Seara lui "0-2" in mansa-tur a barajului pentru Europa League: Steaua a facut, conform asteptarilor, rezultatul cel mai bun - dupa succesul de la Vilnius, trupa lui Reghecampf este practic calificata in grupe. Dinamo a furnizat o noua dezamagire suporterilor, cedand acasa in fata unui adversar superior. Infrangere si pentru Vaslui, insa in fata lui Inter Milano nici macar Adrian Porumboiu nu putea emite prea multe pretentii. Jocurile retur se disputa joi, 30 august.

Steaua lui Reghecampf, duel cu StuttgartFoto: steauafc.com

Vaslui - Internazionale Milano 0-2

Fara sperante pentru echipa moldoveana: Interul a fortat cat sa marcheze rapid, pentru a elimina eventuale neplaceri - golul a venit in minutul 23 (Cambiasso). Vasluiul nu a punctat decat la impresia artistica, prin actiunile lui Sanmartean - milanezii i-au admirat jocul, dar nu i-au oferit nicio sansa de gol. Palacio a inchis tabela in minutul 73: 2-0 pentru Inter.

Dinamo - Metalist Harkov 0-2

La un an dupa Poltava, o noua dezamagire europeana pentru fanii dinamovisti: favoritii au ratat, practic, calificarea, dupa esecul pe teren propriu in fata lui Metalist Harkov. Xavier '9 si Cristaldo '57 au marcat pentru succesul lui Metalist care a aratat la Bucuresti cel putin o clasa peste Dinamo.

Ekranas - Steaua 0-2

Steaua, net superioara, si-a permis un joc economicos, suficient pentru a-si asigura succesul la doua goluri diferenta (au marcat Martinovici 35 si Adi Popa 75). la cum a aratat jocul din Lituania, trupa lui Reghecampf nu poate rata calificarea.