Steaua - Chelsea

Reactii ale presei din Marea Britanie: Amarul Bucuresti. Infrangerea din tara lui Dracula a infipt o noua tepusa in inima echipei Chelsea

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 8 martie 2013, 0:57 Sport | Fotbal

Steaua vs Chelsea 1-0
Foto: HotNews / Dan Popescu
Presa engleza recunoaste superioritatea Stelei, dupa ce echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf a invins detinatoarea trofeului Champions League, Chelsea Londra, cu scorul de 1-0, intr-un meci contand pentru faza tur a optimilor Europa League.

"The Mirror" sintetizeaza cel mai bine rezultatul, titrand: "Amarul Bucuresti: Chelsea invinsa in Romania in prima mansa a optimilor Europa League". Au continuat mentionand ca: "Rafa Benitez insista ca Chelsea este inca in viata in Europa League, in ciuda infrangerii in tara lui Dracula care a infipt o noua tepusa in inima sezonului lor".

"Steaua Bucharest 1 Chelsea 0", titreaza simplu cotidianul "The Sun", mentionand ca golul lui Rusescu a scufundat echipa londoneza, iar victoria este una utila pentru romani.

"BBC" reaminteste distanta pe care o are Steaua in campionat fata de contracandidate, si mentioneaza ca in tribune s-au aflat printre altii, premierul Victor Ponta si Gheorghe Hagi: "Steaua care detine un avantaj de 12 puncte in campionatul romanesc, a profitat de putinele sanse pe care le-a avut si a fost ovationata de un public care i-a inclus printre altii pe fostul capitan al Romaniei, Gheorghe Hagi, fostul campion la tenis Ilie Nastase si premierul tarii, Victor Ponta".

"Benitez a subliniat interventiile extraordinare ale portarului, Ciprian Tatarusanu, ca dovada a dominatiei echipei sale, dar, in realitate, acest lucru nu a fost impresionant", noteaza "The Guardian", subliniind ca meciul retur va fi unul greu pentru Chelsea, dar ca au sanse sa intoarca rezultatul.


Citeste mai multe despre   























14969 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Da ce le mai plac si astora titlurile siropoase (Vineri, 8 martie 2013, 1:11)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Si-au mancat si ei bataie...a fost un meci ok...
  • +11 (15 voturi)    
    Primul Dottor al tarii (Vineri, 8 martie 2013, 1:12)

    Wanheda [utilizator]

    Asa trebuia spus despre Ctrl-Viktor.
  • +3 (5 voturi)    
    Baietii din tara lu' Dracula... (Vineri, 8 martie 2013, 8:30)

    blackarrow [utilizator]

    o sa mai infiga niste tepuse in inima Albionului -daca tot zic ei asa...
  • -2 (10 voturi)    
    Care Chelsea (Vineri, 8 martie 2013, 9:43)

    baibars [utilizator]

    Rar mi-a fost dat sa vad echipe de fotbal are sa joace mai prost decat Ajax si Chelsea. Doua umbre de toata jena. Nimeni nu spune ca de fapt adversarele au fost de tot rasul. Steaua a jucat slab, nu a tras nici un sut la poarta si a castigat din 11m fara sa justifice prin joc. Orice echipa care vrea intr-adevar sa joace fotbal si nu refuza jocul o spulbera pe Steaua - a se vedea Stuttgart. Pana acuma doar norocul proverbial al Ciobanului a tinut-o in competitie.
    • +1 (3 voturi)    
      gogule (Vineri, 8 martie 2013, 9:53)

      e.u. [utilizator] i-a raspuns lui baibars

      tare-ti mai place sa fii gica contra .. putina mandrie .. si incredere, pana la urma aceasta victorie te reprezinta si pe tine muncitor in docuri la Londra ..
    • +2 (6 voturi)    
      Reactie de frustrat (Vineri, 8 martie 2013, 10:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui baibars

      Probabil esti vrun fan dinamovist, rapidist, etc.
      Cum de numai Steaua are noroc sa prinda toti adversarii in momentele cele mai proaste? Cum de doar Steaua are 9 (NOUA) participari succesive in grupele cupelor europene, de unde de 4 ori a ajuns in primavara si de inca macar o data a fost la 2 minute (cind a pierdut la Napoli in prelungiri) de primavara.

      Norocul te ajuta o data, de doua ori. Dar nu te poate ajuta la nesfirsit.

      Asha ca... treactia ta e tipica pentru un frustrat fan al altei echipe care probabil va lupta pina la sacrificiu in campionat pentru locurile 2-3.
      • -1 (1 vot)    
        norocul..... (Vineri, 8 martie 2013, 15:27)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        te poate ajuta toata viata, daca asa esti nascut ............acum nu putem spune ca rupem gura fotbalului european prin 2 meciuri cu sansa...e bine sa fim mai modesti ( ne-am aparat totusi 87 min.)si sa nu ne tot comparam cu altii din tara care nu au bani.
    • +1 (1 vot)    
      Dacă ai fi un pic atent... (Sâmbătă, 9 martie 2013, 9:58)

      nicushor [utilizator] i-a raspuns lui baibars

      Dacă te uiți la meciuri de fotbal în mod constant, vei ajunge să înțelegi fenomenul ăsta și să ieși din postura de comentator diletant. Steaua a reușit să-și facă jocul și cu Aiax și cu Chelsea, ăsta e motivul pentru care nu le-ai văzut pe teren pe aceste 2 mari echipe. Mândria de a fi român nu are legătură cu fotbalul Stelei, dar nici nu poți denigra victoriile pentru a diminua bucuria fanilor.
  • 0 (6 voturi)    
    slab joc (Vineri, 8 martie 2013, 10:16)

    andrei1245 [utilizator]

    joc slab. multi cred ca mimeaza entuziasmul.

    dar asa a jucat si steaua in finala cu barcelona, tot impiedicat si a cistigat un trofeu.
  • 0 (2 voturi)    
    bravo BBC (Vineri, 8 martie 2013, 10:17)

    dandra [utilizator]