CFR Cluj si Otelul Galati s-au calificat in semifinalele Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce au invins formatiile Dinamo Bucuresti respectiv Ceahlaul Piatra Neamt. Clujenii s-au impus cu scorul de 2-1 dupa prelungiri, in timpul regulamentar scorul fiind 1-1. Otelul s-a impus cu 2-0 la Piatra Neamt.

In Gruia, scorul a fost deschis de Alexe (min. 62), dar ceferistii au egalat imediat prin Bastos (min. 66). Golul victoriei a fost inscris in prelungiri (min. 101) de Gabi Muresan, care a executat in forta o lovitura libera. De la Dinamo au primit cartonase rosii Boubacar (min. 31) si Nica (min. 114), ambii jucatori au fost eliminati dupa un cumul de cartonase galbene.

La Piatra Neamt, in min. 27, la scorul de 1-0 pentru oaspeti, arbitrul Marcel Birsan a decis intreruperea partidei din cauza cetii dense. Meciul s-a reluat dupa aproximativ o ora, cand ceata s-a ridicat. Laurentiu Iorga (11) si Liviu Bajenaru (65) au marcat cele doua goluri pentru Otelul Galati.

Galatenii vor juca in semifinale cu Petrolul Ploiesti, care a dispus marti cu scorul de 2-1 de Concordia Chiajna. CFR Cluj va juca cu invingatoarea ultimului sfert de finala, Rapid sau Astra Giurgiu.