Dinamo - CFR 6-4 (dupa penaltiuri)/ Supercupa Romaniei merge in "Stefan cel Mare"

Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:41 Sport | Fotbal

Supercupa Romaniei
Dinamo a castigat Supercupa Romaniei in dauna celor de la CFR Cluj, dupa o partida care a avut nevoie de lovituri de la 11 metri pentru a fi stabilita invingatoarea. Dupa 120 de minute scorul a fost 2-2, cainii impunandu-se la loviturile de departajare (4-2).

Dinamo si CFR Cluj au facut spectacol in Supercupa Romaniei, cele doua echipe conducand pe rand pe tabela.
Valente (36') a deschis scorul pentru CFR, iar campioana a intrat in avantaj la pauza.

Bonetti a mutat inspirat: Tucudean in locul lui Marius Niculae, iar primul a egalat cu o executie de mare atacant (62').

CFR ramane in inferioritate numerica din minutul 66, atunci cand Cadu primeste al doilea cartonas galben. Clujenii rezista fara sa primeasca gol, iar Supercupa intra in prelungiri.

Tucudean (100') reuseste "dubla", dar la doar un minut distanta Kapetanos egaleaza cu o lovitura de cap, iar partida ajunge la penaltiuri.

Dinamo s-a impus la loviturile de departajare (4-2) - Sougou si Hora au ratat de la CFR, iar Tucudean de la Dinamo.

Echipe:

Dinamo: Balgradean - Nica, Luchin, Dragos Grigore, Pulhac - L. Rus, Boubacar, Issa Ba, C. Munteanu - Niculae, Alexe. Antrenor Dario Bonetti.

CFR: Stancioiu - Ivo Pinto, Cadu, Maftei, Camora - Deac, Muresan, Vass, Diogo Valente - Sougou, Ronny. Antrenor Ioan Andone.

Arbitru: Ovidiu Hategan (Arad). Asistenti: Cristian Nica (Ploiesti), Aurel Onita (Constanta). Arbitri aditionali: Sebastian Coltescu (Craiova), Robert Dumitru (Brasov).

5279 vizualizari

• -1 (5 voturi)
    supercupa (Duminică, 15 iulie 2012, 9:43)

sanduionescu2012 [utilizator]

" NEA ANDO " lasa-i si du-te prin parc sa-ti plimbi nepotii ! Cu asemenea jucatori ai fost " VAZDUHIST " Bonettii , un incepator ,cu mos Niculae in teren , cu un copil de 17 ani si te-au condus tot timpul plus avantajele ? ( cum zice prostovanul de pe DIGI "Nu stiu, intreb si eu !") Pai daca nu era minutul 102 ? singurii antrenori necesari acum la CFR Cluj ,sunt cei de conceptie Reghe ,Petrescu , Grigoras , Sumudica . DACA PASKANY IL ADUCE IMEDIAT PE GRIGORAS ANTRENOR LA CFR ,AU SANSE daca nu NU !
  • +1 (5 voturi)
    supercupa (Duminică, 15 iulie 2012, 9:49)

Nu sunt dinamovist dar felicit din toata inima echipa si pe antrenor .Cu toate mizeriile si criticile ,baietii au avut caracter de campioni si au fost invingatori inca de la inceput .Bravo ! Tineti-o tot asa ca sa avem un campionat foarte tare !
  • 0 (2 voturi)
    Bravo Bonetti (Duminică, 15 iulie 2012, 21:56)

EXEs [utilizator]

Felicitari antrenorului italian. Alta atitudine fata de antrenorii romani si mai ales tactici si strategii mai moderne fata de varza de la noi. N-am inteles niciodata de ce-l tot pune CFR pe Andone antrenor si mai ales de ce tot alterneaza antrenorii straini cu cei romani.
    cfr a jucat bine (Duminică, 15 iulie 2012, 23:20)

razvan_cluj [anonim]

au egalat jucand in 10 oameni. eu cred ca asta spune ceva despre atitudinea si valoarea echipei.