Spania si Italia au remizat, scor 1-1, la Gdansk, (Grupa C - EURO 2012) dupa o partida in care ambele echipe au ratat ocazii mari. Di Natale (61') a deschis scorul, iar Fabregas a inchis tabela in minutul 64. Fernando Torres (85') putea aduce victoria campioanei en-titre, dar atacantul iberic (iesit complet din forma) a ratat tinta dintr-o pozitie ideala.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Vezi aici desfasurarea partidei Spania - Italia:

Final de partida: Spania - Italia 1-1.

90+2' Xabi Alonso trimite cu efect, mingea se duce pe langa poarta lui Buffon

90' Thiago Motta este inlocuit de Nocerino

88' Marchisio trimite slab dintr-o pozitie ideala, Italia a trecut pe langa golul doi

85' Scapat singur cu Buffon, Fernando Torres a trimis peste poarta...Atacantul iberic pare iesit total din forma

80' Xavi tirmite in zid dintr-o lovitura libera de la 23 de metri

79' Chiellini primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Iniesta

77' Giovinco trimite perfect pentru Di Natale, ultimul trimite pe langa dintr-o pozitie foarte buna

76' Fernando Torres scapa singur cu Buffon, dar portarul italian il blocheaza superb

74' Fabregas este inlocuit de Fernando Torres

73' Jordi Alba trimite pe langa poarta din voleu

68' Jordi Alba este avertizat cu galben

66' Bonucci primeste cartonasul galben

65' Cassano este inlocuit de Giovinco

64' Navas ii ia locul lui Silva

64' Silva inventeaza o pasa de geniu, iar Fabregas egaleaza cu un sut la coltul scurt

61' Pirlo il gaseste la limita off-side-ului pe Di Natale, iar micutul atacant il "executa" pe Casillas cu un sut la coltul lung

56' Balotelli a fost inlocuit de Di Natale

54' Sergio Ramos il blocheaza superb pe Balotelli, atacantul italian a intarziat inexplicabil sutul...

52' Ocazie mare pentru Spania: Iniesta trimite putin pe langa, Buffon a atins mingea

51' Xavi suteaza de la aproximativ 25 de metri, balonul se duce insa pe langa poarta

50' Xavi ii trimite inteligent lui Fabregas, dar sutul acestuia este respins de Buffon

A inceput repriza a doua

Pauza, Spania - Italia 0-0

45' Motta trimite cu capul din apropiere, Casillas respinge cu un reflex bun

43' Iniesta trimite peste poarta dintr-o pozitie favorabila

41' Combinatie Silva - Fabregas, ultimul este blocat

La fel ca Barcelona, Spania da senzatia ca vrea sa intre cu mingea in poarta...

36' Balotelli primeste cartonasul galben

35' Cassano centreaza, iar sutul din voleu al lui Marchisio este prins in doi timpi de Casillas

33' Cassano il intoarce pe Arbeloa, dar sutul sau este respins de Casillas. Actiune importanta pentru italieni

30' Iniesta suteaza, Buffon prinde la coltul scurt

30' Actiune superba a lui Iniesta, dar mingea nu ajunge la Xavi

25' Iniesta intarzie sutul si este blocat de apararea italiana

22' Actiune importanta pentru italieni: Cassano trimite din unghi, balonul trece putin pe langa

16' De Rossi respinge un sut cu mult efect al lui Silva

14' Pirlo trimite cu pamantul dintr-o lovitura libera, Casillas se intinde si respinge

13' Contraatac bun al Spaniei, dar Silva suteaza slab, iar Buffon retine fara emotii

10' David Silva trimite peste poarta lui Buffon

9' Actiune prelungita a spaniolilor, mingea ajunge la Silva, dar acesta este blocat in momentul sutului