FC Barcelona a reusit o revenire senzationala in partida cu Sevilla, catalanii castigand cu 3-2 dupa ce au fost condusi cu 2-0. Victoria a fost insa una cu scandal, gazdele reclamand doua decizii de arbitraj: eliminarea lui Medel (dupa o faza in care lui Fabregas i s-a reprosat o simulare) si un hent la golul doi al Barcelonei.

Barcelona, victorie pe finalFoto: Reuters

Sevilla a deschis scorul in minutul 28 prin Trochowski, iar Negredo a facut 2-0 imediat dupa pauza (48').

Fabregas a redus din diferenta in minutul 53, iar gazdele au ramas in zece dupa o faza discutabila: Medel este eliminat (72') dupa o simulare a aceluiasi Fabregas.

Catalanii au intors soarta meciului pe final, atunci cand Fabregas (89') si David Villa (91') au stabilit invingatoarea.

In urma acestui succes, Barcelona a acumulat 18 puncte, din tot atatea posibile.