Condusa cu 1-0 la pauza de marea rivala Dinamo (gol Alexe '38), Steaua a avut puterea sa revina in a doua repriza, ros-albastrii impunandu-se cu 3-1, dupa reusitele lui Raul Rusescu (63' penalti, 84') si Szukala (87'). Echipa lui Laurentiu Reghecampf s-a distantat la noua puncte de Pandurii Targu-Jiu (un joc mai putin disputat), ocupanta pozitiei secunde din Liga 1.

Laurentiu Reghecampf Foto: AGERPRES

Click aici pentru rezultatele si clasamentul din Liga 1.

"Am controlat jocul in mare parte. Am avut insa greselile noastre, vom analiza tot ce s-a intamplat in meciul cu Dinamo. Cred ca a fost un meci frumos, le urez bafta dinamovistilor in continuare. Nu am fost surprins de mutarile lor, am stiut ca se vor inchide si ca vor juca pe contraatac. Trebuia sa fim mai directi pe poarta in prima repriza. Primele 50-60 de minute ale meciului nu au fost prea bune pentru noi" - Laurentiu Reghecampf, antrenor Steaua (Digisport).

Vezi desfasurarea partidei Steaua - Dinamo:

Final de meci: Steaua - Dinamo 3-1

S-au aratat doua minute de prelungire

87' Bourceanu centreaza perfect din corner, iar Szukala inscrie cu capul, de la cativa metri. Steaua - Dinamo 3-1

84' Tanase inventeaza o pasa de geniu pentru Rusescu, iar atacantul il invinge pe Balgradean cu un sut la coltul lung. Steaua - Dinamo 2-1

81' Pintilii primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Cosmin Matei

80' Rus si Tucudean se incurca reciproc, Dinamo rateaza sansa de a trece din nou in avantaj pe tabela de marcaj. La actiune a participat si Chipciu, jucatorul stelist incomodandu-l pe Rus

75' Cosmin Matei este avertizat cu galben dupa faulturi repetate

72' Alexe (marcatorul golului dinamovist) este inlocuit de Tucudean

71' Raul Rusescu trimite cu capul, din cativa metri, Balgradean retine in doi timpi. Faza importanta pentru Steaua

68' Mihai Costea trimite spectaculos, mingea se duce insa departe de poarta lui Balgradean

67' Adi Popa primeste cartonasul galben

63' Raul Rusescu egaleaza din penalti, Steaua - Dinamo 1-1

62' Penalti pentru Steaua dupa un contact intre Catalin Munteanu si Chipciu

58' Actiune frumoasa a dinamovistilor, Curtean trimite insa peste poarta. La faza au mai participat Catalin Munteanu si Boubacar

57' Mihai Costea intarzie inexplicabil un sut si este blocat de apararea dinamovista. Steaua a irosit o importanta sansa de a egala pe tabela

55' Balgradean respinge in corner lovitura libera executata pe coltul scurt de Bourceanu

55' Georgievski iese de pe teren, in locul lui a intrat Adi Popa

51' Bourceanu stopeaza printr-un fault un contraatac al lui Dinamo - mijlocasul stelist se alege cu un cartonas galben

50' Latovlevic suteaza din prima, mingea se duce insa pe centrul portii - fara nicio problema pentru Balgradean

47' Curtean centreaza periculos, Matei nu ajunge la minge

47' Chiriches este avertizat cu galben, dupa o intrare periculoasa la Alexe

A inceput repriza secunda

Schimbare la Steaua: Nikolic a fost inlocuit de Mihai Costea

Final de prima repriza: Steaua - Dinamo 0-1

45+3' Tatarusanu iese dintre buturi si il blocheaza pe Alexe

45+2' Nikolic respinge cu capul o centrare periculoasa a dinamovistilor

S-au aratat trei minute de prelungire

41' Catalin Munteanu primeste primul cartonas galben al partidei

40' Latovlevic trimite din unghi, lateral stanga, Balgradean retine fara emotii

38' Contraatac perfect al lui Dinamo: mingea ajunge la Alexe, atacantul dinamovist il dribleaza pe Tatarusanu si inscrie din unghi. Steaua - Dinamo 0-1

35' Rusescu castiga o minge, patrunde in careu, trimite la coltul lung, dar Balgradean reuseste sa devieze pe langa poarta. Prima ocazie mare pentru Steaua

34' Curtean cade in careu dupa un duel cu Chiriches, centralul lasa jocul sa continue - decizie corecta

30' Nikolic este blocat de Balgradean, apararea lui Dinamo a fost surprinsa de centrarea lui Latovlevic

26' Chipciu trimite din intoarcere, mult insa pe langa poarta lui Balgradean

24' Sutul lui Latovlevic, in forta, din lovitura libera, este respins de Balgradean

21' Rusescu trimite cu capul peste poarta lui Balgradean, de la aproximativ sapte-opt metri. Prima actiune periculoasa a Stelei

Dupa un inceput bun al Stelei, Dinamo a echilibrat disputa

16' Laurentiu Rus il inlocuieste pe Pulhac (accidentat de Raul Rusescu). Dinamo a efectuat deja doua schimbari dupa doar 16 minute, ambele din cauza unor accidentari

15' Chipiciu intoarce frumos doi adversari, dar este blocat in momentul centrarii

13' Curtean intra in locul lui Alvarez (probleme musculare) la Dinamo

11' Centrarea lui Chipciu trece prin fata portii lui Balgradean, actiune importanta pentru Steaua

Dinamo se rezuma, pana in acest moment, la un joc de aparare, in timp ce Steaua ataca cu aproape tot efectivul...

7' Pulhac se resimte dupa o alunecare a lui Raul Rusescu