Astra Giurgiu a invins pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 4-1 (1-1), duminica seara, intr-un meci din etapa a 17-a a Ligii I de fotbal, ultima a turului. Astfel Astra a acumulat 34 de puncte si ocupa locul doi in campionat la sapte puncte in spatele Stelei, echipa care are un meci mai putin disputat.

Japonezul Takayuki Seto (min. 9) a deschis scorul, dar gorjenii au restabilit egalitatea in finalul primei reprize, prin Alexandru Maxim (min. 42). Apoi Astra a transat soarta partidei marcand de trei ori in 7 minute, prin Andrei Muresan (min. 48), Constantin Budescu (min. 53) si Kehinde Fatai (min. 55).

Astra are patru victorii si un egal in ultimele cinci meciuri din Liga I. Pandurii termina turul pe pozitia a treia si acumuleaza 33 de puncte.