Steaua Bucuresti a invins formatia Concordia Chiajna cu scorul de 6-0, aceasta fiind cea mai categorica victorie de pana acum din acest campionat. Cu aceasta victorie Steaua s-a distantat la 10 puncte de ocupanta locului 2, Astra Giurgiu, iar stelistii se gandesc acum la meciul decisiv din Europa League cu FC Copenhaga.

Stelistii au deschis scorul prin Chiriches (min.15) iar pana la pauza au mai punctat de doua ori prin dubla lui Rusescu (min. 33, min. 42). In partea a doua Stefan Nikolic (min. 50), Cristi Tanase (min. 56) si Adi Rocha (min. 77) au dus scorul la un neverosimil 6-0. In minutul 82 jucatorul Concordiei, Florin Purece a primit cartonasul rosu, fiind eliminat.

In celalalt meci al zilei Universitatea Cluj a remizat cu Pandurii Tg. Jiu, scor 1-1. Viorel Dinu a marcat pentru gazde in minutul 37 iar pentru oaspeti a inscris Adrian Rusu in minutul 73. Marian Pleasca de la gorjeni a fost eliminat in minutul 69 pentru cumul de cartonase galbene.