Preliminarii CM Fotbal 2014

Olanda - Romania 4-0/ Umiliti la Amsterdam

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2013, 20:29 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: HotNews / DP
Nationala Romaniei a trait o seara de cosmar la Amsterdam, tricolorii fiind surclasati, scor 4-0, de Olanda, in preliminariile pentru Campionatul Mondial de Fotbal din 2014. Prima reprezentativa a facut figuratie impotriva batavilor, Grozav si Tanase fiind doi dintre cei mai slabi jucatori ai echipei lui Victor Piturca. Singura veste buna a serii a venit de la Istanbul, acolo unde Turcia a remizat cu Ungaria (1-1).

Rezultatele zilei in Grupa D:

Estonia - Andorra 2-0
Turcia - Ungaria 1-1
Olanda - Romania 4-0

Clasament:

1 Olanda 18 puncte
2 Ungaria 11
3 Romania 10
4 Turcia 7
5 Estonia 6
6 Andorra 0.

Urmatoarele dispute (6 septembrie 2013):

Romania - Ungaria
Estonia - Olanda
Turcia - Andorra


Desfasurarea partidei Olanda - Romania:

Fluier final de partida, Olanda - Romania 4-0

90+3' Janmaat trece pe langa 5-0, seara de cosma pentru tricolori la Amsterdam

Se aude "demisia, demisia!" din grupul suporterilor romani

90' Pantilimon respinge in fata un sut, iar Lens inscrie din apropiere, Olanda - Romania 4-0


89' Chipciu primeste cartonasul galben

87' Van Persie este schimbat de Siem de Jong

80' Van der Vaart este inlocuit de Clasie la batavi 

78' Vermeer respinge sutul lui Bogdan Stancu

74' Maher i-a luat locul lui De Guzman la olandezi

68' Grozav (inexistent pe teren) este inlocuit de Adrian Mutu.

65' Van Persie transforma cu siguranta penaltiul, Olanda - Romania 3-0


65' Gardos il agata in careu pe Lens, penalti pentru Olanda

64' Vermeer retine in doi timpi centrarea buna a lui Tamas

63' Acelasi Torje trimite in zid dintr-o lovitura libera

63' Torje i-a luat locul lui Adi Popa

62' Blind primeste cartonasul galben

60' Tanase este inlocuit de Chipciu. O schimbare logica, Tanase a fost unul dintre cei mai slabi tricolori de pe teren...

58' Tanase are o noua executie slaba, fotbalistul Stelei pare total iesit din forma

56' Robben centreaza pe coltul scurt, iar Van Persie inscrie cu o lovitura de cap. Olanda - Romania 2-0


53' Van der Vaart trece pe langa golul doi, dupa o faza in care apararea tricolorilor era visatoare

50' Gardos greseste o interventie, dar sutul lui Van Persie este retinut de Pantilimon

47' Martins Indi primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Adi Popa

A inceput repriza a doua

Pauza la Amsterdam, Olanda - Romania 1-0

45+1' Pantilimon respinge sutul lui Van Persie, dar tusierul semnalizase off-side

37' Tamas prelungeste o minge pentru Adi Popa, dar sutul acestuia este deviat de Vermeer in corner. Cea mai mare ocazie de gol a tricolorilor

37' Pasa in adancime a lui Tanase nu este ajunsa de Stancu

35' Centrarea lui Adi Popa se duce in tribuna

Romania continua, cel putin pana in acest moment, evolutia slaba de la Budapesta si la Amsterdam...

29' Grozav trimite slab, mult pe langa poarta olandezilor

Tricolorii au dificultati in a reusi mai mult de doua pase consecutive

22' Strootman trimite cu capul de la 8-9 metri, mingea se duce peste poarta lui Pantilimon

12' Rat pierde cu usurinta o minge, iar Van der Vaart deschide scorul cu un sut precis, de la marginea careului mare (pasa de gol i-a apartinut lui Lens). Olanda - Romania 1-0


9' Lens il dribleaza cu usurinta pe Rat, centreaza, dar Van Persie trimite peste poarta din sapte metri. Ocazie imensa pentru Olanda

7' Kevin Strootman suteaza puternic, Pantilimon respinge cu greutate

5' Bogdan Stancu este blocat de portarul Olandei, dupa o preluare prea lunga a internationalului roman

2' Van Persie este semnalizat in off-side

A inceput partida de pe "Amsterdam ArenaA"

S-au intonat cele doua imnuri

Echipe:


Olanda: Vermeer - Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind - De Guzman (Maher '73), Strootman, Van der Vaart (Clasie '80) - Lens, Van Persie (De Jong '86), Robben. Selectioner: Louis van Gaal.

Romania:
Pantilimon - Tamas, Chiricheş, Gardos, Rat - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa (Torje '63), Grozav (Mutu '68), Tanase (Chipciu '60) - B. Stancu. Selectioner: Victor Piturca.

Cartonase galbene: Martins Indi '47, Blind '61 / Chipciu '88.

Arbitru: Mark Clattenburg, ajutat de Simon Beck si Stephen Child (toti din Anglia).




















27489 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    E da... (Marţi, 26 martie 2013, 20:44)

    George [anonim]

    Ca sa inteleg... Bogdan Stancu ii ala care singur cu poarta a reusit sa dea mingea inapoi? Si acum ii tot titular?
    • +9 (9 voturi)    
      oamenii de fotbal din romania... (Miercuri, 27 martie 2013, 9:26)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui George

      "Păi, Gigi Becali e vreun prost, vreun fraier? Ăsta e făcut să cîştige bani toată viaţa. Ăsta dacă stă în casă închis, dau banii năvală peste el. Dacă îi deschizi capul la ceva imediat pune în practică. E băiat deştept, acum pe toată naţionala de tineret nu dă mai mult de 3-4 milioane de euro. Şi unul dintre ei dacă îl vinde îl dă cu 10 milioane. Nu contează că naţionala de tineret a pierdut cu 3-0 cu Anglia şi Franţa. Doi-trei-patru dintre ei sînt foarte buni", a spus Dumitru Dragomir într-o conferinţă de presă.

      asa ca sa nu ne mai intrebam, ce cauta cautare sau cutare la echipa...
    • +5 (5 voturi)    
      lol (Miercuri, 27 martie 2013, 12:06)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui George

      mi se pare haios ca o tara intreaga sa spere un succes in fotbal. E o prostie. Daca vrei sa vezi lucrurile obiectiv, calificarea daca o prindem va fi cu chiu cu vai, iar dupa aceea vom fi primii care vom iesi, si atunci pentru ce? Doar ca sa ni se arate pentru a nu stiu cata oara care ne este locul (binemeritat de altfel avand in vedere nivelul oamenilor care conduc fotbalul romanesc)
      ...ma rog, oamenii in loc sa construiasca ceva in tara asta, pierd timpul cu cause pierdute.
  • +31 (33 voturi)    
    jucatori (Marţi, 26 martie 2013, 20:46)

    sebas90 [utilizator]

    Tanase Stancu titulari. Mi se groaza sa ma uit la meci
    • +27 (27 voturi)    
      Bine faci, pe teren e fam Flinstone (Marţi, 26 martie 2013, 22:24)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui sebas90

      asa ceva mai rar , la Budapesta piti a jucat cu o mana moarta iar acum cu trei impingatori de vint .

      In ritmul asta la meciul urmator vom juca cu amatorii de la coceanu cucruz ... de fapt ai nostri sint amatori .
      • +15 (15 voturi)    
        trebuie sa-l vanda mafia (Marţi, 26 martie 2013, 23:58)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        sidaca nu-l pun in vitrina nu au sanse. dar cred ca l-au facut de ras...
      • +6 (6 voturi)    
        piti, (Miercuri, 27 martie 2013, 8:07)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        cel mai "percutant" varf de atac cu ceafa, daca ar fi avut ca echipa chiar nationala olandeza si tot ar fi pierdut meciul. o hahalera barbugiu, tinut in brate de capo dei tuti capi, nasu sandu (alta hahalera care nu a stiut decat sa se imbogateasca de pe urma generatiei de aur la care nu a avut nicio contributie).
        • +2 (2 voturi)    
          salariul lui piti se imparte intre dragomir si (Miercuri, 27 martie 2013, 11:38)

          visio [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          mircea sandu iar piturca traieste din spaga dela jucatori; la fel se intampla si cu sandoi...
  • +22 (24 voturi)    
    Torje (Marţi, 26 martie 2013, 21:14)

    Diana [anonim]

    eram sigura ca nu-l baga pe Torje..pai normal..incepe cu Stancu sa mai rateze ca data trecuta
    • +13 (13 voturi)    
      nuuuu..... (Marţi, 26 martie 2013, 23:10)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui Diana

      Nu mai rateaza .....ca nu-i mai da Torje pasa.
  • -35 (39 voturi)    
    Invata (Marţi, 26 martie 2013, 21:15)

    ElHobolan [anonim]

    Daca "ti se groaza" nu te uita la meci. Pune mana pe o carte si invata sa scri corect. Eu iti doresc succes si tie ( la invatat) si Nationalei (la meci).
    • +32 (36 voturi)    
      Povestea cu barna din ochi .... (Marţi, 26 martie 2013, 21:35)

      Gicu [anonim] i-a raspuns lui ElHobolan

      scri scri greier gri....
      Eu scriu
      tu scrii
      ...
    • +21 (25 voturi)    
      ha? (Marţi, 26 martie 2013, 21:50)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui ElHobolan

      sa "scri" corect? si mai ai tupeul sa-i trimiti pe altii sa invete gramartica :)))
      • +17 (25 voturi)    
        'tu-i mama ei de scoala.... (Marţi, 26 martie 2013, 22:21)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        "Eu scriu........tu SCRII ....." !!!!!!!!!!!

        'gramatica' lui jiji si salam.

        ( ELHobolan are dreptate ) !!!
    • +12 (14 voturi)    
      daca taceai (Marţi, 26 martie 2013, 23:38)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui ElHobolan

      filosof ramaneai!
    • +3 (5 voturi)    
      gata! (Miercuri, 27 martie 2013, 9:57)

      chibitzu' [anonim] i-a raspuns lui ElHobolan

      s-a gasit motivul meciului de rahat al tricolorior, sebas 90 a facut o greseala de exprimare,(in loc sa arunce televizoru' pe geam...)
  • +31 (31 voturi)    
    VAI! (Marţi, 26 martie 2013, 21:25)

    adi [anonim]

    Pantilimon, Stanciu si Tanase in de la inceput??? Si Tatarusanu, Torje si Chipciu pe banca...?!! Nea Piti, de ce nu recunosti macar cat iti iese si tie la "afacerea" asta numita "selectie ptr. nationala" ? Cum de ai uitat sa-l chemi pe Cocish? Hai ca trebuie sa le mai creasca pretul si la astia...ce conteaza ca nu joaca deloc!? Sau ne mai "dai o lectie" ca la ultima etapa de calificare si la meciul cu Austria: "mi se rupe de ce zice lumea, eu pe astia ii tin in teren 89 de minute si POATE il bag si pe ala asa...sa va arat cine sunt eu".
  • +28 (28 voturi)    
    echipa din putzul tampeniei (Marţi, 26 martie 2013, 21:26)

    palul [utilizator]

    Nu ca ar fi fost vreodata un geniu, da Piturca asta pare ca s-a cretinit de tot. Parca vrea neaparat sa piarda.

    Pantilimon care face tusa prin Anglia e titular in locul lui Tatarusanu care a aparat excelent si la club si in Ungaria.
    Chipciu si Maxim care au jucat bine in Ungaria si joaca ff bine la cluburi, sunt rezerve.
    Stancu de care s-au lovit mingile mai rau ca de zid tot meciul cu Ungaria, e titular.
    Mutu care desi departe de forma maxima, s-a mishcat binisor si a scos/marcat penalti in Ungaria, e rezerva.

    Si sa vrei nu poti face o echipa mai proasta din lotul actual. Nu mai putem decat sa speram intr-o minune.

    Hai Romania!
    • +29 (29 voturi)    
      pardon (Marţi, 26 martie 2013, 21:52)

      palul [utilizator] i-a raspuns lui palul

      ...l-am uitat pe lemnul de Tanase care sio-a castigat locul de titular pentru ca anul asta nu a jucat absolut nimic nici la club nici la nationala.

      Nush de ce nu ii baga direct pe fratii Becali ca doar e echipa lor.

      Da cu putin noroc nu luam decat vreo 3.
      • +12 (12 voturi)    
        CUM ?? " marele " tanase cel " stralucit " (Marţi, 26 martie 2013, 23:01)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui palul

        astia isi bat joc de toti suporterii romani .
        Nu cred ca am vazut o nationala a RO jucind mai prost , mai oribil . E INCREDIBIL .

        Nasule sper ca esti multumit de cea ce ai creat .
    • +19 (19 voturi)    
      Marele antrenor pitzi (Miercuri, 27 martie 2013, 1:07)

      taurus1 [utilizator] i-a raspuns lui palul

      Asta-i antrenor??? Isi bate joc de o tara intreaga! Echipa asta este a tarii intregi nu a unui asa zis antrenor!!! Cand il vad cu mutra aia a lui "preocupata" , de asa zis mare antrenor , ma simt pur si simplu jignit ca roman! Cu jucatorii din actuala generatie se poate incropi dupa umila mea parere o echipa cit de cit , dar marele antrenor pitzi i-a facut varza!!! Tot dupa umila mea parere trebuie adusi ori Lucescu Sr. ,ori Petrescu ori Reghe !! Nu sunt tanar si cred ca nu voi mai vedea echipa Romaniei la vreun Campionat!Dar unii smecheri din fotbalul romanesc isi umplu teschereaua!!Iar prostii de romani se uita mereu cu speranta la nationala Romaniei , beau o bere si ramin dezamagiti de fiecare data!
      • +4 (4 voturi)    
        Marele antrenor pitzi (Miercuri, 27 martie 2013, 13:18)

        FANFANLATULIPE [anonim] i-a raspuns lui taurus1

        Bravo OMULE ! Ai exprimat exact punctul meu de vedere !!! Asta-i adevarul .Si pe deasupra mai afirma ca nu este chiar asa de usor sa-si dea demisia ,pai normal pentru ca este in gasca cu speriatii de la F.R.F.Rusine ,...astora nu le poti cere DEMNITATE pentru ca nu stiu ce este .Numai de fotbal nu sunt interesati specimenele ..RUSINE .!!!!
  • +4 (10 voturi)    
    hi-hi-hi (Marţi, 26 martie 2013, 21:50)

    rad_prostii [utilizator]

    Suntem invincibili - o data
  • +12 (16 voturi)    
    mai bine (Marţi, 26 martie 2013, 21:50)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Mai bine ne uitam la Spania-Franta... bambilicile lui Piti contra portocala mecanica nu ma mai incanta...
    • +7 (9 voturi)    
      Pe ce canal e transmis ? (Marţi, 26 martie 2013, 22:07)

      ionica [anonim] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      Pe ce post din Romania e transmis Franta-Spania? Intr-un alt articol aici pe HN se zicea ca e pe Digisport 1... dar nu e...
  • +31 (33 voturi)    
    TVR... (Marţi, 26 martie 2013, 22:00)

    ciNicu [utilizator]

    Toata ziua am fost in dilema. Nu stiam daca e mai bine sa fiu patriot si sa ma uit la meciul Romaniei sau sa fiu microbist si sa ma uit la un meci adevarat: Franta - Spania.
    Pe la 21, TVR-ul lui Elwis (Saftoiu) m-a scos din dilema: cind am deschis televizorul, in prim-plan era gigi fecali "intervievat", la marginea terenului, de Marian Oaialanos, pardon Olaianos.
    Pai daca la un astfel de meci televiziunea "nationala" nu poate gasi un invitat dintre sutele de fosti si actuali fotbalisti sau antrenori si il ia la intrebari tot pe gigi, atunci si TVR-ul si "nationala" sint tot ale lui gigi si n-are decit sa se uite el.
    Acum, ca patriot si microbist o sa ma uit linistit la un meci de FOTBAL: Franta - Spania.
    Multumesc, TVR! Multumesc Elwis!
    • +7 (7 voturi)    
      daca nu-i lua interviu (Marţi, 26 martie 2013, 22:32)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ciNicu

      jiji il zbura si pe asta afara, ca si pe stucan de la prosport.
  • -13 (23 voturi)    
    Ma (Marţi, 26 martie 2013, 22:14)

    Jar [anonim]

    uit la voi si vad,vorba unuia mai destept ca mine,un popor de trancanitori.Si fara bun simt(asta-i de la mine).
    Hai-virgula-Romania!
    • +8 (8 voturi)    
      bine ca te-ai abtinut (Miercuri, 27 martie 2013, 0:02)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      macar tu esti ok...
    • +1 (1 vot)    
      tu ce esti? (Miercuri, 27 martie 2013, 21:16)

      taurus1 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      De-aia este forum , sa trancanim! Chiar si tu cand reprosezi altora ce fac , de fapt trancanesti!!!
  • +12 (12 voturi)    
    mai crede cineva (Marţi, 26 martie 2013, 22:47)

    evoque [utilizator]

    ca acel 4-1 a fost o intamplare? mai crede cineva ca piturca se pricepe la altceva decat la barbut?
  • +9 (9 voturi)    
    Urit... (Marţi, 26 martie 2013, 23:00)

    Rafaila [utilizator]

    In ritmul asta se va ajunge la 6 - 0.
    Cum merg lucrurile in Romania, ar fi tot aia, nici o mirare.
  • +12 (12 voturi)    
    unde... ? (Marţi, 26 martie 2013, 23:14)

    CristianDragoi [utilizator]

    "Se castiga greu in fata noastra, suntem o echipa de temut", a precizat Victor Piturca inainte de partida de marti... UNDE manca-ti-as?... poate doar in baruri si in cazinouri !!!...
  • -2 (10 voturi)    
    Mai bine.... (Marţi, 26 martie 2013, 23:24)

    coco04 [utilizator]

    juca Steaua.
  • +10 (12 voturi)    
    Lasa ca le aratam noi lor! (Marţi, 26 martie 2013, 23:26)

    SoulRider [utilizator]

    Sa nu mai cumparati lalele, mama lor de olandezi!
    Si nici ..portocale! Vrem razbunare!
  • +12 (12 voturi)    
    romania a jucat bine.. (Marţi, 26 martie 2013, 23:30)

    exilatul [utilizator]

    la valoarea lor credeam ca vor
    lua de la 5 in sus..
  • +12 (12 voturi)    
    da (Marţi, 26 martie 2013, 23:30)

    rezis [utilizator]

    piturca demisia...da repede...
  • +16 (16 voturi)    
    Fotbalul actual (Marţi, 26 martie 2013, 23:34)

    potaissa [utilizator]

    e doar oglinda societatii romane.O gramada de nesimtiti cu bani care nu sunt in stare de nimic si reprezinta totusi Romania.Ceilalti 20 de milioane injura in fata televizorului.Trist.
  • +16 (16 voturi)    
    piturci si turca (Marţi, 26 martie 2013, 23:37)

    taranistu [utilizator]

    ma anuntati si pe mine cand renuntati la piturci si cand o sa plateasca cei care produc pagube? 600 000 € va spune ceva? De ce nu o sa vad maine 10 000 de persoane in fata FRF? In seara asta sunt peste 10 000 000 de indignati si umiliti, maine?
  • +11 (11 voturi)    
    Clasic! (Marţi, 26 martie 2013, 23:38)

    Gigel [anonim]

    Inca o realizare marca "Pitzi"....
    Parca Olandei trebuia sa ii fie frica de noi, nu?
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 27 martie 2013, 10:08)

      haddes [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      pai nu le-a fost? altfel nu imi explic de ce DOAR 4-0.
      le-a fost frica sa nu provoace infarct celor care priveau meciul la tv. ;)
  • +8 (10 voturi)    
    Lamentabil (Marţi, 26 martie 2013, 23:40)

    Azra [anonim]

    Nadajduiesc sincer ca in urma acestor ultime doua prestatii lamentabile si dezastruoase pentru prestigiul echipei nationale si in primul rand pentru ROMANIA va exista un consens unanim ca Victor Piturca ESTE COMPLECT DEPASIT SI INCOMPETENT sa mai conduca destinele acestei echipe si trebuie debarcat imediat!!!.Oricum este prea tarziu deja!!.A avut la dispozitie un lot cu jucatori multi dintre ei valorosi, dar pe cxare nu a stiut cum sa ii asambleze ca o echipa! Mi se pare ca a plati pe cineva , ca antrenor al echipei nationale cu 400 000 de EURO pe an, ca sa nu faca nimic este un lux prea mare , pe care nu ni-l putem si nu trebuie sa ni-l mai permitem.Victor Piturca s-a obisnuit sa ii vina acesti bani pe degeaba! De ce conducerea Federatiei, daca mai exista asa ceva nu il numeste ca antrenor al echipei nationale pe Ilie Dumitrescu spre exemplu, care, cu siguranta ar avea rezultate cu mult mai bune!
  • +8 (10 voturi)    
    acu m-am linistit (Marţi, 26 martie 2013, 23:48)

    woe [utilizator]

    cu iechipa nationala. Mai bine sa stea acasa, ce sa caute in Brazilia, sa enerveze jumatate de popor? Lasa-l frate pe Piti la spritz cu Nashu, ce sa caute el pe partea alalalta a globului, are gipsi asta fata de Brazilia?
  • +6 (8 voturi)    
    fotbal, arta, altceva (Marţi, 26 martie 2013, 23:53)

    sport_si_tv_pe_paine [anonim]

    romanii sunt primii consumatori de tv si sport televizat din europa.se consuma energii, nervi,tlmp. apropo de ei, ceilalti. din 10 colegi de serviciu 4 spuneau ca vor urmari meciul cu spania, doi dintrei ei fiind din maghreb. trei dintre cei intrebati nu stiau de meci. despre meci? am vazut si auzit imnurile, si cam un sfert de ora in pasaje de 5minute. se alerga ca la curse, faze spectaculoase, il vad pe ribery singur cu portarul si clmea intru in direct sa vad un gol spaniol la inghesuiala.pe france 2 este o istorie fascinanta a papalitatii. ce ati alege dvs?
  • +10 (10 voturi)    
    cred ca cei care conduc... (Marţi, 26 martie 2013, 23:57)

    egroeg5 [utilizator]

    destinele fotbalului romanesc nu si-au dat seama ca Piturca are nevoie de un consult psihiatric,ca este orice , numai antrenor nu.
    Cand Stancu a fost catastrofa in Ungaria,cand Tanase nu arata de mult ca ar sti fotbal si cand atatea persoane avizate in ale fotbalului iti spun ca ai gresit tinandu-i in echipa ,tu incepi in Olanda cu ei .Si au aratat din nou ca nu sunt jucatori de clasa,ba, mai mult,il schimbi pe Adi Popa pastrand mediocritatea in teren ....ca doar era o partida oarecare,o miuta in pauza de la scoala.
    RUSINE TIE PITURCA si mafiotilor care te tin in brate.Tu si cei de la FRF ati dovedit ca nu va pasa de fotbal,doar de interesele voastre meschine.
    Nu fotbalistii au fost umiliti ci romanii din banii carora va infruptati....ca sa ai ce pierde la barbut.
  • +11 (11 voturi)    
    DEMISIA!! (Marţi, 26 martie 2013, 23:57)

    adi [anonim]

    sincer cat trebuie sa-l mai suportam pe Piturca asta ? cat o sa-si mai mata joc de milioane de romani care vin din tot sufletul sa vada echipa nationala ? nu se poate face o petitie online, o mini-revolutie, ceva sa scapam de tradatorul asta de tara.. da, asa te numesti cand faci anume in asa fel ca tara ta sa piarda
  • +11 (11 voturi)    
    mamaliga (Miercuri, 27 martie 2013, 0:10)

    Mr John [anonim]

    Pun pariu ca barbutistu de piturca s-a bagat la un cazinou sa joace poker dupa isprava asta..
  • +20 (20 voturi)    
    Mi-e dor... (Miercuri, 27 martie 2013, 0:21)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Mi-e dor de meciurile din '90-2000, cand stateam cu sufletul la gura in fata televizorului, cand stiam pe de rost numele jucatorilor de la nationala, cand Nationala unea la aceeasi masa stelisti cu dinamovisti si rapidisti.
    A fost Generatia de Aur, dar a mai fost ceva, era o echipa, iar in joc se vedea mereu dorinta de a arata ca suntem cineava, ca acolo in iarba suntem de la egal la egal cu oricine!

    Am ajuns sa schimb canalul - "A, joaca romania" si sa dau mai departe. E o bucurie pe care nu o mai am si pe care simt ca mi-a fost furata. Era dreptul meu sa ma bucur de jocul unor baieti minunati, care munceau imens pentru a ajunge pe acel teren de iarba, baieti pe care mandria de a purta tricoul nationalei ii facea sa nu intre la nici un meci cu gandul la infrangere, indiferent de adversar!

    Ce vad acum? O adunatura bagata parca cu forta pe teren, fiecare cu motivatia sau demotivatia personala. Nu o echipa. Un antrenor care nu are ochi pentru jucatori, nu stie sa ii citeasca, nu stie sa ii motiveze, nu stie sa ii uneasca, ii lasa sa intre pe teren chiar daca ei declara ca urmeaza un joc in care oricum nu avem sanse, un antrenor care a fost demis cu un imens scandal mediatic nu cu multa vreme tot ca urmare a unor jocuri foarte slabe si fara viitor ale unei nationale fara viata...

    Mai mult decat atat, declaratiile in care Piturca afirma ca "nu-mi pot da demisia" si ca "avem un contract" nu ma duc decat la concluzia ca prima de calificare nu este suficient de motivanta fata de "prima" de demitere (deja vu?)

    Da, bani pentru asemenea mici "invarteli contractuale" la nivelul FRF, LPF, nationala sunt si vor fi.

    Dar noua, celor care vrem sa strigam "Hai Romania!" cine ne da toti acesti ani inapoi???
  • +8 (10 voturi)    
    ooof (Miercuri, 27 martie 2013, 1:23)

    adi [anonim]

    Si eu m-am necajit tare. Nu zic nu. M-am suparat rau si am mai scris 2 comentarii mai sus. Dar acum? DE CE sa nu fim realisti? Suntem o echipa varza intr-o grupa varza, unde Olanda rupe tot. Restul de la semi-mediocru in jos. Acum "calculele" matematice si "sperantele" VADIT oarbe: turcii au facut egal, daca batem pe unguri etc etc. Fratilor! Si de pe locul 2 sa mergem UNDE? La baraj cu Franta, Suedia, Portugalia...? La cum jucam acum si Muntenegru sau Israel ne rup in goluri... Hai, gura mica si stam acasa iarasi. A, era sa uit... Poate in 2016, 2018, 2020, 3580?
  • +8 (8 voturi)    
    Of of... (Miercuri, 27 martie 2013, 2:58)

    RobertM. [utilizator]

    Le-am zis colegilor mei un pronostic inainte de meci: 4-1 pentru Olanda, speram la un gol de onoare in fata Portocalei mecanice... dar, noi, nu am avut parte de asa ceva...
  • -5 (15 voturi)    
    La modul cel mai serios: (Miercuri, 27 martie 2013, 6:29)

    Cadillac [utilizator]

    ...fotbalul rominesc a murit la Campionatul din 1994.
    Demisia lui Piturca nu rezolva nimic;
    schimbam 'vizitiul'...... avem aceeasi 'caruta' cu aceleasi 'gloabe'

    MARE smecherie !!!!!

    Figurantilor de pe teren le este perfect 'perpendicular' de nervii vostri in fata televizoarelor, de banii vostri cheltuiti pe bilete la stadioane sau de faptul ca pentru 90 de minute, reprezinta ROMINIA !!!!!! Culorile tarii, reprezinta pentru ei mai putin decit o ceapa degerata.

    SINGURUL 'antrenor' capabil sa faca 'ceva' cu aceasta adunatura de golani,este cineva ca Ceausescu !!!!!

    Cu biciul in mina, antrenament 14 ore pe zi,( o saptamina in ocna, o saptamina la Canal ) cazare intr-o cazarma parasita, mincare dupa modelul nord-coreean, nu pleaca NIMENI acasa decit 3 zile de Pasti si 3 zile de Craciun ( DACA avem 'rezultate' ), se confisca telefoanele celulare, se instaleaza telefoane cu fise de 50 Euros ( o fisa - 1 minut ) in sala de mese si multe alte 'acareturi', in asa fel incit in mintea fiecarui jucator sa fie un SINGUR gind:

    "Trebuie sa ajungem printre primele 6 echipe din lume ! In caz contrar, ne vom blestema zilele in care ne-am nascut !!!"

    Hai sa facem pariu ca se poate !!!!
    Nici nu va dati seama ce puteri "miraculoase" are biciul...
    • +6 (6 voturi)    
      Biciul si educatia (Miercuri, 27 martie 2013, 8:38)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      Era intr-un oras o echipa mediocra, cu jucatori medioacri, ambitii... stati, ca astea nu erau de fel! Doar o perpetua lupta pentru mentinerea in "A".

      Si au facut ce au facut intr-un an si au adus un antrenor dintr-o bucata. De ala de te mangaie pe cap si te trimite sa mai faci 10 ture sa nu te mai plangi data viitoare.

      La primul antrenament faceau baietii ture de stadion, intr-o lehamite de l-au scos din pepeni. A pus imediat piciorul in prag. A luat o nuia si s-a asezat la marginea turnantei. Care trecea ultimul primea un sfichi pe spate de facea urmatoarea turnanata in timpi demni de olimpiada.

      La sfarsitul acelui antrenament unii au renuntat sa se mai numeasca fotbalisiti. Cei care au ramas au format o echipa care s-a luptat de la egal la egal cu granzii de atunci, rezultatul fiind nu numai salvarea de la retrogradare ci si participarea in cupele europene!
      • +3 (3 voturi)    
        Multumesc pentru raspuns.... (Miercuri, 27 martie 2013, 16:36)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        ....si Felicitari ca ai 'descifrat' mesajul !!!

        NIMIC nu se poate face fara un coeficient ridicat de DISCIPLINA !!!

        Care este de 2 feluri:

        - LIBER consimtita....vezi Germania, Japonia, Elvetia si alte 'fleacuri' civilizate,

        - sau, FORTATA !!! Din cauza ca exista popoare, cu care NU se poate face 'treaba' DECIT cu 'biciul' !!!!!

        vezi Marele Zid Chinezesc, Palatul Sf Petersburg, Ermitaj, Kremlin, Casa Scinteii si Casa Poporului....

        Sanatate si toate cele bune !!!
  • +10 (10 voturi)    
    scenariu (Miercuri, 27 martie 2013, 6:30)

    rezis [utilizator]

    eu sunt sef si te pun antrenor iti dau 100 000 euro pe luna din care tu imi dai pe sest 10 000 inapoi. Nu prea am nici un interes sa te demit...pe bune...
  • +4 (4 voturi)    
    Piturca cel viteaz si ..... (Miercuri, 27 martie 2013, 7:28)

    Nick 29 [anonim]

    Ia cititi aici :

    Victor Piturca, inainte de meciul cu Olanda: "Suntem de temut, putem sa obtinem rezultate bune cu orice echipa din lume"

    No coment !
  • +2 (4 voturi)    
    matematic, avem sanse ... (Miercuri, 27 martie 2013, 7:31)

    rozbo [anonim]

    deci, cum zic, baietii au jucat, s-au straduit, dar cu o echipa ca a Olandei din seara asta nici Brazilia nu putea face mai mult. A, deci, matematic ....( V Piturca si matematica ... ).
    Bai acest piturgiu, tu tot nu ai inteles ca matematica se face la scoala? in clasa? pai de ce am mai facut ditamai stadionul, sa facem matematica pe el? inchiriam draq o sala de clasa ca intati toti in ea si va apucati de matematica fraierilor ! acolo unde sunte-ti voi acum, in loc luminat, in loc cu verdeata, se joaca FOTBAL!!! sau n-ati auzit de sportul asta pina acum?
    BA, domnule diriginte Piturca, fotbalul e jocul ala cu mingea, unde citeodata 11 fraieri alearga dupa o minge sa o scoata din ate, iar ceilalti 11 JUCATORI o trimit frumos acolo. Parerea unanima, nunumai a mea este ca aceasta echipa de olimpici la matematica sa plece si sa ne lase poate mai reusim ceva, inclusiv cu inspectorul sef acad. dr. docent Sandu ilustru matematician daca nu ma insel eu superpremiat in acest domeniu stiintific!
  • +6 (6 voturi)    
    Demisia rapid (Miercuri, 27 martie 2013, 8:22)

    doi si-un sfert [utilizator]

    altfel ratam orice sansa pentru mondial...
  • +6 (6 voturi)    
    ...desculti in iarba (Miercuri, 27 martie 2013, 8:22)

    arkan [anonim]

    ...la 400000 euro pe an salariu de antrenor la nationala
    si cu maniera asta de joc cand joci cateva meciuri pe an trebuie renegociat salariul in functie si de rezultate,
    nea MS ce faci matale la FRF? In cazul nerealizarii obiectivului este cineva penalizat material ?
    • +3 (3 voturi)    
      pitzi (Miercuri, 27 martie 2013, 10:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui arkan

      primeste toti banii de pe contract (sau aproape toti ma rog... oricum o suma imensa) daca este DEMIS.... el chiar vrea sa fie demis.... demisia in schimb nu vrea sa si-o dea ca nu primeste un sfant... credeti ca e prost barbugiu?
  • +3 (3 voturi)    
    Piti (Miercuri, 27 martie 2013, 8:24)

    Phil Austin [utilizator]

    dupa Ungaria ziceai ca mergi in Olanda sa invingi. Ori ai gandit ce-ai spus, dar ai uitat, ori nu. Data viitoare uita-te-n ograda sa vezi cu ce, apoi sa vorbesti vorbe. Daca jucatorii sunt penibili, macar tu ca antrenor abtine-te.
  • +4 (4 voturi)    
    piti, piti,pizi, lasa-neeeeeee! (Miercuri, 27 martie 2013, 8:31)

    vanhal_a [anonim]

    hai la hora mai flacai
    sa jucam batuta mai
    iaca asa si-asa!

    marele antrenor oltean piszdi
  • +1 (7 voturi)    
    copy-paste (Miercuri, 27 martie 2013, 8:32)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Basescu este de vina! de ce trebuie sa jucam tot timpul si la fotbal si pt. schengen cu Olanda !? :))
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo Piti (Miercuri, 27 martie 2013, 9:09)

    electron [utilizator]

    Trebuie sa il felicit pe Piturca. I-a iesit si de data asta a pregatit meciul in cel mai mic detaliu si a reusit, Turcia- Ungaria 1-1. Exact scorul de care aveam noi nevoie. Acuma ca nu prea a avut timp sa pregateasca meciul cu Olanda s-a vazut, dar il intelegem este si el om.

    Acuma la modul serios la cum arata Romania nu avem ce cauta la mondiale. Griji nu imi faca, la baraj picam noi cu o Franta, Spania sau ceva echipa serioasa care sa ne trimita la plaja Ce vreau eu este sa pierdem si cu Turcia si cu Ungaria, ca bonus as aprecia sa facem egal si cu Estonia, poate asa aia de la federatie isi dau seama ca Piturca n-are ce cauta la nationala, si poate, dar numai poate gasesc si ei un antrenor ca lumea.
    Deci clar nu vrea ca Romania sa mearga la baraj, decat sa ne facem de ras pe acolo, mai bine stiu ca scapam de dezastrul Piturca.
  • +7 (7 voturi)    
    Demisia. (Miercuri, 27 martie 2013, 9:24)

    harapalb [utilizator]

    Vorba lunga, saracia omului.
    Demisia!
  • +11 (11 voturi)    
    Fotbalul in Romania (Miercuri, 27 martie 2013, 9:49)

    AlexT [anonim]

    Fotbalul in Romania la nivel de echipa nationala: O echipa extrem de slaba (cea mai slaba din ultimii 40 de ani), un antrenor slab si cu un caracter execrabil, un public badaran, ne-educat si necivilizat, care isi huiduie si fluiera fara motiv, cu ura, adversarul de joc (doar la rusi am mai vazut atata ura fata de adversarul de JOC).
    Urat.
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Miercuri, 27 martie 2013, 10:40)

      paganini [utilizator] i-a raspuns lui AlexT

      ...ce sa mai zici ?....NIMIC
  • +3 (3 voturi)    
    voi nu v-ati prins? (Miercuri, 27 martie 2013, 10:13)

    liviu_ [utilizator]

    piturca CERE sa fie DEMIS... e clar ca oricum nu ne calificam... chiar daca printr-o minune ajungem la baraj, oricum sunt sanse minime sa ne califciam...
    piturca vrea daor sa scape de contract si sa-si ia toti banutii pana la final... ca doar asa a semnat cu sandu...
    ar trebui anchetati penal amandoi pentru un asemenea contract! e clar ca a fost un contract facut intentional in interesul antrenorului si NU al nationalei!
  • +3 (3 voturi)    
    Ultima catastrofa a nationalei de fotbal de ieri (Miercuri, 27 martie 2013, 10:22)

    popa viorel [anonim]

    Nu fiti suparati, aceasta este situatia generala a tarii, tratam cu superficialitate orice problema.....
    Punem in functii la diferite "conduceri" pe ORICINE...nu conteaza pe cine !!!!!!
    Asa este si in fotbal....chiar daca prin "sansa", ne vom califica la Rio, un lucru cert este : NU AVEM CE CAUTA ACOLO CU O ASTFEL DE ECHIPA...NU JUCAM NIMIC, DAR AVEM PRETENTII.
    Eu am un principiu: chiar daca luam bataie, nu-i nimic, dar sa jucam si noi.....acesta este adevarul ca nu jucam NIMIC....totusi fiind romani ne dorim multe, numai ca este greu sa recunoastem ca AZI, atat putem...si totusi, sunt ai nostri : HAI ROMANIA "....si nu uitati : avem antrenori: Lucescu I, D. Petrescu. Olaroiu, Reghe, Grigoras, Contra, Andone, Boloni, poate contestatul de Hagi pentru acest post, etc....chiar niciunul dintre acestia nu pot antrena nationala noastra.
    Stiu ca trebuie sa le creasca cota unora, dar sunt slabuti si sa se termine odata cu umflarea valorii ca s-a vazut aseara cate milioane valoreaza...."cativa lei de-ai nostri", adica devalorizati !
  • +3 (3 voturi)    
    m-am inselat ! (Miercuri, 27 martie 2013, 10:39)

    paganini [utilizator]

    eu am dat scorul de 5-0...o fost numai 4-0....pacat ! omul asta are asa o PRECUPARE PROFUNDA....se vede pe chipul lui ! nu va mai faceti iluzii .....asa-i in toata tara cu ...RARE exceptii !!!..........nici primavara nu vine la noi.....minus,minus,minus...!
  • +1 (1 vot)    
    eu cu cine să țin?... (Miercuri, 27 martie 2013, 12:54)

    vDac [utilizator]

    Ăsta a fost primul meci la care nu am ținut cu România... trebuia să fiu cretin... (a nu se simți cineva lezat... fac referire doar la principiile mele).

    Cred că Piți a câștigat o groază la pariuri în ultimul timp... și nu numai la pariuri...

    Bătaie de joc.
  • +1 (3 voturi)    
    romania fotbal?...hah (Miercuri, 27 martie 2013, 15:24)

    elmano [anonim]

    ne ascundem dupa degete?...piturca nu mi se pare antrenor bun dar e parerea mea...cert este ca nu avem fotbalisti...ce sa faca chiar si cel mai bun antrenor daca nu are fotbalisti?...nu recunoaste chiar nimeni ca nu avem fotbalisti?