Nationala Romaniei a obtinut prima victorie din istorie pe "Arena Nationala", tricolorii castigand, scor 4-0, partida cu Andorra. Fara sa impresioneze, echipa lui Victor Piturca s-a impus in fata unui adversar modest, nepunandu-se in niciun moment problema invingatoarei. Au marcat Torje (29'), Costin Lazar (44'), Gaman (91') si Maxim (93'). In urma acestui rezultat, Romania a bifat al doilea succes din tot atatea meciuri in preliminariile pentru Cupa Mondiala din 2014.

Romania, victorie cu Andorra (4-0)Foto: Reuters

Vezi desfasurarea partidei Romania - Andorra:

Final de partida, Romania - Andorra 4-0

90+3' Maxim inscrie dupa ce a pierdut pe drum mai multi adversari

90+1' Gaman inscrie dupa o deviere din apropiere, centrarea i-a apartinut lui Torje

88' Sutul lui Costin Lazar este respins de sub transversala de Gomes

80' Maxim debuteaza intr-un meci oficial la nationala Romaniei, acesta i-a luat locul lui Cristi Tanase

79' Torje trimite in blocaj de la 12 metri, Andorra scapa fara gol primit

70' Pujol trimite din cadere, mingea se duce peste poarta lui Tatarusanu. Actiune importanta a Andorrei

60' Lima este aproape de autogol, Gomes respinge cu piciorul, reflex de portar de handbal

55' Ciprian Marica este inlocuit de Raul Rusescu

51' Lima primeste cartonasul galben

50' Torje trimite telefonat, fara probleme pentru Gomes

46' Tatarusanu i-a luat locul lui Bogdan Lobont

A inceput repriza a doua

Pauza pe "Arena Nationala", Romania - Andorra 2-0

44' Costin Lazar marcheaza cu un sut pe jos, din afara careului mare. Mingea a lovit bara inainte de a intra in poarta

39' Grozav trimite intr-un adversar (Gomez) de la doar cativa metri

38' Marica centreaza in fata portii, balonul nu ajunge insa la Grozav. Ocazie importanta pentru tricolori

34' Grozav trimite in forta, mingea ocoleste tinta

29' Torje deschide scorul cu un sut cu piciorul stang, de la aproximativ 12 metri

27' Lazar, din cadere, nu poate trimite mingea in poarta. Mijlocasul se afla la doar cativa metri de poarta Andorrei

23' Marica trimite din intoarcere, sutul este blocat de un fundas al Andorrei

Romania domina steril partida, actiunile tricolorilor sunt previzibile

17' Bourceanu trimite departe de poarta oaspetilor, sutul a fost din afara careului mare

9' Torje patrunde pe partea dreapta, centreaza, dar Marica trece pe sub balon

4' Lobont iese gresit pe o centrare, Lorenzo reia cu capul, iar mingea trece aproape de transversala. Ocazie importanta pentru Andorra

2' Marica greseste o preluare, atacantul tricolorilor putea ramane singur cu portarul oaspetilor

A inceput partida de pe "Arena Nationala"

Romania: Lobont (Tatarusanu '46) - Matel, Chiriches, Gaman, Rat - Bourceanu, C. Lazar - Torje, Grozav, Tanase (Al. Maxim '80) - Marica (Rusescu '54). Antrenor: Victor Piturca.

Andorra: Gomes - Rodrigues, E. Garcia, Lima, M. Garcia - Ayala, Vieira - Clemente (Moreno Marin '86), Pujol Lorenzo (Britos '80) - Gomes Perez (Silva Garcia '70). Antrenor: Jesus Luis Alvarez.

Arbitru: Pavle Radunovic, ajutat de asistentii Dragan Vujovic si Veselin Radunovic (toti Muntenegru).