Preliminarii CM 2014

Ungaria - Romania 2-2/ Am tras lozul cel mare in prelungiri

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 22 martie 2013, 19:59 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: AGERPRES
Alex Chipciu a adus un punct Romaniei la Budapesta in minutul 93 (scor 2-2), dupa o partida in care tricolorii au avut o exprimare modesta. Ungaria a condus in doua randuri, dar pana la urma echipa pregatita de Victor Piturca a plecat neinvinsa din capitala Ungariei. In celelalte partide ale grupei, Olanda (3-0 cu Estonia) si Turcia (2-0 in Andorra) au castigat fara emotii.

"Am simtit ca voi da gol. Am facut un pariu inainte cu Tanase si i-am spus ca voi marca. Am facut acelasi lucru si cu domnul Piturca, i-am spus ca vreau sa ajung in spatele varfului si sa inscriu. Important e ca nu am pierdut, am scos un punct si avem in continuare sanse. A fost un meci echilibrat, acum nu mai conteaza ce s-a intamplat, important e rezultatul. Orice e posibil cu Olanda, am demonstrat si cu Steaua ca se poate orice cu munca si determinare" - Alex Chipciu (la TVR).

"Nu a fost un joc stralucit, a fost modest. Asta era un meci de castigat. Ungaria nu e o echipa puternica. Sa nu pierdem cu Ungaria acasa si cu Turcia si avem mari sanse de calificare. In Olanda vom juca mult mai bine. Chipciu trebuie sa intre titular la Amsterdam" - Dumitru Dragomir (sport.ro).

"Echipa a muncit, a fost un meci bun pentru noi, acum avem incredere pentru partida cu Olanda. Mutu da gol cu Olanda, ma depaseste si ne intoarcem fericiti acasa. Totusi e greu sa ne mai calificam. Acum si Turcia poate intra in joc. Ungaria acasa nu cred ca ne poate pune probleme, dar cu turcii va fi mai dificil. Daca ei vor bate si Ungaria, va fi si mai greu" - Gica Hagi (conform gsp.ro).

* In urma golului marcat la Budapesta, Adrian Mutu l-a egalat pe Gheorghe Hagi in clasamentul celor mai buni marcatori din istoria echipei nationale de fotbal a Romaniei (ambii cu cate 35 de reusite).

Grupa D, rezultatele zilei:

Ungaria - Romania 2-2
Andorra - Turcia 0-2
Olanda - Estonia 3-0

Clasament:

1 Olanda 15 puncte
2 Ungaria 10 (7-5)
3 Romania 10 (6-4)
4 Turcia 6
5 Estonia 3
6 Andorra 0.

Desfasurarea partidei Ungaria - Romania:

Final de partida, Ungaria - Romania 2-2

90+3' Chipciu egaleaza dupa o faza incalcita in careul maghiarilor. Ungaria - Romania 2-2


90+1' Mutu trimite telefonat, Kiraly prinde fara emotii

90' Pinter primeste cartonasul galben

90' Mutu este faultat, lovitura libera pentru Romania

87' Chiriches este avertizat cu cartonasul galben

86' Chipciu ii ia locul lui Pintilii. A fost ultima schimbare facuta de Victor Piturca

84' Mutu cere o lovitura de la 11 metri, centralul lasa jocul sa continue

81' Istvan Kovacs intra in locul lui Hajnal

79' Kiraly retine o lovitura libera executata de Adrian Mutu

73' Mutu este avertizat cu galben

70' Goian primeste cartonasul galben

72' Grozav este inlocuit de Rusescu

71' Dzsudzsák transforma cu siguranta, Ungaria - Romania 2-1


70' Se dicteaza penalti pentru Ungaria, dupa un presupus fault in careu comis de Goian. Decizie cel putin discutabila a centralului Wolfgang Stark

69' Adrian Mutu inscrie de la punctul cu var, Ungaria - Romania 1-1


68' Mutu este faultat, centralul dicteaza corect lovitura de la 11 metri

66' Torje este inlocuit de Maxim

63' Lovitura de cap a lui Szalai se duce pe langa poarta. Apararea a fost, inca o data, visatoare

61' Dzsudzsák trimite in forta, balonul se duce in plasa laterala. Ungaria domina partida in aceste momente

58' Imre Szabics a fost inlocuti de Joszef Varga. A fost prima schimbare a meciului de la Budapesta

53' Chiriches intervine extraordinar intr-o actiune in care ungurii aveau superioritate numerica

Nu se vede nicio schimbare in jocul tricolorilor, Romania pare o echipa fara solutii in faza ofensiva

47' Chiriches si Tatarusanu intervin salutar, Ungaria a trecut inca o data pe langa golul doi

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza: Ungaria - Romania 1-0. Tricolorii au avut o exprimare modesta in primele 45 de minute

43' Torje il gaseste pe Stancu liber, dar atacantul tricolorilor rateaza incredibil cu poarta goala...

41' Apararea noastra respinge gresit, dar din fericire sutul lui Hajnal este deviat...scorul ramane 1-0

38' Mutu intoarce un adversar, trimite din cadere, dar Kiraly prinde in cele din urma

35' Bogdan Stancu este neinspirat - scapa mingea in afara terenului dintr-o pozitie ideala: singur cu Kiraly

32' Szalai trimite dintr-o aparare visatoare, mingea se duce putin pe langa poarta lui Tatarusanu. Ocazie mare pentru Ungaria

30' Grozav scapa o minge in afara terenului, Romania rateaza sansa unei actiuni importante

29' Pintilii trimite cu exteriorul, mingea este insa retinuta de Kiraly

Jocul tricolorilor sufera in aceste momente, tricolorii ies cu greutate din propria jumatate de teren

19' Sutul lui Torje (din interiorul careului mare) se duce pe langa poarta Ungariei

19' Tamas il blocheaza pe Dzsudzsák, Ungaria a trecut pe langa golul doi...

18' Adrian Mutu este aproape de gol, insa sutul sau este deviat de apararea gazdelor

16' Lovitura libera pentru Ungaria: mingea ajunge la Vanczak, iar acesta inscrie cu capul, de la cinci metri (Tatarusanu nu a iesit dintre buturi, iar marcajul a fost inexistent)


Fara actiuni importante la cele doua porti in primul sfert de ora

12' Tatarusanu iese in afara careului mare pentru a interveni la o actiune a gazdelor

10' Kiraly retine in doi timpi sutul puternic al lui Pintilii

8' Pintér suteaza cu pamantul, mingea trece putin pe langa poarta lui Tatarusanu

7' Sutul lui Dzsudzsák dintr-o lovitura libera este respins de apararea tricolorilor

6' Korcsmar trimite cu capul, mingea iese in corner

3' Romania a avut prima lovitura de colt a partidei, faza a ramas insa fara rezultat pe tabela de marcaj

Fara spectatori in tribune, partida pare mai degraba una de pregatire

A inceput partida de la Budapesta

S-au intonat cele doua imnuri

Echipe:

Ungaria:
Kiraly - Vanczak, Meszaros, Korcsmar, Kadar - Koman, Pintér, Hajnal, Dzsudzsák – Szabics – Szalai. Antrenor: Sandor Egervari

Romania:
Tatarusanu - Tamas, Chiriches, Goian, Stefan Radu - Bourceanu, Pintilii - Torje, Grozav, Bogdan Stancu - Mutu. Antrenor: Victor Piturca.

Arbitru:
Wolfgang Stark (Germania)
Asistenti: Jan-Hendrik Salver si Mike Peckel (ambii Germania).
























35770 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    Link (Vineri, 22 martie 2013, 20:24)

    Walking_dead [utilizator]

    Uite un articol in limba romana pe cel mai popular portal de internet maghiar. O raza de lumina, dupa scandalurile cu steagur si bentite:

    http://sportgeza.hu/futball/2013/03/22/maghiar_rom_n_dup_por_i_nchise/

    Oare voi vedea vreodata pe HN un articol in limba maghiara?
    • +10 (18 voturi)    
      asa da (Vineri, 22 martie 2013, 22:17)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Superb atât gestul, cât şi conţinutul articolului.
    • +1 (17 voturi)    
      Limba maghiara nu este limba romana (Vineri, 22 martie 2013, 22:40)

      Rafaila [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      La cite alte limbi sunt pe pamint, in afara - culmea! - de limba maghiara, HN nu are mijloace si nici nu are un motiv real pentru a pune articole in limba maghiara, japoneza sau bantu. Dar voua nu va trece prin cap...
    • +2 (2 voturi)    
      totul este sa speri :) (Sâmbătă, 23 martie 2013, 11:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      citeste hn zilnic, si poate ai sa vezi si asa ceva.
      hn are o versiune in inglish. dece nu si'n maghiarul :))
  • +6 (6 voturi)    
    Link pt. diaspora?? (Vineri, 22 martie 2013, 20:32)

    333 [utilizator]

    Multumesc! ;)
    • +6 (12 voturi)    
      Ungaria joaca considerabil mai bine. (Vineri, 22 martie 2013, 22:03)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui 333

      Putea fi 2-0 deja, fara nicio problema.
      • +3 (5 voturi)    
        da' n-a fost (Sâmbătă, 23 martie 2013, 1:18)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui 333

        :D
      • +6 (6 voturi)    
        unde ai vazut meciul ala ? (Sâmbătă, 23 martie 2013, 11:03)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 333

        io am vazut doua echipe de amatori.

        barbugiu' parea suparat la sfarsitul meciului.
        pesemne, mersese pe ungaria, la pariuri :)

        mi'a placut conceptia tactica a lui pitzurki: care'o prinde, arde'o tare spre careu' advers, poate o prinde cineva. numai sa fie mutu, ca daca e stancu sau grozav, geaba.

        economie mare de efort la toata echipa, improvizatia aceea nationala.
        o echipa fara aripi, fara viteza, fara constructie.
        ungurii au jucat cam la nivelul rapidului...rapid bucuresti.:)

        dar, cea mai misto faza a fost faza golului egalizator, cand maxim, ca un veritabil ...stejar, a pus la pamant doi ..vecini.:))

        pentru meciul cu olanda, propun o noua strategie, sa foloseasca doi portari.
        • +3 (3 voturi)    
          sa foloseasca NUMAI portari (Sâmbătă, 23 martie 2013, 16:55)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          as insista eu
          • +1 (1 vot)    
            ai dreptate (Sâmbătă, 23 martie 2013, 18:55)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            numai doi, s'ar da cap in cap...
      • +1 (1 vot)    
        Noroc cu Chipciu si Maxim (Sâmbătă, 23 martie 2013, 20:24)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui 333

        care nu au intrat doar pentru figuratie.
        Obiectivul lui Piturca a fost ca Mutu sa-l egaleze pe Hagi la numarul de goluri marcate. La asa obiectiv asa joc.
        • 0 (0 voturi)    
          obiectivul lui Piti (Marţi, 26 martie 2013, 18:02)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ty

          e un pas mai departe decat "nicio carie" al stelistilor becalieni
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo (Vineri, 22 martie 2013, 22:57)

    Rafaila [utilizator]

    Tocmai când mă gândeam că Mutu ar trebui să iasă din muțenie!
    • +4 (4 voturi)    
      Bun nu-i bine (Vineri, 22 martie 2013, 23:25)

      Rafaila [utilizator] i-a raspuns lui Rafaila

      Așadar, bun... Protestează cineva pentru modul în care s-a organizat și s-a desfășurat acest meci?!
  • +6 (10 voturi)    
    sictir piturca (Vineri, 22 martie 2013, 23:21)

    andreesanu [utilizator]

    Nu avem nici o sansa cu asa antrenor.
  • +14 (14 voturi)    
    S'apoi... (Vineri, 22 martie 2013, 23:42)

    Duncan_Idaho [utilizator]

    Oare cand nu o sa ne mai plangem de arbitraj, de noroc si de alte alea? Oare cand nu o sa mai zicem: ce bafta, sau ce loz am tras?

    Am prins momentele echipei din 1994 si inca imi amintesc cand am castigat meciul cu Argentina. Ala era fotbal. Alo, poporule, te multumesti cu prea putin! Am ajuns sa credem ca Mutu e un star si ca nu putem mai mult. Atata timp cat se accepta un standard jos, asta se obtine.

    Asta nu e fotbal, asta e o rusine. E urmarea mafiei si intelegerilor dintre patroni. Imi pare rau, dar cineva trebuie sa o spuna. M-am saturat sa tot vad ca ne-au furat, ca am avut noroc si alte motive asemanatoare. Vreau sa ma simt iar mandru ca joaca Romania... insa mi-e tare teama ca mai mult de asteptat.
  • +12 (12 voturi)    
    2 echipe de 2 lei.... (Vineri, 22 martie 2013, 23:47)

    exilatul [utilizator]

    o sa ma las de vizionat fotbalul jucat de amatori...
    • +11 (11 voturi)    
      Corect !!! (Sâmbătă, 23 martie 2013, 4:33)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Ma tem ca sint de aceeasi parere cu tine....

      Aceasta adunatura de 'figuranti' seamana mai degraba cu

      trupa de balet a Spitalului de Ortopedie.
  • +10 (10 voturi)    
    din nou (Vineri, 22 martie 2013, 23:54)

    evoque [utilizator]

    am avut parte sa vedem o nenorocire de echipa.
    Un joc prost, execrabil, o liota de jucatori care nu au ce cauta in nationala. Un antrenor care nu trece de nivelul de barbut.
    • 0 (4 voturi)    
      am vazut meciul (Sâmbătă, 23 martie 2013, 13:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      cu un prieten aflat in vizita.
      dupa vreo zece minute de la inceperea reprizei a doua, se intoarce spre mine si zice mirat-ce'o fi facut pitzi la pauza ? ca nu pare sa fi trecut pe la vestiar..-

      spre sfarsitul partidei, iar cu o intrebare de baraj-ma, asta o fi pariat pe ungaria ?!:)-
  • +15 (15 voturi)    
    "bravo', Sandule..... (Sâmbătă, 23 martie 2013, 4:30)

    Cadillac [utilizator]

    " Important e ca n-am pierdut " !!!!!!

    Sau mai bine-zis, 'am scapat ca prin urechile acului'......

    Cu asemenea mentalitate, mai bine incercati filatelie-garduri.
  • +6 (6 voturi)    
    de 20 de ani (Sâmbătă, 23 martie 2013, 8:24)

    rezis [utilizator]

    de 20 de ani aceleasi figuri palide care au ruinat fotbalul romanesc! am ajuns sa speram ca fotbalul va renaste in romania doar cu ajutorul DNA altfel nu se poate face nimic!
  • +2 (2 voturi)    
    parerea mea....... (Sâmbătă, 23 martie 2013, 9:02)

    samariteanul [utilizator]

    A fost un meci foarte slab al nationalei noastre formata din antrenori si jucatori betivi,curvari,ratati,cheflii si total lipsiti de profesionalism!!!Le-ati vazut fetele antrenorilor si jucatorilor??Parca venisera dela o nunta!!!!
    Eu cand am spus ca in Romania nu s-a nascut fotbalistul de performanta de 25 de ai incoace,lumea ma contrazicea,dar se vede clar si fara echivoc!!!
    Avem o liga de toata jena cu jucatori de doua parale care nu au valoare,avem o nationala facuta din "spuma"nonvalorilor care joaca pe unde apuca,dar joaca prost si cu care visam sa facem minuni!!!
    Cum e antrenorul principal asa e si echipa,nu?
    In ritmul asta e mare lucru daca ajungem pe locul 3 daca nu cadem pe 4 in grupa.
    Turcia ,Olanda si Ungaria ne pot face mari probleme atata timp cat punem un drogat capitan de echipa si maine ,poimaine,presa de rahat il va face si pe asta "rege "ca pe Hagi!!!!!!Oricum sunt convins ca nu ne vom califica ptr ca nu avem antrenor si jucatori performanti,avem niste cocote de jucatori de paie,buni doar ptr bautura si prostituate!!!!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    penali,penibili si execrabili .... (Sâmbătă, 23 martie 2013, 9:08)

    samariteanul [utilizator]

    este tot ce poti s[pune despre echipa noastra care a avut in fata ei cea mai slaba echipa din grupe.Ma uitam la bietii unguri,dupa minutul 70 alergau ca si gainile in ograda de obositi ce erau si in conditiile astea noi alergam de bezmetici nereusind sa legam 3 pase odata.
    Vai de nationala asta si vai de noi popor obosit si imbecilizat sa suportam prostia,mitocania,excrocheria,sarlatanismul,hotia la toate nivelele si inclusiv in sport.
    Apropos eu cred ca poporul trebuie sa se duca la hotii de preoti sa se inchine la icoane ca poate ne da Dumnezeu bani in buzunare si mai multa minte sa stim ce sa alegem,in viata!!!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Pitzi, lasa-ne! (Sâmbătă, 23 martie 2013, 9:36)

    Trojan.H [utilizator]

    Romania a jucat jalnic (din vina antrenorului), noroc ca ungurii au o echipa slaba.
  • +2 (4 voturi)    
    ce mare antrenor,,, (Sâmbătă, 23 martie 2013, 11:10)

    egroeg5 [utilizator]

    poti fi cand tii pe unul ca Stancu in teren?Sau pe Goian care se face vinovat de primirea golurilor si care inafara de faulturi nu prea a aratat nimic.Am avut senzatia ca echipa a jucat mai mult ca Mutu sa dea gol si sa-l egaleze pe Hagi ,decat sa castige meciul pentru realizarea unei calificari.Urat meci,trist joc al echipei.Fiind vorba de Piturca,nici n-ar trebui sa ma mire.Probabil, cu Lato,Adi Popa si Chipciu in teren,jucatori bataiosi si de viteza, altfel ar fi aratat meciul. Asa,la ce fotbal au jucat,chiar ca numai norocul chior te mai poate ajuta,norocul chior si nu un asa-zis antrenor,de doi lei, ca Piturca.
  • +3 (3 voturi)    
    intre mila, groaza si jena (Sâmbătă, 23 martie 2013, 13:44)

    Montesquieu [utilizator]

    a gasit cineva raspunsul la intrebarea "de ce a ramas stancu in teren tot meciul?"

    poate ne vine la pachet cu demisia lui sandu si dragomir.
    si cu repararea scandalurilor gen dezafilierea abuziva a craiovei, bricheta etc

    poate reusim si noiintr-o vreme sa avem iar nationala care sa castige pe merit nu pe noroace de barbugiu

    intre timp ma orientez catre handbal unde fetele chiar au sansa sa se califice in finala unei competitii europene majore: HAI OLTCHIM!!!
  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi..... (Sâmbătă, 23 martie 2013, 21:40)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    cu asa antrenor lipsit de viziune tactica.,care nici cu amarastenii de unguri nu a reusit sa castige........merge in olanda......sa-i faca praf.!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Sâmbătă, 23 martie 2013, 23:55)

    Qwertz [utilizator]

    ...ca nu au castigat ungurii. Poate asa isi dadea Piturca demisia si mai aveam o speranta. Acum barbugiul se crede mare antrenor dupa 2-2 cu "inamicii poporului" ungurii care au fost intrecuti la penibilitate doar de echipa noastra.