FC Vaslui a dovedit si in aceasta seara ca este o echipa mare, care joaca in Europa de la egal la egal cu marile forte ale fotabalului, reusind un rezultat de egalitate, 1-1, pe terenul celor de la Fenerbahce Istanbul in preliminariile pentru Liga Campionilor.

Lucian Sanmartean, liderul din teren al VasluiuluiFoto: Reuters

Moldovenii s-au apara exact in prima repriza si au atacat periculos nelasand prea multe spatii turcilor. Fenerbahce nu a avut nicio ocazie importanta in prima repriza, tot Sanmartean fiind aproape de gol in finalul primei reprize cu un sut puternic si bine plasat din afara careului.

Repriza secunda a apartinut turcilor care au adus cu usurinta mingea in careul moldovenilor fiind foarte periculosi in cateva situatii. Antal ('74) recupereaza insa o minge la 25 de metri, face cativa pasi si suteaza din afara careului langa bara iar Vasluiul era din nou pe val.

Impinsi de la spate de un public fanatic, Fenerbahce mizeaza totul pe cartea atacului, fundasii vasluieni fac un marcaj prost la Bekir care readuce egalitatea in minutul 90 cu o lovitura de cap din mijlocul careului. Vasluiul rezista cele 5 minute de prelungire si se intorace acasa cu un rezultat mare si cu postura de principala favorita la calificarea in play-offul pentru grupele Ligii Campionilor.

LIVE TEXT

Repriza a II-a

min 90+5 Vasluiul rezista cu brio. Fluier final

min 90: Gol Fenerbahce Bekir ramane nemarcat in careu si reia nestingherit cu capul, iar Coman este batut. Greseala mare de maracaj. 5 minute de prelungire

min 82: Schimbare la Vaslui: iese M Niculae si intra Raul. Vasluiul intareste linia de mijloc

min 81: Sut Topuz in transversala lui Coman si mingea iese afara

min 79: Iese Topal si intra Sow. Fenerbahce forteaza atacul

min 74: GOOOL Vaslui Antal recupereaza o minge la 25 de metri, face cativa pasi si suteaza din afara careului langa bara.

min 73: Vasluiul echilibreaza usor disputa

min 65: Fenerbahce aduce tot mai usor mingea in careul nostru, iar Vasluiul se clatina

min 63. Din nou Kuyt este periculos la finalizare

min 55. Presiunea jucatorilor turci este in crestere, Kuyt fiind blocat in doua randuri in interiorul careului. Trei centrari periculoase in ultimele minute, dar apararea Vasluiului rezista

min 48: Atac periculos al turcilor. Fenerbahce iese mai hotarata de la cabina

min 46: Iese Senturk si intra Topuz

Repriza I

min 44: Lovitura libera pentru Vaslui de la peste 25 de metri. Sut periculos Sanmartean din afara careului iar mingea trece putin pe langa bara din dreapta portii lui Volkan

min 38: Lovitura de colt pentru Fenerbahce incheiata fara niciun pericol pentru poarta lui Coman. Vasluiul reuseste pana in aceste momente sa se apare exact si sa construiasca cu calm. Echipa turca nu a avut nicio ocazie importanta pana acum

min 25: Sut blocat din interiorul careului al lui Kuyt. Atmosfera incredibila facuta de suporterii turci

min 23: Lovitura libera de la 30 de metri executata de Sanmartean iar Charalambous reia cu capul de la 11 metri peste poarta. La faza imediat urmatoare Antal ajunge la finalizare dar este blocat

min 15: Actiune frumoasa a Vasluiului incheiata cu sut de acelasi Stanciu

min 14: Actiune a moldovenilor pe partea dreapta, centreaza Milanov, dar retine portarul turc

min 13: Sut slab al lui Stanciu din afara careului. Vaslui arata ca poate conta in atac.

min 9: Fenerbache preseaza iar Vaslui incearaca arma contraatacului

min 5: Prima actiune mai consistenta a turcilor incheiata cu un sut departe de poarta

min 1: Meciul a inceput

Echipele de start:

Fenerbahce: Volkan Demirel- Gokhan Gonul, Bekir Irtegun, Korkmaz, Ali Kaldirim - Mehmet Topal, Cristian - Kuyt, Alex, Stoch - Senturk

Rezerve: Gunok, Sahin, Mehmet Topuz, Kesimal, Caner, Sow, Bienvenu

FC Vaslui: D. Coman - Milanov, Varela, Charalambous, Salageanu - Antal, Caue, N'Doye, Sinmartean - N. Stanciu - M. Niculae

Rezerve: Straton, Celeban, Cordos, Davide, Zsiga, R. Costin, Sburlea