Dinamo a castigat Supercupa Romaniei in dauna celor de la CFR Cluj, dupa o partida care a avut nevoie de lovituri de la 11 metri pentru a fi stabilita invingatoarea. Dupa 120 de minute scorul a fost 2-2, cainii impunandu-se la loviturile de departajare (4-2).

Supercupa RomanieiFoto: Hotnews

Dinamo si CFR Cluj au facut spectacol in Supercupa Romaniei, cele doua echipe conducand pe rand pe tabela.

Valente (36') a deschis scorul pentru CFR, iar campioana a intrat in avantaj la pauza.

Bonetti a mutat inspirat: Tucudean in locul lui Marius Niculae, iar primul a egalat cu o executie de mare atacant (62').

CFR ramane in inferioritate numerica din minutul 66, atunci cand Cadu primeste al doilea cartonas galben. Clujenii rezista fara sa primeasca gol, iar Supercupa intra in prelungiri.

Tucudean (100') reuseste "dubla", dar la doar un minut distanta Kapetanos egaleaza cu o lovitura de cap, iar partida ajunge la penaltiuri.

Dinamo s-a impus la loviturile de departajare (4-2) - Sougou si Hora au ratat de la CFR, iar Tucudean de la Dinamo.

Echipe:

Dinamo: Balgradean - Nica, Luchin, Dragos Grigore, Pulhac - L. Rus, Boubacar, Issa Ba, C. Munteanu - Niculae, Alexe. Antrenor Dario Bonetti.

CFR: Stancioiu - Ivo Pinto, Cadu, Maftei, Camora - Deac, Muresan, Vass, Diogo Valente - Sougou, Ronny. Antrenor Ioan Andone.

Arbitru: Ovidiu Hategan (Arad). Asistenti: Cristian Nica (Ploiesti), Aurel Onita (Constanta). Arbitri aditionali: Sebastian Coltescu (Craiova), Robert Dumitru (Brasov).