VIDEO Germania - Italia 1-2/ Balotelli: "Cea mai frumoasa noapte"

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 iunie 2012, 9:25 Sport | Fotbal

Balotelli deschide scorul: 1-0 pentru Italia
Atacantul italian Mario Balotelli, 21 de ani, si-a demonstrat talentul in cel mai important moment al echipei nationale: a marcat cele doua goluri prin care Italia a eliminat Germania, in semifinalele EURO 2012.

"Este cel mai bun meci al meu la nationala si sper ca duminica sa fac unul si mai bun. Suntem singura echipa care a inscris un gol Spaniei, suntem capabili sa fortam castigarea turneului. Astazi am marcat doua goluri in fata mamei care a fost pe stadion. Duminica, vreau sa marchez patru, in fata tatalui meu!", a fost declaratia lui Mario Balotelli, dupa succesul cu 2-1 in fata Germaniei.

Antrenorul Cesare Prandelli l-a laudat in aceeasi masura si pe coechipierul sau din ofensiva, Antonio Cassano: "A facut cel mai bun meci din turneu: din punct de vedere fizic, Cassano poate juca 50 de minute, dar sunt 50 de minute de exceptie".

Phillip Lahm, capitanul Germaniei: "Am facut niste greseli copilaresti, de neinchipuit. Cand esti condus la scor de o echipa precum Italia, e foarte greu sa mai revii. Din pacate, si asta este marele meu regret, Germania are potentialul sa joace mult mai bine decat am facut-o contra Italiei: meritam mai mult, mult mai mult. Dar nu am jucat bine tocmai in aceasta seara..."

Click aici pentru rezumatul meciului Germania - Italia 1-2!

5970 vizualizari

• +3 (7 voturi)
    super fotbal (Vineri, 29 iunie 2012, 10:12)

Euunul [utilizator]

Italia merita sa castige si finala.
    Bufon cred ca este cel mai bun portar din lume de vreo cativa ani.
    • -5 (9 voturi)
      Pe cine nu lasi sa moara (Vineri, 29 iunie 2012, 10:25)

Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Euunul

te lasa sa traiesti. Spania deja a pierdut finala cand nu i-a lasat pe francezi sa egaleze in meciul din grupe.

• -1 (1 vot)
        si onoarea cine o ma repereaza (Vineri, 29 iunie 2012, 11:22)

sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

ca ei nu il au pe mitica...
  • 0 (4 voturi)
    Castiga Spania (Vineri, 29 iunie 2012, 10:40)

zn [anonim]

Nu subestimati Spania.Veti vedea ca va castiga acest EURO.
      Cine stie... (Vineri, 29 iunie 2012, 11:11)

bgd [utilizator] i-a raspuns lui zn

Del Bosque e vulpoi batran, si sunt sigur ca nu va trata meciul cu Ialia la fel cum a facut-o cu Portugalia.
      Pe de alta parte, Italia s-a nascut in aparare...in plus, contra-atacul dar chiar si atacul le merge nesperat de bine.
      Cam greu de spus cine castiga...
  • -1 (3 voturi)
    Buffon :) (Vineri, 29 iunie 2012, 11:22)

sergiu [anonim]

Buffon cel ai bun portar din lume ? la ora actuala ? Dupa cite greseli a facut in meciul cu nemtii ? A scos doar doua suturi tot meciul vreau sa zic clar si fara emotii, sutul lui Khedeira din prima repriza si lovitura de fault, in rest a facut foarte multe de greseli de care altadata germanii profitau de ele. Totusi Buffon mai are mult pina sa ajunga cel mai bun portar din lume ii mai trbuie cel putin un campionat european sa cistige, sa il ajunga pe Casillias la trofee majore, plus cite duzini de penaltiuri sa le apere ...:). Lista mea cu cei maivalorosi purtari ar sta cam astfel:

8. Oliver Khan
      foarte subiectiv (Vineri, 29 iunie 2012, 12:14)

catalin [anonim] i-a raspuns lui sergiu

dar de Van breukelen sau J.M. Pfaff ce spui?
      Buffon e carismatic :) L-ai uitat pe Dasaiev! (Vineri, 29 iunie 2012, 12:32)

Bogdan [anonim] i-a raspuns lui sergiu

Il faci praf pe Buffon, apoi il pui pe locul 6 intr-un top al celor mai buni portati din toate timpurile :P Mie, unul, imi place Buffon pentru ca e un jucator extrem de carismatic si nu isi dispera jucatorii asa cum obisnuiesc acum majoritatea... (Asa desi e indreptatit sa fie mare fitos)

Peter Schmeichel si Dasaiev au fost in opinia mea cei mai buni portari din toate timpurile :)
        ce sa mai spui? (Vineri, 29 iunie 2012, 12:42)

catalin [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

da...asa e si eu as zice de Schmeichel ca un super portar aduce la stil cu Cech de Dasaev cel putin romanii isi vor aduce aminte numai de >nashul> lui de Lacatus care l-a executat si la echipa nationala in 90 la CM Italia si la ec hipa de club. la Dinamo Kiev parca era...hehehe ce vremuri!!!
    sa stii sa pierzi (Vineri, 29 iunie 2012, 12:58)

Oana [anonim]

Italia a jucat mai bine, e drept. Ce imi place mie este ca nemtii stiu sa piarda, Sa si admita greselile si sa mearga mai departe. Nu vaicareli ca dumnezeu n a tinut cu noi, ca n am avut noroc, etc..
    asta a fost adevarata finala (Vineri, 29 iunie 2012, 18:38)

george [anonim]

Nu am vazut Italia jucand in halul asta de bine niciodata. Nici macar cand au devenit campioni mondiali. Sa aduci echipa Germaniei in halul in care au adus-o ei in prima repriza a fost ceva fabulos. Mi-a fost teama ca italienii sa nu mai marcheze inca vre-o 2 goluri pana la pauza ca ar fi fost un adevarat macel. Spania este o echipa de copii de gradinita in comparatie cu Italia si Germania. Daca Italia va marca prima, se va dezlantui la fel ca si in meciul cu Germania iar Spania va fi maturata. Jocul enervant de pase laterale al Spaniei nu va mai valora absolut nimic.