Steaua s-a distantat la zece puncte fata de Astra, ocupanta locului doi in Liga 1, dupa ce a trecut de formatia din Giurgiu cu 2-0 (etapa XIX). Cristi Tanase a deschis scorul in minutul 13, in timp ce Andrei Prepelita a inchis tabela cu un sfert de ora inainte de finalul partidei.

Laurentiu Reghecampf Foto: AGERPRES

Click aici pentru rezultate si clasament

Desfasurarea partidei Steaua vs Astra:

Final de partida: Steaua - Astra 2-0

90+3' Prepelita primeste cartonasul galben

S-au aratat trei minute de prelungire

86' Tembo reia cu capul, din plonjon, pe langa poarta lui Tatarusanu

80' Rusescu este inlocuit de Mihai Costea

75' Actiune prelungita de atac a Stelei, mingea ajunge la Prepelita, iar acesta inscrie cu un sut puternic, pe coltul lung. Steaua - Astra 2-0

74' Cristi Tanase este inlocuit de Andrei Prepelita

73' Chiriches trimite peste poarta, dupa un corner al gazdelor

71' Rocha reia imprecis dintr-o pozitie buna

68' Rocha ii ia locul lui Nikolici la Steaua

63' Barboianu trimite in forta, Tatarusanu evita golul cu un reflex bun. A fost cea mai importanta actiune de poarta a oaspetilor

62' Chipciu intervine perfect si blocheaza o actiune periculoasa a Astrei

59' Chiriches trimite cu capul peste poarta lui Lung Jr.

56' Tembo i-a luat locul lui Budescu la oaspeti

55' Enache a intrat pe teren in locul lui Amorim la Astra

53' Gaman respinge o centrare periculoasa a lui Chipciu

47' Corner pentru Astra: Gaman trimite peste poarta de la doar cativa metri. Prima ocazie importanta pentru oaspeti

Astra pare o echipa ceva mai ofensiva in repriza a doua

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza in Ghencea: Steaua - Astra Giurgiu 1-0

43' Rusescu prefera un sut in locul unei pase catre Tanase, actiunea Stelei ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

38' Budescu trimite din intoarcere, apararea Stelei deviaza in corner

33' Sutul lui Pintilii este deviat si se duce pe langa poarta

31' Adi Popa centreaza perfect, dar lovitura de cap a lui Nikolici se duce peste poarta Astrei

30' Rusescu nu ajunge la o minge, Steaua a ratat sansa de a se desprinde pe tabela

Astra iese tot mai greu din propriul careu de 16 metri

17' Sutul lui Raul Rusescu este blocat de apararea oaspetilor

Steaua domina ostilitatile, Astra nu pare capabila sa puna probleme

13' Cristi Tanase scapa din marcajul oaspetilor si inscrie cu un sut puternic, din apropiere. Steaua - Astra 1-0

13' Actiune prelungita a gazdelor, Lung Jr. respinge cu un reflex bun

Apararea oaspetilor este puternica pe centru, Steaua incearca sa desfaca jocul pe benzi

9' Lung Jr. retine fara nicio emotie un sut al lui Chipciu

Se joaca mai mult la centrul terenului, fara actiuni importante

5' Raul Rusescu trimite cu capul, din apropiere, mingea se duce pe langa poarta