Formatia Otelul Galati a invins, sambata, pe teren propriu, echipa Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (0-0), intr-un meci din etapa a 12-a a Ligii I de fotbal, relateaza Agerpres.

Oaspetii au deschis scorul in min. 51, prin nigerianul Kehinde Fatai (51), dar Otelul a egalat la scurt timp, prin Marius Pena (57), dintr-un penalty acordat la faultul lui Valerica Gaman la Gabriel Giurgiu. Francezul Bruce Inkango a marcat golul victoriei in prelungiri (90+5), dupa o minge scapata de portarul slovac Marian Kello. Astra a avut o bara, prin Fatai (33).

Otelul a fost nevoita sa schimbe doi jucatori in prima repriza din cauza accidentarilor, portarul Branko Grahovac (37) si fundasul Marian Carja (45+1). In min. 90+1, portarul Silviu Lung jr (Astra) s-a accidentat serios la cap in urma unei ciocniri cu Gaman si a fost schimbat cu Kello. Pentru Otelul a fost a doua victorie in acest campionat si prima pe teren propriu.

Astra este la al treilea meci consecutiv fara victorie, doua esecuri si un egal.