Victor Piturca, inainte de meciul cu Olanda: "Suntem de temut, putem sa obtinem rezultate bune cu orice echipa din lume"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 25 martie 2013, 17:40 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: HotNews / DP
Dupa ce a castigat un punct in ultimul minut al meciului cu Ungaria (scor 2-2), nationala de fotbal a Romaniei se va duela cu Olanda (marti, ora 21:30). "Romania a pierdut putine jocuri in ultimul timp, suntem de temut", a declarat Victor Piturca, intr-o conferinta de presa.

"Avem nevoie de jucatori odihniti, care sa poata alerga 90 de minute. Nu m-am decis insa in privinta formulei de start. Chiar daca n-ar fi marcat la Budapesta, ma gandeam oricum la Chipciu pentru a incepe cu el la Amsterdam.

Multi binevoitori spuneau in tara inaintea meciului de la Budapesta ca va fi simplu sa-i batem, vrajeli din astea, dar uite ca la acest nivel lucrurile nu stau asa. E foarte greu sa iei puncte in fata oricarui adversar.

Totusi, Romania a pierdut foarte putine jocuri in ultimul timp, suntem de temut. Putem sa obtinem rezultate bune cu orice echipa valoroasa din lume. Probabil ne-ar avantaja un egal la Turcia - Ungaria sau o victorie pentru turci, dar in primul rand conteaza ceea ce facem noi", a declarat Victor Piturca, selectionerul Romaniei, intr-o conferinta de presa (conform Digisport).

Se vor juca marti:


Estonia - Andorra (19:00)
Turcia - Ungaria (20:30)
Olanda - Romania (21:30)

Clasament:


1 Olanda 15 puncte
2 Ungaria 10 (7-5)
3 Romania 10 (6-4)
4 Turcia 6
5 Estonia 3
6 Andorra 0.























3050 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Ha ha ha! (Luni, 25 martie 2013, 17:47)

    cato [utilizator]

    Ha ha ha ha ha ha!
    Bine ca avem umorist, daca tot nu avem antrenor.
    • +8 (8 voturi)    
      Corect (Luni, 25 martie 2013, 17:54)

      cmg_george [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Totusi eu cred ca el face haz de necaz :)
    • +1 (1 vot)    
      tare de tot (Luni, 25 martie 2013, 21:22)

      florin [anonim] i-a raspuns lui cato

      Exact ! E delicios nea Pitzi asta ....

      Cea mai buna gluma din ultima vreme ....
      Urmatoarea gluma - mai proasta ce-i drept - ar fi sa pierdem cu San Marino ca sa se mai trezeasca si nea Pitzi ....
  • +12 (12 voturi)    
    piti (Luni, 25 martie 2013, 17:51)

    ioio [anonim]

    esti de coma. hai lasa-ne ca ni s-a facut lehamite. fii barbat, da-ti demisia si lasa pe altul care stie sa antreneze.
    • +4 (4 voturi)    
      Sa-si dea demisia? (Luni, 25 martie 2013, 18:25)

      Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui ioio

      Pai el antreneaza o nationala de temut, cum adica?
      respectiv, cand jucam, indiferent cu cine , toti suporterii ne temem ca o furam!De aia e nationala de temut!
  • +5 (5 voturi)    
    Tactica (Luni, 25 martie 2013, 18:02)

    EuropeanFeroce [utilizator]

    Pase scurte si pe sus. Ungurii au fost multumiti cu egal, d-asta au iesit in piata din Budapesta?! In meciul cu Olanda trebuie bagat Mutu, sigur fundasii olandezi il vor pune in tema cu ultimele modele de prafuri...
  • +5 (5 voturi)    
    piti... (Luni, 25 martie 2013, 18:18)

    Buhu [anonim]

    Asta nu e zdravan... cred ca rad si fotbalistii convocati la nationala de ineptiile care i-i ies pe gura
  • +8 (8 voturi)    
    Asa e! (Luni, 25 martie 2013, 18:33)

    sile [anonim]

    Lotul lui Piti poate pune probleme aproape oricarei echipe. Cu exceptia celor de fotbal.
  • +5 (5 voturi)    
    De speriat... (Luni, 25 martie 2013, 18:41)

    catalin72 [utilizator]

    De speriat ,nu de temut ,sinteti nea Pitzi ...da voi nu va descurajati si pastrati-va in continuare simtul umorului !
  • +6 (6 voturi)    
    Hi-hi-hi (Luni, 25 martie 2013, 18:41)

    rad_prostii [utilizator]

    Observaticum este romanul? Dupa un rezultat mediocru (da, egal cu Ungaria este aproape o infrangere) ne batem cu pumnul in piept ca suntem egalii celor mai buni, iar dupa un rezultat notabil suntem deja campionii lumii. Si noi suntem cu gauri in pantaloni. Ne miram ca suntem printre ultimii in Europa la tot ce vreti?
  • +5 (5 voturi)    
    Ei lasa-ma ... (Luni, 25 martie 2013, 18:56)

    johnesku [utilizator]

    :-))) Nea Piti ... nu stiam ca ai atata umor !
    • 0 (0 voturi)    
      are umor fara sa vrea (Marţi, 26 martie 2013, 11:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui johnesku

      ca la mutra asta acra si ingamfata de mare antrenor, numai la umor nu te astepti.
      probabil ca pt. piti, sa iei bataie cu doar 2-3 goluri diferenta este un mare rezultat.
      cine stie? poate ca s-a luat la intrecere cu mutu la o liniuta si-a tras prea multa tanti coca pe nas.
  • +6 (6 voturi)    
    Ha-ha-ha (Luni, 25 martie 2013, 19:07)

    rad_prostii [utilizator]

    Care a fost scorul in prima intalnire cu Olanda? Omul asta este penibil si cand glumeste.
  • +5 (5 voturi)    
    Hai ca esti obraznic Piti ... (Luni, 25 martie 2013, 19:18)

    mnicku [anonim]

    poate ai bati pe olandezi ... pe umar de praf .
    La ce haos ai facut cu Ungaria ..... nici nu ma gindesc sa mauit la meciul cu Olanda
  • +6 (6 voturi)    
    Piturca asta..... (Luni, 25 martie 2013, 19:26)

    polonyca [utilizator]

    ............. a luat-o pe ulei rau.....saracu' de el......!!!
  • +2 (2 voturi)    
    cred ca are dreptate (Luni, 25 martie 2013, 20:12)

    gopo111 [utilizator]

    daca s-a juca un pocheras, un 66 sau un septic atunci am fii cei mai buni, doar nu e el maestru :)
  • +2 (2 voturi)    
    orice echipa!!!!!! (Luni, 25 martie 2013, 21:13)

    gabi [anonim]

    orice echipa din lume sub 18 ani ,ca mai sus de 18 se schimba situatia
  • +3 (3 voturi)    
    piturca (Luni, 25 martie 2013, 22:00)

    Lone Ranger [anonim]

    Mai fratilor,asta'i din judetul premierului Tonta?
  • +2 (2 voturi)    
    nea Piti (Luni, 25 martie 2013, 22:44)

    andrei [anonim]

    Cred ca dl. Piturca este paranoic.
    gagiul nu are nicio treaba cu antrenortatul. Il cunosc bine de tot.
    El ca tine de scaun cu ocrice pret, bineinteles lasat in pace si de Dl. Mircea Sandu, ca de aia are el contract beton cu FRF.
    Am jucat execrabil cu ungurii, care meritau victoria,sa recunoastem.
    Am avut un noroc chior sa egalam in ultimul minut de prelungiri.
    Cred ca pe orice strada se gasesc cel putin 2-3 insi mai buni decat Bodgan Stancu, Tanase ( chiar daca nu a jucat) Tatarusanu care nu iese pe centrari in 5 m- e foarte mic de statura si de aceea - , Goian , cu tot respectul, dar nu a jucat bine, pt ca e rezerva in liga II in Italia. In conditiile acestea , te intrebi, daca nu cel putin 10% din populatia Romaniei nu ar putea face o echipa mai buna decat Dl. Piturca.
    Este foarte clar , cred, ce se intampla. : promovarea unor nulitati la nationala ca asa e caracatita. castiga si antrenorii, impresarii si altii.
    Cand ai totusi de unde alege ( RAT, latovlevici , Sanmartean, si altii) si bagi in primul 11 asemenea ''petarde'', nu trebuie decat sa schimbi canalul pe alt post.
    Rusine dl-or ca lasti asemenea antrenor sa ne reprezinte si nu vedeti si altii care fac performanta: vezi Dan PEtrescu, Dorinel Munteanu, Chiar si Reghenkamf in ultmul timp..
  • +1 (1 vot)    
    ihim (Marţi, 26 martie 2013, 8:46)

    thebblack [utilizator]

    putem obtine rezultate valoroase cu orice echipa buna din lume (2-0 pentru olanda este totusi un rezultat valoros, ar putea fi 5-0). mai greu ne este cu echipele de valoarea noastra: estonia, andorra...
  • +1 (1 vot)    
    piti valeeeeeea! (Marţi, 26 martie 2013, 9:31)

    alecu [anonim]

    oltene du-te si lasa-neeeeee!
    intra dracu in polkitica ca tot sunt prazarii la putere,dar lasa fotbalul ca nu-i de nasu tau!!