Echipa de fotbal a Romaniei a remizat pe terenul Austriei, 0-0, la Innsbruck, dupa un joc in care a trimis doua suturi spre poarta adversa. "Tricolorii" au dat o noua dimensiune termenului de meci amical: ca si in Elvetia, saptamana trecuta, romanii s-au aparat tot timpul, incercand sa nu piarda (?!!). Betonand astfel apararea (cu oarecare succes si la Innsbruck, unde Tatarusanu a semnat in mare masura acest 0-0), antrenorul Piturca a uitat sa ne ofere si ideile sale despre ce ar insemna constructia si ofensiva la nationala.

Victor PiturcaFoto: HotNews / Dan Popescu

"Dupa o victorie in Elvetia si un egal in Austria, nu pot decat sa fiu multumit. In zilele urmatoare,vom face o analiza, vom vedea ce am facut bun in acest stagiu si ce am facut mai putin bine, in special astazi, cand asteptam mai mult in atac. Va asigur ca din punctul de vedere al concentrarii, al motivatiei, am jucat la cel mai inalt nivel" - Victor Piturca, selectioner Romania, pentru TVR.

90+1 Ultima lovitura de colt ne apartine: Goian cauta sa trimita spre poarta austriaca, dar faulteaza in atac.

'83 Era sa ii pacalim: sut Chipciu, de la marginea careului, direct in bratele portarului austriac.

'75 Ultimul sfert de ceas dintr-un meci foarte slab. Tricolorii nu au avut nicio ocazie in a doua parte.

'66 Dragovic a ramasa singur cu Tatarusanu, dar lufteaza. Romania nu joaca nimic.

'61 Alaba suteaza din nou, scoate Tatarusanu. Alta schimbare la tricolori: intra Alexe, in locul lui Grozav.

'59 Junuzovic suteaza din careu, salveaza Tatarusanu. Schimbare la romani: a iesit Florescu, inlocuit de Lazar.

'53 NU se schimba nimic in randamentulechipei pregatite de Victor Piturca: Austria domina teritorial, fara opozitie practic.

Pauza: o prima repriza modesta, dominata in mare masura de austrieci. Tricolorii au avut primul sut in minutul 42 si el se putea transforma intr-un gol norocos, daca Daniel Niculae era mai inspirat, din 6 metri.

'42 Sut Torje, de la 20 de metri, portarul austriac respinge neglijent. Din apropiere, Daniel Niculae nu reuseste sa gaseasca poarta, luand la tinta goalkeeperul advers.

'36 Un contraatac ceva mai bun al romanilor, cu o pasa decisiva a lui Torje pentru Daniel Niculae: portarul austriac intervine. Pana in acest moment, tricolorii nu au trimis niciun sut pe cadrul portii Austriei!

'25 Goian il opreste in careu pe Arnautovic, interventie care ii face pe jucatorii Austriei sa ceara penalty. Arbitrul nu acorda nimic, desi gestul lui Goian a fost neregulamentar.

'20 Sut Alaba, de la 25 de metri, sut blocat de Tatarusanu.

'16 Janko rateaza o lovitura de cap de la 10 metri: a lovit mingea cu umarul, executia ridicand balonul peste transversala lui Tatarusanu.

'12 Rat iroseste prima actiune a Romaniei: lovitura libera de la 20 de metri, sut direct in zid.

'7 Scharner reia cu capul, din centrul careului roman, dupa o lovitura libera care a depasit prea usor defensiva. Atacuri in valuri, respinse cu emotii de Tatarusanu.

'4 Primul atac apartine gazdelor: Janko, angajat in careul nostru, preia spectaculos, cu calcaiul, dar este prea greoi la intoarcere si este deposedat.

Romania: Tatarusanu - Papp, Gaman, Goian, Rat - Chiriches, Florescu - Torje, Grozav, Tanase - Daniel Niculae.