Steaua Bucuresti s-a calificat joi in grupele Europa League la fotbal, dupa ce a invins pe FK Ekranas Panevezys (Lituania) cu scorul de 3-0 (2-0), pe stadionul "Steaua" din Capitala, in mansa a doua a play-off-ului Europa League la fotbal. In alt meci al serii Metalist Harkov (Ucraina) a invins pe Dinamo Bucuresti cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, pe stadionul ''Metalist'', in mansa a doua a play-off-ului Europa League la fotbal, iar echipa din Soseaua Stefan cel Mare a ratat intrarea in grupele competitiei. In Italia, FC Vaslui a remizat cu Inter Milano (Italia), scor 2-2 in mansa a doua a play-off-ului Europa League la fotbal si a parasit competitia cu capul sus, informeaza Agerpres.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

STEAUA BUCURESTI

Steaua Bucuresti s-a calificat joi in grupele Europa League la fotbal, dupa ce a invins pe FK Ekranas Panevezys (Lituania) cu scorul de 3-0 (2-0), pe stadionul "Steaua" din Capitala, in mansa a doua a play-off-ului Europa League la fotbal.

Invingatoare cu 2-0 la Vilnius, Steaua s-a impus prin golurile marcate de Adi Rocha Filho Sobrinho (21, 87) si Andrei Dumitras (31).

Este pentru a noua oara consecutiv cand gruparea din Ghencea se califica in grupele competitiilor europene intercluburi.

Steaua a dominat categoric din start meciul cu Ekranas si a ratat ocazie dupa ocazie, Chipciu (4), Filip (10) si Rusescu (12) prefatand deschiderea scorului, survenita in min. 21, cand brazilianul Adi Rocha a reluat din apropiere o minge centrata de Rusescu si deviata de un fundas baltic cu mana.

Rusescu a ratat alte doua situatii de gol (23, 30), inainte ca Andrei Dumitras sa majoreze diferenta (31), cu un sut modest, din alunecare, din unghi, dar care l-a pacalit pe portarul Zubas.

Filip a fost aproape de gol (33), la o eroare a portarului lituanian, care s-a remarcat apoi la suturile lui Chipciu (35, 36). Rusescu a mai ratat o ocazie pentru Steaua (41).

Reghecampf si-a menajat mai multi jucatori dupa pauza, iar jocul Stelei a scazut destul de mult, ocaziile la poarta lui Zubas au fost mai rare, iar balticii au iesit mai mult la atac. Cele mai bune ocazii ale Stelei au fost semnate de Rocha (72) si M. Costea (73), suturi pe langa poarta, insa. Costea a irosit o mare situatie in min. 82, cand l-a tintit pe Zubas, din pozitie excelenta. Rocha a marcat al treilea gol al Stelei, dupa ce a patruns usor prin apararea lui Ekranas (87).

Stelistii au purtat in acest meci tricouri cu numele Fundatiei Mihai Nesu.

DINAMO BUCURESTI

Metalist Harkov (Ucraina) a invins pe Dinamo Bucuresti cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, pe stadionul ''Metalist'', in mansa a doua a play-off-ului Europa League la fotbal, iar echipa din Soseaua Stefan cel Mare a ratat intrarea in grupele competitiei.

Dupa 0-2 la Bucuresti, Dinamo nu a reusit sa produca o surpriza la Harkov, unde a pierdut din nou, pentru Metalist marcand argentinienii Sebastian Blanco (29) si Jonathan Cristaldo (61). Golul de onoare al lui Dinamo a fost reusit de Alex Curtean (52).

Metalist a inceput tare meciul si a avut prima ocazie in minutul 3, dar sutul lui Blanco s-a dus peste poarta. Echipa din Harkov a presat poarta dinamovista si Balgradean a salvat golul in min. 19, in fata lui Cristaldo, scapat singur din pozitie suspecta de ofsaid. In min. 29, Metalist a deschis scorul, prin Blanco, dupa ezitari in lant ale apararii lui Dinamo.

Dinamo a avut apoi momente bune, dar nu a reusit sa isi creeze ocazii clare de gol la poarta lui Goriainov.

Marlos a fost omul finalului primei reprize, cand a ratat doua situatii bune: in min. 41 a slalomat prin apararea lui Bonetti si a gresit finalizarea, lob peste transversala, iar in min. 43 a tras in bratele lui Balgradean.

Dinamo a fost mai decisa in repriza secunda si a reusit egalarea, dupa o faza splendida: Boubacar i-a saltat o minge la 16 metri lui Curtean, iar acesta a inscris din voleu (52). Matei a incercat sa-l surprinda pe Goriainov, dar acesta a retinut (54).

Metalist a mutat, au intrat Edmar si Taison, iar ultimul i-a pasat lui Cristaldo, care a readus echipa gazda in avantaj: 2-1 (61). Golul lui Metalist a stins atat sperantele dinamovistilor, cat si jocul lor. In plus, Dinamo a terminat in 10 oameni, tanarul Filip fiind eliminat pentru intrare brutala la Barvinko (82). Balgradean a gresit grav, dar Xavier a ratat cu poarta goala (89), dupa care goalkeeper-ul dinamovist s-a revansat in fata lui Edmar (90). Metalist a avut si o bara in prelungiri, prin Cristaldo (90+2). Willian (90+3, 90+4) a avut ultimele sanse ale gazdelor, dar Balgradean a fost atent de fiecare data.

Dinamo a pierdut calificarea in tur, dar Metalist Harkov a aratat in ambele manse ca este o echipa mai valoroasa si merge mai departe meritat. Si anul trecut, Dinamo a fost eliminata tot de o formatie din Ucraina din play-off-ul Europa League, Vorskla Poltava.

FC VASLUI

FC Vaslui, dupa 0-2 la Piatra Neamt, a avut o mare sansa sa elimine pe Inter, chiar pe terenul acesteia, dar a a fost lipsita de luciditate. FC Vaslui a condus de doua ori, prin golurile marcate de Nicolae Stanciu (35 - penalty) si Fernando Varela (79), Inter egaland de fiecare data prin Rodrigo Palacio (76), respectiv Fredy Guarin (90+2). Inter a jucat din min. 33 in 10 oameni.

Inter a avut prima ocazie mare de gol in min. 13, cand Samuel a trimis mingea in bara transversala, in urma loviturii libere executate de Cassano. FC Vaslui, intr-o formula inedita, fara M. Niculae, Sanmartean, Milanov, Coman sau Varga, a prins curaj pe ''San Siro'' si a avut o oportunitate notabila in min. 17, dar N'Doye a tras peste poarta din lovitura libera de la 20 m.

Coutinho a fost periculos in min. 31, dupa care FC Vaslui a reusit sa dea lovitura: Stanciu a trimis o pasa geniala catre Antal, care a sprintat si a fost faultat in careu de portarul Castellazzi (eliminat), iar acelasi Stanciu a transformat penalty-ul (35).

In repriza secunda, Vasluiul a facut un joc bun, dar Inter a fost aproape de gol, in min. 66, cand Guarin a incercat sa-l surprinda din lovitura libera pe Straton, portarul salvand golul in extremis.

Celeban a avut sansa unui nou gol pentru FC Vaslui, dupa o minge asezata de Sburlea, dar a sutat mult peste poarta din careul lui Inter (75).

Un minut mai tarziu, Inter a egalat prin Rodrigo Palacio (76), la capatul unui contraatac supranumeric. Peste alte trei minute, FC Vaslui a revenit in avantaj, Fernando Varela marcand in urma unei iesiri gresite a portarului Belec, la un corner (79).

Straton a salvat golul in min. 84, la sutul lui Palacio, scapat singur de la 16 metri.

FC Vaslui a fortat in final, dar a fost prea tarziu. Moldovenii nu au crezut cu convingere in sansa lor, desi au jucat cu un om in plus, iar in prelungiri au scapat printre degete si victoria de palmares, Guarind egaland pe contraatac, dupa o minge pierduta de Sanmartean (90+2).