CFR Cluj a obtinut o victorie istorica pe "Old Trafford" (1-0, reusita superba a lui Luis Alberto), in fata unui Manchester United care a evoluat cu multe rezerve. Succesul nu a fost insa suficient pentru calificarea in "optimile" Champions League", dupa ce Galatasaray s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Sporting Braga. Campioana Romaniei va continua in primavara Europa League.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

"Este o victorie a muncii, a jucatorilor. Am venit aici pregatiti, am respectat Manchester United, dar am vrut sa castigam. Victoria e a jucatorilor mei. E frustrant sa nu te califici cu 10 puncte si cu victorie pe Old Trafford, dar le-am spus ca trebuie sa fie mandri de ceea ce au realizat" - Paulo Sergio, antrenor CFR Cluj, la Digisport.

* CFR a reusit prima victorie romaneasca pe "Old Trafford".

* CFR a devenit echipa din Liga 1 cu cele mai multe puncte acumulate in faza grupelor din Champions League (10). Vechea performanta apartinea celor de la Unirea Urziceni (8).

4 Braga 3.

* Galatasaray si CFR au incheiat grupa la egalitate de puncte, turcii merg in "optimile" Champions League gratie rezultatelor directe.

Desfasurarea partidei Manchester United - CFR Cluj:

Final de partida, Manchester United - CFR Cluj 0-1

90+3' Felgueiras primeste cartonasul galben pentru trageri de timp

90+2' Kapetanos ii ia locul lui Sougou

United ataca cu toate liniile

86' Giggs este inlocuit de Fletcher la United

79' Felgueiras respinge o minge centrata de Giggs, portarul CFR-ului a prins o noua zi de exceptie

78' Maftei intra pe teren in locul lui Rafael Bastos

73' Macheda ii ia locul lui Powell la United

73' Inca o interventie buna a lui Felgueiras

71' Rui Pedro este inlocuit de Aguirregaray la CFR Cluj

67' Sutul cu mult efect al lui Giggs este deviat de apararea formatiei din Gruia

CFR-ul tine mingea departe de poarta lui Felgueiras

56' Luis Alberto deschide scorul cu un sut fenomenal, de la aproximativ 30 de metri (mingea a lovit bara inainte de a intra in poarta)

54' Rooney trimite slab din apropiere, iar Felgueiras intervine si pastreaza tabela intacta

51' Cadu blocheaza sutul lui Scholes

49' Cadu a primit cartonasul galben

47' Buttner nu gaseste tinta dintr-o lovitura libera de la mare distanta

A inceput repriza a doua

Pauza la Manchester, United - CFR 0-0. In acest moment, CFR-ul este in "optimile" Champions League (Braga conduce cu 1-0 pe Galatasaray)

45' Scholes i-a luat locul lui Cleverley

41' Felgueiras intervine salutar in doua randuri, United a trecut pe langa deschiderea scorului

36' Lovitura de cap a lui Piccolo este prinsa in doi timpi de portarul De Gea

31' Muresan trimite in forta, departe insa de tinta englezilor

26' Cleverly scapa singur cu Felgueiras, dar portarul CFR-ului intervine extraordinar - ramane 0-0

23' Sougou timite putin pe langa poarta lui Manchester, faza importanta pentru CFR

21' United cere penalti dupa o iesire gresita a lui Felgueiras, centralul nu dicteaza nimic

Fara actiuni importante in ultimele minute

12' Sutul lui Rooney se duce mult peste poarta CFR-ului

8' Ocazie mare pentru CFR: Sutul lui Bastos este respins cu piciorul de portarul De Gea

6' Welbeck trimite cu capul, la coltul scurt, pe langa poarta lui Felgueiras

4' Lovitura libera pentru CFR - apararea englezilor respinge fara nicio emotie