Alex Chipciu a adus un punct Romaniei la Budapesta in minutul 93 (scor 2-2), dupa o partida in care tricolorii au avut o exprimare modesta. Ungaria a condus in doua randuri, dar pana la urma echipa pregatita de Victor Piturca a plecat neinvinsa din capitala Ungariei. In celelalte partide ale grupei, Olanda (3-0 cu Estonia) si Turcia (2-0 in Andorra) au castigat fara emotii.

Victor PiturcaFoto: AGERPRES

"Am simtit ca voi da gol. Am facut un pariu inainte cu Tanase si i-am spus ca voi marca. Am facut acelasi lucru si cu domnul Piturca, i-am spus ca vreau sa ajung in spatele varfului si sa inscriu. Important e ca nu am pierdut, am scos un punct si avem in continuare sanse. A fost un meci echilibrat, acum nu mai conteaza ce s-a intamplat, important e rezultatul. Orice e posibil cu Olanda, am demonstrat si cu Steaua ca se poate orice cu munca si determinare" - Alex Chipciu (la TVR).

"Nu a fost un joc stralucit, a fost modest. Asta era un meci de castigat. Ungaria nu e o echipa puternica. Sa nu pierdem cu Ungaria acasa si cu Turcia si avem mari sanse de calificare. In Olanda vom juca mult mai bine. Chipciu trebuie sa intre titular la Amsterdam" - Dumitru Dragomir (sport.ro).

"Echipa a muncit, a fost un meci bun pentru noi, acum avem incredere pentru partida cu Olanda. Mutu da gol cu Olanda, ma depaseste si ne intoarcem fericiti acasa. Totusi e greu sa ne mai calificam. Acum si Turcia poate intra in joc. Ungaria acasa nu cred ca ne poate pune probleme, dar cu turcii va fi mai dificil. Daca ei vor bate si Ungaria, va fi si mai greu" - Gica Hagi (conform gsp.ro).

* In urma golului marcat la Budapesta, Adrian Mutu l-a egalat pe Gheorghe Hagi in clasamentul celor mai buni marcatori din istoria echipei nationale de fotbal a Romaniei (ambii cu cate 35 de reusite).

Final de partida, Ungaria - Romania 2-2

90+3' Chipciu egaleaza dupa o faza incalcita in careul maghiarilor. Ungaria - Romania 2-2

90+1' Mutu trimite telefonat, Kiraly prinde fara emotii

90' Pinter primeste cartonasul galben

90' Mutu este faultat, lovitura libera pentru Romania

87' Chiriches este avertizat cu cartonasul galben

86' Chipciu ii ia locul lui Pintilii. A fost ultima schimbare facuta de Victor Piturca

84' Mutu cere o lovitura de la 11 metri, centralul lasa jocul sa continue

81' Istvan Kovacs intra in locul lui Hajnal

79' Kiraly retine o lovitura libera executata de Adrian Mutu

73' Mutu este avertizat cu galben

70' Goian primeste cartonasul galben

72' Grozav este inlocuit de Rusescu

71' Dzsudzsák transforma cu siguranta, Ungaria - Romania 2-1

70' Se dicteaza penalti pentru Ungaria, dupa un presupus fault in careu comis de Goian. Decizie cel putin discutabila a centralului Wolfgang Stark

69' Adrian Mutu inscrie de la punctul cu var, Ungaria - Romania 1-1

68' Mutu este faultat, centralul dicteaza corect lovitura de la 11 metri

66' Torje este inlocuit de Maxim

63' Lovitura de cap a lui Szalai se duce pe langa poarta. Apararea a fost, inca o data, visatoare

61' Dzsudzsák trimite in forta, balonul se duce in plasa laterala. Ungaria domina partida in aceste momente

58' Imre Szabics a fost inlocuti de Joszef Varga. A fost prima schimbare a meciului de la Budapesta

53' Chiriches intervine extraordinar intr-o actiune in care ungurii aveau superioritate numerica

Nu se vede nicio schimbare in jocul tricolorilor, Romania pare o echipa fara solutii in faza ofensiva

47' Chiriches si Tatarusanu intervin salutar, Ungaria a trecut inca o data pe langa golul doi

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza: Ungaria - Romania 1-0. Tricolorii au avut o exprimare modesta in primele 45 de minute

43' Torje il gaseste pe Stancu liber, dar atacantul tricolorilor rateaza incredibil cu poarta goala...

41' Apararea noastra respinge gresit, dar din fericire sutul lui Hajnal este deviat...scorul ramane 1-0

38' Mutu intoarce un adversar, trimite din cadere, dar Kiraly prinde in cele din urma

35' Bogdan Stancu este neinspirat - scapa mingea in afara terenului dintr-o pozitie ideala: singur cu Kiraly

32' Szalai trimite dintr-o aparare visatoare, mingea se duce putin pe langa poarta lui Tatarusanu. Ocazie mare pentru Ungaria

30' Grozav scapa o minge in afara terenului, Romania rateaza sansa unei actiuni importante

29' Pintilii trimite cu exteriorul, mingea este insa retinuta de Kiraly

Jocul tricolorilor sufera in aceste momente, tricolorii ies cu greutate din propria jumatate de teren

19' Sutul lui Torje (din interiorul careului mare) se duce pe langa poarta Ungariei

19' Tamas il blocheaza pe Dzsudzsák, Ungaria a trecut pe langa golul doi...

18' Adrian Mutu este aproape de gol, insa sutul sau este deviat de apararea gazdelor

16' Lovitura libera pentru Ungaria: mingea ajunge la Vanczak, iar acesta inscrie cu capul, de la cinci metri (Tatarusanu nu a iesit dintre buturi, iar marcajul a fost inexistent)

Fara actiuni importante la cele doua porti in primul sfert de ora

12' Tatarusanu iese in afara careului mare pentru a interveni la o actiune a gazdelor

10' Kiraly retine in doi timpi sutul puternic al lui Pintilii

8' Pintér suteaza cu pamantul, mingea trece putin pe langa poarta lui Tatarusanu

7' Sutul lui Dzsudzsák dintr-o lovitura libera este respins de apararea tricolorilor

6' Korcsmar trimite cu capul, mingea iese in corner

3' Romania a avut prima lovitura de colt a partidei, faza a ramas insa fara rezultat pe tabela de marcaj