Vineri se joaca in Grupa D la turneul final: Ucraina, liderul seriei, va cauta a doua victorie, implicit calificarea in sferturi in fata nationalei franceze (Donetk, ora 19), in vreme ce Anglia - destul de anemica in primul meci (1-1 vs Franta) - este obligata sa joace la castig in fata Suediei. Echipa lui Ibrahimovic are insa de recuperat un deficit: a pierdut prima partida, in fata lui Sevcenko, ceea ce inseamna ca nu isi mai permite vreun pas gresit (Kiev, 21,45).

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Ucraina - Franta

Anul trecut, tot pe Donbass Arena, Franta a castigat un amical cu Ucraina cu scorul de 4-1. Ultimele trei goluri s-au marcat dupa minutul 87, deznodamant pe care trupa pregatita de Blohin va cauta in mod evident sa il evite.

"A fost mult entuziasm dupa ce am batut Suedia, dar cand am revazut meciul, au fost multe critici de facut la adresa jocului nostru. Trebuie sa ne pastram sangele rece" - Oleg Blohin, antrenor Ucraina.

Suedia - Anglia

Antrenorul Roy Hodgson il va titulariza pe Andy Carroll in locul lui Danny Wellbeck, in ofensiva.

Anglia nu a mai batut Suedia de 7 meciuri oficiale. Conform statisticilor publicate de presa britanica, nicio echipa nu a ramas invincibila in fata Angliei timp de 8 intalniri consecutive.

"Alan Shearer, despre vedeta suedezilor, Ibrahimovic: "O mare parte din jocul sau se bazeaza pe incredere. O alta parte, pe aroganta. Si asta il ajuta sa devina decisiv in multe momente".

"Anglia este previzibila: a trimis un singur sut spre poarta Frantei, la deschidere. Au un joc plin de stereotipi si raman la parerea ca Suedia va castiga acest meci", este pronosticul fostului international suedez Jonas Thern.