Formatiile FC Vaslui si CFR Cluj au terminat, luni, la egalitate, scor 0-0, ultimul meci al etapei a XX-a a Ligii I, in care campioana Romaniei a evoluat timp de o repriza cu doi jucatori mai putini, dupa eliminarile lui Cadu si Valente, dar in care a ratat si un penalti prin acelasi Cadu, potrivit Medifax. Capitanul clujenilor a avut o intrare inexplicabila la Milanov pe care l-a lovit cu picioarul in fata si i-a rupt mai multi dinti, acesta fiind dus de urgenta la spital.

Click aici pentru rezultate si clasament.

In minutul 27, Varela l-a faultat in careu pe Weldon, iar arbitrul Ovidiu Hategan a dictat lovitura de pedeapsa. Ricardo Cadu a executat puternic, pe centrul portii, insa Cerniauskas a respins cu piciorul.

In minutul 42, Cadu l-a lovit cu genunchiul in fata pe Jivko Milanov, iar centralul Hategan l-a eliminat direct pe jucatorul campioanei Romaniei. In urma acestui incident, Milanov a fost transportat la spital pentru ingrijiri medicale.

Patru minute mai tarziu, Diogo Valente a fost eliminat pentru proteste.

Antrenorul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat, luni seara, dupa meciul sustinut de echipa sa pe teren propriu in compania formatiei CFR Cluj (0-0), ca este dezamagit de comportamentul de pe teren al fotbalistului portughez Ricardo Cadu, eliminat pentru o intrare foarte dura la fundasul Jivko Milanov, potrivit Agerpres.

''Nu stiu ce mai cauta in teren acest Cadu. Este incredibil. Ar trebui sa fie suspendat pana ii cresc dintii lui Milanov. Sunt curios ce decizii va lua Comisia de Disciplina, fiindca acest jucator nu este la prima abatere de acest fel, a mai faultat grosolan in repetate randuri. Nu se poate asa ceva, trebuie sa ai respect fata de adversar, iar el nu are respect. A fost o lovitura intentionata'', a spus Hizo.

Jucatorul lui FC Vaslui a ajuns la Spitalul Judetean de Urgenta cu traumatism cranio-facial. Acesta si-a pierdut cinci dinti si are buzele si gingiile rupte, dupa ce a fost lovit cu genunchiul in cap de Ricardo Cadu si, cel mai probabil, va suferi un implant dentar.

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov (Cordos '45+4), Celeban, Varela, Salageanu - Caue (Nedzipi '70), Raul Costin (N'Doye '62) - Antal, Stanciu, Sanmartean - Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo.

CFR Cluj: Felgueiras - Hora (Maftei '86), Ivo Pinto, Cadu, Piccolo - Camora, Godemeche, Sepsi, Valente - Maah (Obiora '72), Weldon (Rada 45+5). Antrenor: Paulo Sergio.

Cartonase galbene: Salageanu '42 / Weldon '15, Valente '38, Felgueiras '84.

Cartonase rosii: Cadu '42, Valente 45+1.

Partida a fost arbitrata de o brigada avandu-l la centru pe Ovidiu Hategan, ajutat la cele doua linii de Valentin Avram si Marius Nicoara