Razvan Lucescu: "Fotbalistilor romani le lipseste educatia"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2012, 11:20 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu
Foto: Hotnews
​Ajuns la formatia Al Jaish (Qatar), Razvan Lucescu a comentat situatia in care se gaseste fotbalul romanesc in acest moment. "Din pacate, jucatorilor romani le lipseste educatia. Nu producem fotbalisti talentati", a precizat Razvan Lucescu.

"Inainte de '89, orice roman era innebunit dupa fotbal. Ulterior, aceasta pasiune s-a pierdut undeva pe drum, iar oamenii au inceput sa aiba alte prioritati. Acum, noua generatie nu mai e interesata de fotbal. Trebuie sa recunosc ca nici macar fiul meu nu iubeste fotbalul. Jucatorii romani sunt talentati. Multi dintre ei evolueaza in campionante importante din Europa. Adrian Mutu, in Italia, e un exemplu. Problema nu e ca nu producem fotbalisti talentati. Din pacate, jucatorilor romani le lipseste educatia. Au probleme de mentalitate", a declarat Razvan Lucescu pentru presa din Qatar, conform evz.

Dupa ce a incheiat sezonul pe locul patru cu Rapid, Razvan Lucescu a ales sa plece in Qatar, acolo unde va antrena pe Al Jaish. Tehnicianul roman primeste un salariu de un milion de dolari pe sezon.


Citeste mai multe despre   



















1382 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Adica Razvan Lucescu... (Marţi, 3 iulie 2012, 11:25)

    Observatot [anonim]

    ...e ala care vorbeste despre educatie? In-cre-di-bil... Dar, ce sa-i faci, e baiatul lu' ta-so...
    • 0 (6 voturi)    
      dupa tine... (Marţi, 3 iulie 2012, 11:33)

      unartist [anonim] i-a raspuns lui Observatot

      oricine pune degetul pe rana ... e "defect".

      R.L are dreptate... singurul lucru care i se poate reprosa e ca nu a spus asta cat a antrenat in RO.
      • 0 (2 voturi)    
        Sa observi o carenta de educatie (Marţi, 3 iulie 2012, 12:05)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui unartist

        la altii si s-o spui in gura mare nu numai ca nu foloseste la nimic dar incurca si mai rau treaba. Odata ce-o observi la proprii copii umpli golul lasat de carenta, la fel trebuie procedat cu toata lumea.
      • +2 (2 voturi)    
        e "defect" pentru că: (Marţi, 3 iulie 2012, 12:15)

        MihaiMese [utilizator] i-a raspuns lui unartist

        8 martie 2008 (8 martie!):
        http://www.ziare.com/razvan-lucescu/stiri-razvan-lucescu/lucescu-jr-si-a-pierdut-controlul-arbitra-este-o-javra-ordinara-260446

        .... asta apropo de educaţie
  • +2 (4 voturi)    
    Si cine (Marţi, 3 iulie 2012, 11:53)

    Andor [anonim]

    trebuie sa cultive mentalitatea jucatorilor? Nu cumva antrenorul? Sau gresesc eu pe undeva si nu-mi dau seama bine?
    • 0 (4 voturi)    
      Aia (Marţi, 3 iulie 2012, 12:27)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Andor

      trebuie facuta dintotdeauna. Cum educi tu un jucator de 30 de ani?
  • 0 (4 voturi)    
    Corect... (Marţi, 3 iulie 2012, 12:33)

    Dan [anonim]

    ...in sfirsit o afirmatie cit se poate de adevarata, jucatori romani din ultimi 6 ani sint infatuati peste masura dar in acelasi timp, inculti, semianalfabeti, mici smenari si nu in ultimul rind lipsa totala de educatie si de respect, ceea ce nu mai poate fi corijat de nimeni ptr ca la virsta de 16 caracterul oricarui om este format deja si aproape imposibil de modelat, singurele care il mai pot schimba sint : foamea si suferinta ...
  • +1 (3 voturi)    
    Mai simplu! (Marţi, 3 iulie 2012, 18:59)

    patrick_higher [utilizator]

    Eliminați cuvântul „fotbaliști” din propoziție. În general, pe ansamblu, ca nație...
  • 0 (0 voturi)    
    lucescu (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:52)

    sorin [anonim]

    a nu se confunda educatia cu inteligenta.