Franta este in graficul calificarii in sferturi, dupa ce a castigat meciul cu Ucraina, disputat la Donetk in conditii speciale: o furtuna violenta a oprit meciul in minutul 4, conditiile meteo imbunatatindu-se abia dupa o ora.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Francezii, superiori la toate capitolele, au controlat jocul intr-o maniera categorica, chiar daca golurile au venit in repriza secunda - Menez (53) si Cabaye (56) au anulat sperantele Ucrainei, dezorganizata in toate compartimentele.

"Les Bleus" in schimb au aratat o crestere evidenta in joc, fata de egalul cu Anglia.

'89 Nasri suteaza spre vinclu, Piatov limiteaza proportiile infrangerii.

'82 Aliev suteaza peste poarta dntr-o lovitura libera de la 20 de metri.

'80 Sut Giroud, de la 25 de metri, peste poarta lui Piatov.

'72 Ucraina recurge la un joc individualist, cu speranta ca o sclipire de geniu poate schimba soarta partidei. Franta se apara calm, foarte bine organizata.

'65 Bara Franta, la executia lui Cabaye, din marginea careului. Ucraina s-a prabusit.

'56 Cabaye pivoteaza in careul Ucrainei, cu marcaj in spate, si inscrie al doilea gol al Frantei: 2-0!

'53 Menez deschide scorul, cu un sut plasat, din centrul careului. Un gol meritat pentru Menez care a mai avut trei situatii mari de a marca.

'48 Menez apare din nou la finalizare, cu un sut blocat din nou de Piatov. In replica, Sevcenko ajunge la marginea careului, incheind actiunea cu un sut care a survolat vinclul portii franceze.

'39 O noua interventie splendida a lui Piatov care scoate reluarea cu capul a lui Mexes.

'34 Sevcenko a scapat de marcaj si suteaza violent, torpila respinsa de Lloris.

'29 Piatov salveaza poarta Ucrainei, blocand sutul lui Menez.

'26 Ribery insista pentru o minge considerata pierduta, centreaza in fata portii, de unde Menez o salta peste transversala. Sansa mare pentru francezi.

'24 Sut Iarmolenko, de la marginea careului francez, pe langa poarta lui Lloris.

'23 Primul atac al Ucrainei: centrare Sevcenko, pentru Voronin, dar respinge Mexes.

'15 Menez inscrie pentru Franta, dar golul nu este validat: ofsaid.

'10 Franta incearca sa isi impuna punctul de vedere la mijloc, acolo unde are jucatori de calitate superioara, dar terenulk, imbibat de apa, transforma jocul intr-unul atletic, mai putin tehnic.

'6 Meciul a fost reluat. Sut Benzema, prins de Piatov.

"Meciul va fi reluat la ora 20.00" - anuntul UEFA, afisat pe transmisia oficiala televizata din Donetk.

Echipele asteapta pe culoarul care duce la vestiare, sperand ca meciul se va relua totusi astazi. Exista posibilitatea ca UEFA sa decida reprogramarea intalnirii pentru sambata, dar aceasta este deocamdata doar o speculatie a presei sportive internationale.

'4 Arbitrul olandez Bjorn Kuipers a oprit meciul temporar, din cauza conditiilor meteo: ploaie torentiala, cu tunete si fulgere. Echipele sunt la cabine, asteptand imbunatatirea vremii.

In primele minute, francezii au avut o sansa: pasa in profunzime pentru Menez, blocat la marginea careului de portarul Piatov.

Donetk, Donbass Arena: Ucraina este in cautarea celei de-a doua victorii la EURO, succes care i-ar deschide trupei pregatite de Blohin drumul catre sferturi de finala.

​Ucraina: Piatov - Gusev, Mihalik, Kacheridi, Selin - Timosciuk, Nazarenko - Yarmolenko, Voronin, Konoplianka - Sevcenko.

Franta a efectuat doua modificari in lista de start, fata de remiza cu Anglia, dar mentine sistemul de joc: 4-2-3-1, cu Benzema varf impins - Clichy si Menez i-au inlocuit pe Evra si Malouda.

Franta: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Clichy - Cabaye, A. Diarra - Menez, Nasri, Ribery - Benzema.

Meciul va fi condus de o brigada de arbitri din Olanda, cu Bjorn Kuipers la centru.