, ci in fata tarii", transmite Mediafax.

Presdintele LPF sustine ca nu intentioneaza sa ceara demiterea antrenorului echipei nationale, care trebuie lasat sa incheie actuala campanie de calificare. Insa daca reprezentativa Romaniei rateaza prezenta in barajul pentru Cupa Mondiala, "trebuie luate masuri cu cei care au raspuns de aceasta calificare", considera Dragomir.

"Eu nu cer demiterea lui Piturca, ar fi o tampenie din partea mea. Inseamna ca nu as fi profesionist. Trebuie sa-si duca aceasta campanie la bun sfarsit. Numai ca un semnal de alarma trebuia tras. El trebuie sa-si gaseasca fundasi laterali in forma, un mijlocas si un atacant valorosi. Ne trebuie multe ca sa ajungem la baraj. Daca nu ne calificam, atunci trebuie luate masuri cu cei care au raspuns de aceasta calificare", a spus Dragomir.

Dumitru Dragomir, care indeplineste si functia de prim-vicepresedinte al FRF, este sigur ca Piturca va prezenta in Comitetul Executv al federatiei un raport dupa cele doua meciuri disputate de echipa nationala in ultima saptamana, in preliminariile Cupei Mondiale.

"Nu se poate sa nu asculti de nimeni. Eu nu vreau sa-mi ceara Piturca sfatul, dar nu veau sa cadem in derizoriu. Adica, atunci cand Comitetul Executiv cere o informare pentru a o da publicitatii, mi se pare o mare nesimtire sa vii cu o pagina in care sa enumeri meciurile jucate. Adica toata populatia Romaniei si noi din Comitetul Executiv suntem niste tampiti? Acum sigur va prezenta Piturca un raport, in urma interventiei mele de la acel Comitet Executiv. Usor-usor, intram in normalitate. Nu ma mai astept la o foaie acum, pentru ca acum nu-l mai iarta presa", a mai spus Dragomir.
























1625 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    si tu la fel! (Joi, 28 martie 2013, 15:00)

    ministrul crizelor de urgenta [utilizator]

    pentru modul cum ai acceptat sa lancezim in campionat!
    trebuia sa ajuti, nu sa combini cu cei cativa pe care ii plimba parchetul acum prin judecati!
  • +2 (2 voturi)    
    Scuze? (Joi, 28 martie 2013, 15:08)

    IancuJianu [utilizator]

    Demisiaaaaaaaaaaaaaaaa si a lui Corleone!
  • +2 (2 voturi)    
    Comunistul asta notoriu ne da sfaturi??? (Joi, 28 martie 2013, 15:19)

    BineInformat [utilizator]

    Nu il iubesc pe Piturca si cred ca este varza ca antrenor si cred ca ar trebui demis, dar, sa ne dea sfaturi acest mascarici, acest penal, lingator de cururi ceausite, etc, este prea de tot. Este seful mafiei din fotbal din Romania!!! El impreuna cu Mircea Sandu si cu toti cei care ii inconjoara au ingropat fotbalul romanesc!!! Mafia de la selectiile de la loturi, mafia celor care devin antrenori la loturi, mafia arbitrilor, etc sunt coordonate de el si Mircea Sandu. Hai sictir penalule, la puscarie cu tine mascariciule!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Tusea, junghiul si cancerul fotbalului RO (Joi, 28 martie 2013, 15:27)

    mnicku [anonim]

    auzi cine vorbeste .

    In orice domeniu cine nu are rezultate pleaca in sec 2 , la noi NUUUU.....marele piti e reconfirmat .

    Macar de s-ar fi ocupat cu reconstructia echipei si se prezenta cu o echipa de pusti care lua bataie cu 4-0 era altceva si fiecare ar suporter ar fi inteles si ar fi incurajat echipa dar vineri iti bati joc de meci cu Ungaria , martea urmatoare la fel ... pai pina cind .?

    Adica alte nationale pot reconstrui noi NU .
    • 0 (0 voturi)    
      rezultate (Joi, 28 martie 2013, 16:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      pai rezultate are...
      Daca e sa ne uitam la ultimele calificari, situatia de acum e buna spre foarte buna. In ultimele doua campanii, dupa 6 din 10 meciuri, sansele de calificare erau pur teoretice. Acum avem sanse reale.
      Asta ca sa nu mai spun ca daca e sa ordonam echipele in ordinea valorii de piata a lotului, noi suntem pe locul 3 spre 4, muuult sub Olanda, semnificativ sub Turcia, aproape de Ungaria. Avem un rats la Sahtior, un Torje pe undeva prin Spania, un Radu Stefan la Latio, un Sapunaru, si cam atat. Citi jucatori am avut noi in primavara CL?

      Asha ca in conditiile date, a cere demisia lui piturca acum e dovada de pura pro.stie, avand in vedere ca avand la dispozitie jucatori de locul 3 in grupa are sanse serioase de ocupare a locului doi. Si avand in vedere ca e practic imposibil sa se bata cu Olanda cu actuala generatie datorita diferentei clare de valoare.
  • +3 (3 voturi)    
    vedeta turcilor si-au cerut scuze public (Joi, 28 martie 2013, 15:45)

    Gryphus [utilizator]

    Arda Turan, vedeta Turciei, si-a cerut scuze dupa egalul cu Ungaria, in Romania vedete de carton ca Tanase si Bogdan Stancu nu au nicio remuscare pt cum au jucat.
    • +3 (3 voturi)    
      N-au nici o vina... (Joi, 28 martie 2013, 16:09)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Asta e nivelul lor. Ce vrei...sa refuze convocarea sau primul 11? Daca Piturca i-a chemat si i-a pus in echipa...ei joaca. Scuze n-au cum sa-si ceara...nu-i ca si cum in general joaca foarte bine si in dubla cu Hu-Ned au avut o cadere de forma. Sa fim realisti...

      Problema e la Piturca, la Sandu, la agentii jucatorilor... DNA-ul doarme?
      Cat despre Dragomir...nu inteleg de ce in fruntea ligii si nu intr-o celula...
  • +1 (1 vot)    
    Hotii striga hotii! (Joi, 28 martie 2013, 16:32)

    Dan [anonim]

    Se pare ca 'Hotii striga hotii!' e strategia lui domn' Mitica. Responsabili pentru rezultate si valoarea tot mai scazuta a fotbalului romanesc este a liderilor - Mitica Dragomir si Mircea Sandu. Ce proiecte au implementat? Nimic, nici nu sunt in stare sa propuna ceva... Exista vreo strategie? Nu se vede nimic. S-au hranit din succesele generatiei anilor '90 pentru formarea careia nu au contribuit cu NIMIC. Scuzele in fata suporterilor le datoreaza in primul rand ei, dar nu prin vorbe, ci prin fapte - eliberand propriile birouri pe care le-au ocupat abuziv mai bine de 20 ani! Asa sa le(ne) ajute Dumnezeu!
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui ca toti (Vineri, 29 martie 2013, 12:17)

    nick24 [utilizator]

    sa fim uniti, pt ca pt locul 2, ar fi suficient sa batem acasa Ungaria si Turcia, deci publicul sa fie cu echipa. Nu e benefic ca acum sa se discute numai de schimbarea antrenorului. Se stia caracterul lui Piturca si tocmai de asta a fost numit.
    Putem ocupa locul 2 si 2 egaluri si apoi victorii cu Andorra si Belarus, cu conditia ca Olanda sa castige tot ( riscant)