Calificare fara emotii pentru Spania in semifinalele EURO: trupa lui Del Bosque a invins cu 2-0 nationala Frantei, printr-o dubla de mare efect a lui Xabi Alonso. Mijlocasul, aflat la meciul cu numarul 100 in nationala, a deschis scorul in minutul 19 (lovitura de cap, pasa decisiva Alba) si a inchis tabela in minutul 90+1 cand a transformat un penalty (obtinut de Pedro).

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Spania si-a facut jocul obisnuit de posesie, in fata caruia Franta nu a avut nicio solutie.

In semifinale, Spania va intalni Portugalia (27 iunie, ora 21.45).

'90+1 Transforma Xabi Alonso!

'90 Penalty pentru Spania, obtinut de Pedro.

'85 Franta, fara nicio ocazie. Spania domina categoric.

'80 Torres, singur cu Lloris, dar se ridica fanionul pentru ofsaid.

'78 Francezii au avut o tentativa de a urca cu toate liniile, dar spaniolii au reusit sa tempereze elanul si au revenit la comanda.

'71 Casillas trebuie sa fie atent la o minge centrata de Ribery, blocand-o pe linia portii.

'66 Cate doua schimbari la combatante: au intrat Pedro si Torres la spanioli, Menez si Nasri la francezi.

'63 Fabregas scapa singur cu Lloris, portarul francez intervine!

'61 Debuchy, cu capul, putin peste poarta spaniola.

'59 Centrare Fabregas, blocata la 6 metri. Franta insista in special prin Benzema, cel mai eficient om in duelurile individuale.

'53 Ribery si Benzema au superioritate, pentru cateva secunde, dar balbaie momentul decisiv. Spania respinge.

'50 Cabaye ajunge in careul spaniol, dar il faulteaza pe Alba.

'47 Spania construieste calm, cu o posesie impresionanta. Franta inca nu a reusit sa clatine increderea adversarului.

Pauza la Donetk: spaniolii au dejucat planul defensiv al lui Laurent Blanc, marcand chiar pe flancul pe care tehnicianul francez a crezut ca-l intarise. Dupa reusita lui Xabi Alonso (min. 19), Spania s-a retras pentru a proteja avansul. Este prea devreme?

'40 Francezii au facut un pas in fata, Spania absoarbe cu usurinta presiunea adversarului.

'32 Cabaye are cea mai buna situatie a francezilor: sut din lovitura libera, scos de Casillas din vinclu!

'29 Sut Iniesta, din centrul careului, blocat de Rami, in ultima clipa.

'26 Lovitura libera pentru echipa franceza, de la 35 de metri, executata de Benzema mult peste transversala.

'23 Xavi suteaza peste poarta, apoi Silva scapa in flancul dreapta, dar centrarea este neinspirata: spaniolii sunt la comanda jocului, francezii inca nu au replica.

'19 Xabi Alonso deschide scorul: centrare perfecta Alba, reia cu capul Alonso, din centru careului francez!

'15 Silva si Arbeloa se incurca la o incursiune promitatoare pe aripa dreapta. Centrare ratata.

'11 Centrare Arbeloa, prada usoara pentru portarul francez Lloris.

'6 Fabregas cade usor la un duel cu Clichy si solicita un penalty. Nu primeste nimic.

'4 Joc pe contre in debut: Spania isi asuma posesia, iar Franta se anunta periculoasa pe contraatac.

Spania: Casillas - Arbeloa, Ramos, Pique, Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - Silva, Fabrega, Iniesta.

Franta: Lloris - Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy - Debuchy, Cabaye, Mvila, Malouda, Ribery - Benzema.