AC Milan a produs surpriza serii in optimile Ligii Campionilor invingand echipa FC Barcelona cu scorul de 2-0. Scorul a fost deschis de Boateng in minutul 57 dupa o faza controversata in care mingea l-a lovit in mana pe Zapata, dar brigada de arbitri nu a dictat nimic. Scorul final a fost stabilit de golul lui Muntari din minutul 81, iar returul de pe Camp Nou se anunta unul incendiar. In cealalta partida a serii, Galatasaray a remizat cu Schalke, scor 1-1, iar nemtii au prima optiune de calificare in faza urmatoare a Ligii Campionilor.

• Galatasaray - Schalke 1 - 1 (Yilmaz '12 / Jones '45)

Prima repriza

• Min 1: A inceput partida de la San Siro.

• Min 54: Busquets primeste cartonasul galben dupa un faul asupra lui Pazzini
  • Min 57: Gol Milan! Montolivo executa o lovitura libera. Mingea il loveste in mana pe Zapata, dar arbitrii lasa jocul sa continuie. mingea ajunge la Prince Boateng care suteaza din marginea careului si deschide scorul.
  • Min 58: Pique primeste cartonasul galbern pentru proteste
  • Min 62: Schimbare la Barcelona: iese Fabregas si intra Alexis Sanchez
  • Min 69: Pazzini a reluat spectaculos pe spate dar Valdes retine fara probleme. Barcelona inca nu si-a revenit dupa primirea golului
  • Min 74: Schimbare la Milan: iese Pazzini si intra Niang
  • Min 76: Iniesta suteaza din afara careului, abbiati este invins dar mingea trece pe langa poarta. Prima ocazie din repriza secunda pentru Barcelona
  • Min 81: Gol Milan! El Shaarawy paseaza lui Muntari, iar acesta reia simplu pentru 2-0. Se contureaza o surpriza de proportii la Milano
  • Min 87: Schimbare la Milan: iese El Shaarawy si intra Traore
  • Min 88: Schimbare la Barcelona: iese Puyol si intra Mascherano