Gabi Safta nu mai este crainicul de stadion al Stelei - A fost acuzat de instigare la ura rasiala (rapidistii au fost numiti "tigani")

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 26 septembrie 2012, 17:59 Sport | Fotbal

Gabi Safta si-a prezentat, miercuri, demisia din functia de crainic de stadion al echipei Steaua. Safta a facut "spectacol" la finalul meciului cu Rapid, acesta dand tonul unor strigari in care giulestenii erau numiti "tigani". Intamplarea de duminica seara nu a ramas fara ecou, Consiliul pentru Combaterea Discriminarii anuntand UEFA despre cele intamplate in derbiul din etapa cu numarul IX a Ligii 1. 

La putin timp dupa finalul partidei cu Rapid (Steaua s-a impus cu 1-0), Gabi Safta a coborat pe gazonul "Arenei Nationale" cu un microfon in mana. El a fost cel care a dat tonul unei strigari in care giulestenii erau numiti "tigani" (n.r. "Am avut si vom avea mereu boala pe tigani").

Intamplarea de duminica seara nu a ramas fara ecou, Consiliul pentru Combaterea Discriminarii anuntand UEFA despre cele intamplate in derbiul din etapa cu numarul IX a Ligii 1.

Mesaje rasiste ale stelistilor la adresa rapidistilor:

"Rapid, all blacks"
"Nu ragusiti, nu va agitati, ca maine dupa fier vechi tre' sa strigati"
"Avem deasupra noastra dovada ca politia franceza isi face treaba"
"www.fcrb.rom", informeaza gsp.ro.

"La meciul cu Steaua a existat o instigare la ura rasiala cum eu, unul, n-am mai vazut pe niciun stadion din lume! Nu e normal! Trebuie pedepsiti cei care fac asta!" (Constantin Zotta, presedinte Rapid).

"Am avut si vom avea mereu boala pe tigani". N-am rostit eu aceste cuvinte, dar am dat tonul si nu are sens sa ma apar acum cu nuante, doar povestesc faptele", a declarat Gabi Safta, citat de gsp.ro.























2767 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    pai (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:28)

    costinescu [utilizator]

    asa stie safta sa vorbeasca pe stadion. asta e omul, ce vreti? ma mir ca nu l-au zburat pana acum, nu e la prima abatere...
    • +7 (9 voturi)    
      A mai fost 'zburat' (Miercuri, 26 septembrie 2012, 18:47)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Eu cred ca pana nu isi ia o amenda penala nu se potoleste.

      Ultima oara am fost la un meci al Stelei la un 1-1 cu Rapid si mi s-a facut scarba de tot, de jocul slab si de galeriile care s-au injurat tot timpul.
      Gretos...

      Acum fac eu sport, e mult mai bine. Less TV
  • +2 (6 voturi)    
    Gabi Safta este un penibil (Miercuri, 26 septembrie 2012, 19:29)

    minos [utilizator]

    Face de rusine suflarea stelista aproape la fel de mult ca si Becali. Intr-un clasament a celor mai nesuferiti stelisti 1. Becali(desi asta era dinamovist ca si verii lui). 2 Safta, 3 MM(desi asta e mercenar, daca l-at angaja Dinamo nu ar avea nici o problema sa scuipe pe Steaua). Stelistii adevarati sunt Lacatus, Duckadam, Jenei, Balint, Iordanescu, si miile de suporteri care ar trebui sa nu mai mearga la meciuri pana nu pleaca toti smecherii astia de la club. Nu-si dau seama ca asa ii sitin pe Becali si restul, platind biletele, uitandu-se la tv..
  • +3 (7 voturi)    
    Heh (Miercuri, 26 septembrie 2012, 23:50)

    sentenced [utilizator]

    Nu tin cu Steaua decat in meciurile internationale, insa observ ca s-a facut din nou voia tiganilor de la Combaterea Discriminarii. (cum se intampla tot mai des in zilele noastre)

    P.S. Mi-e rusine ca nu am stiut pana acum de Eugen Grigore. RESPECT EUGEN GRIGORE.
  • 0 (6 voturi)    
    zotta (Joi, 27 septembrie 2012, 6:36)

    thebblack [utilizator]

    La meciul cu Steaua a existat o instigare la ura rasiala cum eu, unul, n-am mai vazut pe niciun stadion din lume! Nu e normal! Trebuie pedepsiti cei care fac asta!" (Constantin Zotta, presedinte Rapid).

    cand eu ziceam ca zotta asta nu are creier nici cat sa isi umple fluierul ala agatat de gat...

    prin fraza respectiva isi asuma apelativul respectiv si il atesta ca fiind real :)). stupid people....
    • +2 (2 voturi)    
      ce isi asuma ? (Joi, 27 septembrie 2012, 16:31)

      math [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      nu se vede din acest citat ca Zotta se crede tigan.
      Nu vad nici o dovada de prostie aici.

      Despre Safta ce zici ? Plin de umor si inteligenta nu-i asa ?

      Daca as fi responsabil de marketing la Rapid, as incerca sa profit de apelativul all blacks si sa castig simpatia tig..... adica rromilor. BTW cei mai tuciurii din Noua Zeelanda nu s-au plans inca de discrimare, peste tot se vorbeste de All Blacks ??
  • 0 (2 voturi)    
    iar cei de la fc vaslui , fcm bacau , fc botosani (Vineri, 28 septembrie 2012, 8:35)

    ciolanos [utilizator]

    daca ii facem moldoveni sa inteleg ca ii discriminam ???
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea are sens (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 12:01)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ciolanos

      Ei sunt intr-adevar moldoveni, dar nu inteleg de ce doar rapidistii sunt numiti tigani, stelistii nu sunt si ei bucuresteni?
      Singurul mesaj care avea sens era 'All blacks', dar imi imaginez ca era vorba despre tot stadionul.