VIDEO Real Madrid - Barcelona 2-1/ Suprematie galactica

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 martie 2013, 18:55 Sport | Fotbal

Real Madrid, inca o victorie in fata Barcelonei
Foto: Facebook
Real Madrid i-a administrat Barcelonei a doua infrangere in doar cateva zile (dupa cea din Cupa Spaniei), echipa lui Jose Mourinho impunandu-se cu 2-1, pe Santiago Bernabeu (Primera Division, etapa XXVI). In urma acestui rezultat, catalanii mai au 13 puncte avans fata de campioana Spaniei.

Au marcat: Benzema (6') si Sergio Ramos (82'), respectiv Messi (18').

In minutul 93, Barcelona a cerut penalti la interventia lui Sergio Ramos asupra lui Adriano, insa centralul Pérez Lasa nu a dictat nimic.

Echipele de start:


Real Madrid: Diego Lopez - Essien, Ramos, Varane, Coentrao - Pepe, Modrici - Callejon, Kaka, Morata - Benzema

FC Barcelona:  Valdés - Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba - Busquets, Thiago, Iniesta - Villa, Messi, Pedro.

Clasament:

1 Barcelona 68 puncte (+1 joc)
2 Atletico Madrid 56
3 Real Madrid 55 (+1 joc)
4 Malaga 42 etc.

* Cele doua mari rivale s-au intalnit si marti, in semifinalele Cupei Spaniei, iar Realul s-a impus cu 3-1 pe Camp Nou, obtinand astfel calificare in finala competitiei.

VIDEO Rezumatul partidei Real Madrid - FC Barcelona.




















9461 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    incomplet (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:11)

    Tudorick [utilizator]

    de ce nu scrieti si faptul ca Barcelonei i s-a refuzat un penalty clar chiar in ultimul minut?
    • +6 (8 voturi)    
      vai ce sa ne facem (Sâmbătă, 2 martie 2013, 19:35)

      S/Manu [anonim] i-a raspuns lui Tudorick

      Sigur....sarmanii catalani separatisti iar sunt furati, cand li se intampla lor facand, nu-i asa, parte din joc.
      • -3 (7 voturi)    
        las-o mai moale cu separatistii (Sâmbătă, 2 martie 2013, 20:46)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui S/Manu

        ca nu tine; ronaldo simuleaza si ia un penalty, pepe care este vai steaua lui...hai ca poti mai mult...pana sa intre ronaldo, real madrid era o echipa de lig aa doua; ii era frica de barcelona...dar ronaldo a facut diferenta...altfel, sunt doua echipe la fel de bune insa depunde ce fel de zi prind; si cand intervine si arbitrul care nu "vede" ditamai penalty-ul....
        • +5 (9 voturi)    
          Te asteptam, maestre (Sâmbătă, 2 martie 2013, 21:32)

          OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui visio

          Da, stim, Realul iar s-a aparat tot meciul. Bine, ca si miercuri, a tras de vreo doua ori mai multe suturi la si pe poarta, dar ce conteaza? Importanta e posesia, domnule, si mai ales incununarea suprema a acesteia: pasa laterala de 2 metri :)))
          • -1 (3 voturi)    
            foarte tare (Duminică, 3 martie 2013, 11:57)

            visio [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

            în sfârșit, am cu cine vorbi; apropo de apărare, meciul actesta a fost mai deschis decât cel din cupă; cât despre posesie și altele, barcelona a arătat că fotbalul este un sport ceva mai interesant decât ă pierzi mingea după 2 pase chinuite; dacă gândești un pic mai mult, îți dai seama că diferențele între un antrenament și un meci de campionat sunt spectatorii și mizele efective(locurile 1-2-3, respectiv primeelș de joc); cât despre posesie, ce este mai important? să alergi tu după mingie, sau să alerge adversarul? evident că cine aleargă mai mult obosește mai repede; înțeleg indivizii supermega supărați pe jocul de pase al barcelonei; dupa 100 de ani de fotbal stupid în care abia ești în stare să dai o pasă banală, vine o echipă căreia nu ești în stare să îi iei mingea; ca și în viață, cine are mingea, face ritmul; cine are banul, pune condițiile; că sunt unii fanatici real madrid care nu pot pricepe ca ifosele de vedetă nu au ce căuta într-o echip, este altă discuție și chiar nu sunt interesat să o dezvolt; din meciul de ieri, cel mai mult mi-a plăcut vinclul lui ronaldo; a fost un moment de magie; am vrut să îi cumpăr un bilet lui valdez, dar nu am mai avut timp; apropo, dacă barca ar avea un portar mai de doamne ajută, nu ar lua atâtea goluri...dar bănuiesc că știai chestia asta...
            hai, să ai o zi bună.
            • +1 (1 vot)    
              Mda... (Duminică, 3 martie 2013, 19:13)

              OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui visio

              Numai ca, mai nou, am impresia ca nu prea mai alearga nimeni dupa pasele Barcelonei, toata lumea buna s-a prins ca pasele alea multe laterale sunt complet inofensive, daca ai grija de Messi.
              • 0 (0 voturi)    
                da si nu (Duminică, 3 martie 2013, 21:18)

                visio [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

                pasele nu sunt complet inofensve, pentru că dezvață adeversarul de mingie; dacă în 10 minute nu atingi mingea, uiți și tactica de joc; suficient cât să te amețească cu pase stategice sau de atac; toți adversarii barcei au învățat din meciul semifinala cu chelsea; acelși meci l-am vazut un cupa spaniei, săptămâna asta; cât despre messi...după ce vine unul ca pepe sa îți rupă mâna, sau un ”țăran” precum sergio ramos și mai că îți rupe piciorele..parcă nu ai chef să te mai expui la fel de mult; nici messi nu e o domnișoară, dar cand i se vrea pielea cu orice preț...vorbesc și de el ca om nu neapărat ca jucător; tu cum te-ai comporta în locul lui? e clar ca barcelona nu mai este în formă maximă de câteva etape; nici nu poți caștiga fiecare meci....însă un titlu gen ”supremația galacticilor” este deja o aberație; acum 2 ani, barca o lua în freză dela betis; o echipă vai steaua ei, o învingea pe barca; în meciul de ieri, madrilenii au câștigat cu arbitrul; sincer, chiar nu îmi fac griji pt barca...
        • 0 (0 voturi)    
          nu tine? (Duminică, 3 martie 2013, 10:58)

          S/Manu [anonim] i-a raspuns lui visio

          La ce te referi ca „nu tine”? Sper ca nu la „separatism”, ei tare ar vrea sa tina!
          • 0 (0 voturi)    
            amestecând un pic discuția (Duminică, 3 martie 2013, 21:26)

            visio [utilizator] i-a raspuns lui S/Manu

            și vorbind de separatismul visat de catalni, cred că suntem de acord când spun că numai retardații mai visează o europă ca acum 500 ani; în aceeași ”oală” îi pun pe unguri, pe italienii din nord, pe belgeni, pe scoțieni; deși au trecut 30 ani dela înființarea efectivă a UE, constat foarte trist că europenii trăiesc în trecut.
            Ideea ca Europa să se numească SUE, iar cetățenii europei să se numească europeni este viitorul acestui continent; desigur că sunt retardați care nu înțeleg mecanismele economice, sociale, politice, militare contemporane; la fel cum nu cunosc nici relațiile interumane, și nici nu sunt interesați să le dezvolte; două exemple, recente, de retardați sunt plagiatorul Ponta Victor si Corlățean nu știu cum; infivizi ca ăștia găsești în toate țările, în toate șanțurile; partea nasolă este că acolo nu găsești un suflet milos, precum ion iliescu, care să scoată omul din noroi....asta că tot ai vrut să batem câmpii într-o rubrică care ar trebui să ne binedispună, indiferent de plăcerile personale...
      • +1 (1 vot)    
        . (Sâmbătă, 2 martie 2013, 22:24)

        Tudorick [utilizator] i-a raspuns lui S/Manu

        ai dreptate..li s-a furat si unora si altora,dar am spus ceva gresit de ma umpleti cu voturi negative?
    • +5 (7 voturi)    
      Păi de ce să scriem asta? (Sâmbătă, 2 martie 2013, 21:55)

      nicushor [utilizator] i-a raspuns lui Tudorick

      Tu ai scris ceva când a fost eliminat Pepe în CL după intrarea la Dani Alves, la care nu a existat contact, dar Alves a ieșit pe targă de pe teren? Ai scris la penalty-urile gratuite primite când nu putea Barca să dea gol din acțiue? Sunt așa multe de scris...Hai să fim sportivi și noi și să recunoaștem că, ACUM, Real este peste Barca. Sunt cele mai frumoase echipe și nu văd de ce am strica asta cu interpretări tendențioase...
      • +3 (5 voturi)    
        . (Sâmbătă, 2 martie 2013, 22:33)

        Tudorick [utilizator] i-a raspuns lui nicushor

        da, ai dreptate, in momentul de fata real este peste barca, dar eu am spus doar un simplu fapt
  • +6 (8 voturi)    
    antrenor (Sâmbătă, 2 martie 2013, 20:44)

    alex_29 [utilizator]

    Se pare ca totusi antrenorul conteaza....
  • -2 (4 voturi)    
    Arbitru de mucava (Sâmbătă, 2 martie 2013, 23:46)

    Pooky [utilizator]

    Pe langa el, mercenarii nostrii sunt sfinti.
  • -1 (5 voturi)    
    Da, si ? (Duminică, 3 martie 2013, 12:26)

    geo12 [utilizator]

    "Suprematia galactica" e pe locul 3. Nu au castigat nimic inca. Realul ar putea ramane si fara nici un titlu. Jocul Barcelonei a fost tot timpul prost in luna februarie in ultimii ani, atunci ii ajunge oboseala. Dar isi vor reveni la meciul cu Milan...si daca reusesc sa ia CL si campionatul, nimeni nu va mai tine minte aceste 2 meciuri. Cat despre penalty-ul neacordat, a fost viciere de rezultat, cu tot cu jocul prost al Barcelonei.
    • 0 (4 voturi)    
      nu intelegi ideea de derby (Duminică, 3 martie 2013, 12:58)

      S/Manu [anonim] i-a raspuns lui geo12

      Uite ca tin eu minte! Doua victorii in cateva zile...restul e can-can.
    • 0 (2 voturi)    
      Da (Duminică, 3 martie 2013, 13:07)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      Si daca iau si cupa Spaniei, chiar vor avea un sezon de exceptie. A, dar stai...
  • +1 (3 voturi)    
    Gata. (Duminică, 3 martie 2013, 20:22)

    maxxie jazz [utilizator]

    Sper să vă liniştiţi curând şi de tot, extratereştrilor. Jucaţi acelaşi lucru de ani de zile, sunteţi numai pe jos meci de meci, transformaţi fotbalul, un joc bărbătesc, într-o miuţă plictisitoare, de fetiţe. Dacă Barcelona ar ajunge în campionatul Angliei ar fi înjuraţi meci de meci. L-aţi dat afară pe ăla care v-a făcut mare, acum plătiţi consecinţele aroganţei voastre.
    M-am plictisit de voi. Gata.