Raul Rusescu a decis mansa tur a disputei dintre Steaua si Chelsea (1-0, Europa League - optimi), atacantul inscriind din lovitura de la 11 metri in minutul 34. Echipa lui Laurentiu Reghecamp a oferit inca o seara magica suporterilor sai, liderul din Liga 1 reusind sa o invinga pe actuala campioana a Europei. Returul de pe "Stamford Bridge" se anunta unul de foc (se va disputa pe 14 martie), insa "sferturile" par mai aproape dupa victoria de joi seara...

Steaua si Chelsea au inceput prudent prima repriza a partidei de pe "Arena Nationala". Echipa lui Reghecampf a incercat sa tina cat mai mult mingea (sarcina trasata clar de antrenor), in timp ce londonezii s-au aratat preocupati doar de a distruge actiunile ros-albastrilor. Prima faza mai importanta a aparut in minutul 16, atunci cand Torres (scapat din marcaj) s-a incurcat in minge. Faza care a decis prima repriza s-a intamplat in minutul 33, atunci cand Raul Rusescu a obtinut o lovitura de la 11 metri. Atacantul Stelei a transformat, iar "Arena Nationala" a devenit un adevarat vulcan.

Dupa primirea golului, Chelsea s-a trezit la viata, iar Tatarusanu a fost evidentiatul ultimelor minute din primul mitan (42' portarul Stelei evitand un gol al lui Torres cu un reflex foarte bun). S-a intrat cu 1-0 la pauza, iar liderul din Liga 1 a fost peste campioana Europei dupa primele 45 de minute.

Steaua a inceput in ofensiva si a doua repriza, spre incantarea celor peste 50.000 de spectatori. Tanase a trimis pe langa poarta in minutul 55 (si peste poarta in minutul 61), iar jocul ofensiv al gazdelor punea in dificultate defensiva britanicilor.

Din minutul 60, Chelsea s-a instalat in jumatate de teren a Stelei. Atacurile au devenit tot mai insistente, iar echipa lui Reghecampf a iesit cu dificultate din apropierea portii lui Tatarusanu in ultimul sfert de ora.

Finalul a gasit-o pe Steaua aparandu-se cu toata echipa, in fata unor londonezi care au centrat din toate pozitiile. Intrat pe teren in prelungiri, Gardos a fost blocat cu greu de apararea lui Chelsea, dupa ce a driblat trei adversari. S-a incheiat 1-0 dupa cinci minute de prelungire, iar Steaua a reusit inca un rezultat mare in campania europeana, spre satisfactia unui stadion plin pana la refuz.

Desfasurarea partidei Steaua Bucuresti - Chelsea Londra:

Min 95: Fluier final pe Arena Nationala

Min 94: Steaua incheie in forta partida, cu o recuperare a lui Gardos in zona centrala, urmata de un sut blocat de apararea londoneza

Min. 93: Sutul trimis de Adi Popa trece mult pe langa poarta lui Petr Cech

Min 91: Raul Rusescu este inlocuit de Florin Gardos chiar inainte de executarea unui corner pentru Steaua

Min 90: Se arata 4 minute de prelungire de la margine

Min 84: David Ruiz executa o lovitura libera de la aproximativ 30 m, foarte aproape de poarta

min 83: Chelsea devine din ce in ce mai periculoasa. Tatarusanu trimite in corner un sut foarte bun a lui Marko Marin

Min 82: Leandro Tatu il inlocuieste pe Tanase. O parte a publicului taxeaza evolutia mai slaba a stelistului cu fluieraturi

Min 80: Chelsea preia initiativa in joc, insa atacurile londonezilor sunt tinute la distanta de apararea stelista

Min 75: A doua schimbare in echipa antrenata de Rafael Benitez - Marko Marin ii ia locul lui Hazaard

Min 74: Chiriches greseste in apropierea portii steliste, dar Hazaard rateaza executia, trimitand mult peste transversala

Min 71: Hazaard recupereaza o minge la centru, il lanseaza pe banda dreapta pe Fernando Torres, dar acesta centreaza defectuos, prin spatele portii lui Tatarusanu. Replica lui Chelsea se lasa asteptata, deocamdata

Min 66: Cartonas galben pentru Mikel, dupa un fault asupra lui Prepelita

Min 65: Prima schimbare si pentru Chelsea - Benayoun este inlocuit de Juan Mata

Min 61: Chipciu porneste un nou atac al Stelei pe banda dreapta, ii paseaza lui Tanase, dar acesta rateaza executia din prima catre poarta lui Cech, sutand mult peste poarta

Min 58: Prima schimbare la Steaua - Prepelita il inlocuieste pe Pintilii

Min 57: Rusescu este busculat in careul londonezilor, dar arbitrul rus arata ca jocul poate continua

Min 55: Steaua se mentine periculoasa, Tanase suteaza putin pe langa poarta, dupa un atac prelungit in preajma portii lui Petr Cech

Min 51: Chelsea raspunde cu un atac rapid, dar sutul lui Hazaard este retinut fara probleme de Tatarusanu

Min 50: Pintilii primeste cartonas galben dupa un fault la Terry

Min 48: Steaua mentine ritmul impus in fata englezilor in prima repriza, dar actiunea de atac inceputa de Raul Rusescu este oprita la timp de apararea lui Chelsea

Min 46: A inceput repriza a doua

Min 45: Arbitrul rus fluiera finalul primei reprize. Steaua intra la vestiare cu un avantaj minim

Min. 42: Londonezii mai au o ocazie, prin Fernando Torres, care primeste o pasa la limita offside-ului si trage din dreapta careului steist, dar Tatarusanu boxează din nou in corner

Min. 38: Chelsea incearca sa opreasca avantul Stelei de dupa gol. Hazard ii centreaza perfect lui Benayoun, care trage pe jos, de la aproximativ 16 metri. Tatarusanu scoate in corner

Min 34:Gooooooooool Steaua! Raul Rusescu deschide scorul executand lovitura de la 11 metri in dreapta lui Cech

Min. 33: Penalty pentru Steaua si cartonas galben pentru Ryan Bertrand

Min. 30: O noua actiune a Stelei pe dreapta, Rusescu il vede liber pe Rapa, Ivanovic se afla la post si respinge in aut

Min 27: Tanase il opreste prin fault pe Ivanovic, evitand o centrare periculoasa catre Fernando Torres

Min 24: Lampard executa spre careu, Szukala respinge in corner. Apararea Stelei rezista primului atac sustinut al londonezilor din aceasta partida

Min 22: Latovlevici il faultează pe Fernando Torres dupa ce acesta a avut o actiune in viteza, pe partea stanga a apararii Stelei

Min. 16: Fernando Torres realizeaza prima actiune a lui Chelsea, pe dreapta, unde l-a depasit pe Latovlevici, dar scapa mingea in afara terenului de joc

Min. 13: Alexandru Chipciu obtine cel de-al treilea corner al partidei, dupa un duel cu Branislav Ivanovic

Chelsea a echilibrat partida, dar stelistii raman in pressing, lucru ce ii tine departe pe englezi de poarta lui Tatarusanu

Min. 6: Un nou corner pentru Steaua, dupa ce Raul Rusescu este deposedat de Bertrand. Pintilii a tras mult peste poarta, după un duel cu acelasi jucator al lui Chelsea

Min. 5: Alexandru Chipciu trage de la mare distanta, dar prea slab, iar mingea se duce in aut de poarta pentru oaspeti

Jucatorii lui Laurentiu Reghencampf au inceput curajos, avand primul corner al partidei si ocazia de a inscrie. Ivanovic a respins centrarea trimisa de Alexandru Bourceanu, din lovitura de colt

Min. 1: Fluier de inceput al meciului dintre Steaua Bucuresti si Chelsea Londra, din mansa intai a optimilor de finala ale Europa League

Jucatorii celor doua formatii s-au retras la vestiare, stadionul este aproape plin, toata lumea este in asteptarea fluierului de inceput al partidei

Atmosfera devine incendiara, pe masura ce ora meciului se apropie. Conform oficialilor Stelei, in tribune vor fi aproximativ 53.500 de suporteri

Pe tabele sunt aratate imagini de la meciul cu Ajax. Cele doua echipe se afla pe teren, la incalzire.