Suedia a impresionat in ultima zi a grupei D: desi eliminata, echipa suedeza a jucat pentru onoarea suporterilor (prezenti in numar mare in Ucraina) si a invins Franta cu 2-0 (Ibrahimovic 54, Larsson 90): dupa acest esec (neprogramat...), francezii incheie pe locul 2 si vor intalni Spania in "sferturi".

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Anglia a castigat grupa, dupa 1-0 cu Ucraina (gol Rooney 48): britanicii vor intalni Italia, in faza urmatoare a competitiei.

Sferturile de finala la EURO 2012

Cehia - Portugalia (joi, 21 iunie, 21.45)

Germania - Grecia (vineri, 22 iunie, 21.45)

Spania - Franta (sambata, 23 iunie, 21.45)

Anglia - Italia (duminica, 24 iunie, 21.45)

'90 Suedia marcheaza al doilea gol prin Sebastian Larsson: sut sub transversala, din interiorul careului: 2-0!!!

'85 Chiar daca Sevcenko a aparut in teren, atacul Ucrainei nu s-a intarit. Anglia se apara calm.

'78 Presiune franceza, ocazii irosite de Nasri si Robery. Suedia rezista.

'73 Hart salveaza Anglia, blocand o torpila a lui Konoplianka.

'71 M'Vila, sut puternic spre poarta suedeza, scoate din nou Isaksson.

'69 Ashley Cole poate dubla avantajul englezilor, dar Piatov se opune.

'65 Franta rateaza egalarea, la sutul lui Nasri.

'62 Ucraina inscrie prin Devic, dar arbitrii nu valideaza golul, considerand ca mingea nu a depasit in intregime linia portii. Reluarile TV arata ca arbitrii s-au inselat.

'61 Milevski trimite peste poarta Angliei, de la 6 metri!!!

'57 Din nou ocazie pentru Suedia: Wilhemsson suteaza din unghi, Lloris scoate greu.

'54 Gol senzational Ibrahimovic: foarfeca laterala, de la 12 metri de poarta franceza!!!

'51 Benzema scapa spre poarta suedeza, dar trimite alaturi.

'47 Rooney deschide scorul: reluare cu capul, de la metri de poarta, dupa o greseala a portarului Piatov: 1-0 pentru Anglia.

Pauza: Niciun gol marcat, status quo in clasament, ceea ce inseamna ca Franta si Anglia sunt echipele care merg mai departe.

'45 Sansa foarte buna pentru Ribery, ajuns la marginea careului in dribling. Sutul a fost blocat.

'42 Iarmolenko vrea sa dribleze pe toata lumea si este blocat de fundasii englezi. Lovitura de colt fara efect.

'35 Franta ameninta prin sutul lui Ben Arfa, putin peste transversala.

'29 Iarmolenko suteaza slab, de la marginea careului englez!

'28 Ocazie mare Anglia: Rooney, pe langa poarta, de la 8 metri!

'26 Rami, mult peste poarta suedeza, de la 35m.

'22 Gusiev scapa de Ashley Cole si trimite milimetric peste poarta engleza.

'18 O noua ocazie pentru Ucraina: sut Konoplianka, respinge cu pieptul Terry.

'13 Ucraina, sansa de gol: sut Devic, in blocaj, de la 12 metri!

'10 Ocazie uriasa Suedia: Toivonen scapa singur cu Lloris, il dribleaza, dar suteaza alaturi, dintr-un unghi inchis.

'8 Ocazie Franta: sut RIbery din careu, salvat de Isaksson.

'7 Ucraina preseaza careul englez, fara reusita deocamdata. Sut Garmas, de la 35 de metri, peste poarta lui Hart.

'3 Prima ocazie a Suediei: Toivonen reia cu capul, din centrul careului francez, putin pe langa poarta.

'1 Suedia - Franta a inceput dupa un minut de reculegere, pastrat in amintirea lui Thierry Roland, unul dintre mai cunoscuti comentatori de fotbal din Franta, care a incetat din viata in urma cu putine zile.