Austria - Romania 0-0/ Ce joaca Romania?

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 21:30 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: HotNews / Dan Popescu
Echipa de fotbal a Romaniei a remizat pe terenul Austriei, 0-0, la Innsbruck, dupa un joc in care a trimis doua suturi spre poarta adversa. "Tricolorii" au dat o noua dimensiune termenului de meci amical: ca si in Elvetia, saptamana trecuta, romanii s-au aparat tot timpul, incercand sa nu piarda (?!!). Betonand astfel apararea (cu oarecare succes si la Innsbruck, unde Tatarusanu a semnat in mare masura acest 0-0), antrenorul Piturca a uitat sa ne ofere si ideile sale despre ce ar insemna constructia si ofensiva la nationala.

"Dupa o victorie in Elvetia si un egal in Austria, nu pot decat sa fiu multumit. In zilele urmatoare,vom face o analiza, vom vedea ce am facut bun in acest stagiu si ce am facut mai putin bine, in special astazi, cand asteptam mai mult in atac. Va asigur ca din punctul de vedere al concentrarii, al motivatiei, am jucat la cel mai inalt nivel" - Victor Piturca, selectioner Romania, pentru TVR.

90+1 Ultima lovitura de colt ne apartine: Goian cauta sa trimita spre poarta austriaca, dar faulteaza in atac.

'83 Era sa ii pacalim: sut Chipciu, de la marginea careului, direct in bratele portarului austriac.

'75 Ultimul sfert de ceas dintr-un meci foarte slab. Tricolorii nu au avut nicio ocazie in a doua parte.

'66 Dragovic a ramasa singur cu Tatarusanu, dar lufteaza. Romania nu joaca nimic.

'61 Alaba suteaza din nou, scoate Tatarusanu. Alta schimbare la tricolori: intra Alexe, in locul lui Grozav.

'59 Junuzovic suteaza din careu, salveaza Tatarusanu. Schimbare la romani: a iesit Florescu, inlocuit de Lazar.

'53 NU se schimba nimic in randamentulechipei pregatite de Victor Piturca: Austria domina teritorial, fara opozitie practic.

Pauza: o prima repriza modesta, dominata in mare masura de austrieci. Tricolorii au avut primul sut in minutul 42 si el se putea transforma intr-un gol norocos, daca Daniel Niculae era mai inspirat, din 6 metri.

'42 Sut Torje, de la 20 de metri, portarul austriac respinge neglijent. Din apropiere, Daniel Niculae nu reuseste sa gaseasca poarta, luand la tinta goalkeeperul advers.

'36 Un contraatac ceva mai bun al romanilor, cu o pasa decisiva a lui Torje pentru Daniel Niculae: portarul austriac intervine. Pana in acest moment, tricolorii nu au trimis niciun sut pe cadrul portii Austriei!

'25 Goian il opreste in careu pe Arnautovic, interventie care ii face pe jucatorii Austriei sa ceara penalty. Arbitrul nu acorda nimic, desi gestul lui Goian a fost neregulamentar.

'20 Sut Alaba, de la 25 de metri, sut blocat de Tatarusanu.

'16 Janko rateaza o lovitura de cap de la 10 metri: a lovit mingea cu umarul, executia ridicand balonul peste transversala lui Tatarusanu.

'12 Rat iroseste prima actiune a Romaniei: lovitura libera de la 20 de metri, sut direct in zid.

'7 Scharner reia cu capul, din centrul careului roman, dupa o lovitura libera care a depasit prea usor defensiva. Atacuri in valuri, respinse cu emotii de Tatarusanu.

'4 Primul atac apartine gazdelor: Janko, angajat in careul nostru, preia spectaculos, cu calcaiul, dar este prea greoi la intoarcere si este deposedat.

Romania: Tatarusanu - Papp, Gaman, Goian, Rat - Chiriches, Florescu - Torje, Grozav, Tanase - Daniel Niculae.
























5326 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    R (Marţi, 5 iunie 2012, 22:53)

    Sydney [utilizator]

    Nu ca ar juca nationala prea bine de obicei dar mai prost ca acum nu au mai facut-o. Pacat.
    • +5 (5 voturi)    
      hmm (Miercuri, 6 iunie 2012, 3:00)

      lol [anonim] i-a raspuns lui Sydney

      nu am vazut meciul, dar nu cred ca a putut fi mai prost decat cel cu olanda la ultimul euro. ...findca veni vorba, pe cand un amical cu olanda, asa de revansa sa vedem cum stam cu apararea :))))
    • 0 (0 voturi)    
      Tactica noastra ... (Joi, 7 iunie 2012, 10:42)

      Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui Sydney

      Tactica noastra: kk-mak.
      Echipa noastra nationala (mare, dar totusi mica): cu mici exceptii, o adunatura de fitosi, fricosi, labili psihic, lipsiti de caracter, talent si spirit competitiv.
      “Noul” antrenor: fricosul sef, fost jucator de fotbal, actual jucator de jocuri de noroc.
      Modul de selectie: licitatie sau cotizatie, alegerea metodei de „contributie” fiind la latitudinea impresarilor/proprietarilor jucatorilor. Nu imi explic altfel cum ajung atatea panarame in echipa nationala.

      Iar in fata televizorului sau pe stadion, noi, naivii care inaintea fiecarei campanii de calificare la un campionat mondial sau european speram intr-o schimbare in bine. Dar vorba accea: speranta moare ultima, dar din pacate moare si ea.
  • +10 (10 voturi)    
    Visul urat ... (Marţi, 5 iunie 2012, 23:00)

    U [anonim]

    ... nu s-a terminat. E timpul sa nu ne mai lasam prostiti si sa boicotam prin absenteism evenimentele marca FRF!
  • +13 (13 voturi)    
    hmmm!!! (Marţi, 5 iunie 2012, 23:16)

    qwerty [anonim]

    Urat merci!!!!Si chiar in afara de barbugiu nu avem alt antrenor???
  • +10 (10 voturi)    
    Cum ce joaca!? (Marţi, 5 iunie 2012, 23:36)

    Gimmy [anonim]

    (pi)turca, aia joaca!
  • +11 (11 voturi)    
    Si eu fraier... (Marţi, 5 iunie 2012, 23:47)

    Florin [anonim]

    Nu stiu de ce ma incapatanez sa sper ca poate-poate vom reincepe sa jucam ceva fotbal. Am pierdut din nou aproape 2 ore din viata, urmarind un meci al echipei-care-ar-trebui-sa-joace-fotbal nationale. Piturca, antrenor de calibru mondial, cu rezultate exceptionale la nivel de club si de echipe nationale, a imprimat echipei o strategie sublima, dar total inexistenta. Haos absolut. Fundul in poarta si ce-o pica... Atac? Ofensiva? Ce rost are...
    Despre talentele dambovitene cu pretentii de super fotbalisti, ce poti sa mai comentezi atunci cand vezi ca sare mingea din ei ca din coltul mesei atunci cand incearca sa fac o preluare?! Offf...
  • +4 (4 voturi)    
    Pot sa-mi pun o dorinta? (Miercuri, 6 iunie 2012, 1:01)

    sile [anonim]

    As vrea sa existe in Romania un post TV, un ziar, un site, ceva care sa acopere sporturile in functie de rezultatele obtinute.
    • +3 (3 voturi)    
      Chiar exista ce-ti doresti :) (Miercuri, 6 iunie 2012, 7:17)

      mithrill [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Se cheama Eurosport, Eurosport2, Digi Sport 1,2 si 3, si uneori TVR1. Sterge GSP si Pro-urile din lista dumitale si te-ai rezolvat. Sanatate.
  • +1 (1 vot)    
    fotbal (Miercuri, 6 iunie 2012, 7:31)

    livius [anonim]

    suntem intr-un moment excelent pt curatirea acestui sport. oricum nu contam, macar sa facem curatenie. poate ar trebui sa punem noi in aplicare ideea PM Italiei de a suspenda fotbalul pt 2-3 ani pt deratizare completa.
    • 0 (0 voturi)    
      10 (Miercuri, 6 iunie 2012, 18:24)

      Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui livius

      Nota 10 + omule.
  • +2 (2 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 6 iunie 2012, 8:43)

    anonim [anonim]

    Acest ''film'',s-a mai jucat , zici ca nu doresc mai mult, le ajunge!, ar fi pacat de acesti baieti tineri, dar problema nu-i la ei ci la ''antrenor'', acesta este fara pretentii in cea ce priveste jocul ''hai sa facem cumva , doar sa scapam fara bataie''.
  • +3 (3 voturi)    
    fotbal ??? (Miercuri, 6 iunie 2012, 9:18)

    dorin valeriu [anonim]

    Plictisitor meci ! Cu o echipa adversa modesta, care - chiar avand posesie aproape 70% - nu a reusit sa ne dea gol.
    Ai nostri n-au incercat nimic "la constructie", ar fi fost si greu cu acesti jucatori rudimentari, nestapanind preluarea si pasa, adica abc-ul fotbalului (nu zic nimic de dribling !). S-a incercat doar "jocul direct", cu mingi lungi, peste mijlocul advers dar inaintasii nostri n-au castigat NICI O MINGE in lupta directa cu aparatorii austrieci !
    Jucatori cotati ca buni la noi au aratat ca n-au o minima valoare confruntati cu fotbalisti adevarati. Asta ar fi si explicatia esecului romanilor cand ajung la echipe din campionate straine. Tanase mai ales dar si Torje au fost foarte slabi, n-am inteles dece i-a tinut atata in teren antrenorul.
    Porspective negre pentru Nationala !
  • +4 (4 voturi)    
    Piturca spera! (Miercuri, 6 iunie 2012, 10:08)

    Loco [anonim]

    Cica nationala noastra ar ajunge in Brazilia.
    Cu jocul asta, brazilienii ne vor aresta jucatorii pe premisa ca sint anti fotbal la un turneu mondial.
    Vor fi tratati drept teroristi. Sa ajungi la jumatatea terenului si apoi sa continui cu mingea spre portar de fiecare data este peste puterea de intelegere a brazilienilor.
  • +1 (1 vot)    
    rezumat de telespectator (Miercuri, 6 iunie 2012, 16:38)

    p.tzurcan [anonim]

    noi am dat in minge, iara ei s'au facut ca joaca.

    cum ce ?! fussball ! :))
  • 0 (0 voturi)    
    pareri (Joi, 7 iunie 2012, 14:13)

    fliper [anonim]

    Piturca are un serviciu foarte bun,platit regeste,raspundere 0,ar fi si prost sa plece.Putem sa-l facem cum vrem,el sta si tace,atat creier are,mai mult de unde.Iar bolovanii(jucatorii),si ei bine platiti,bine hraniti,bine dormiti,o plimba,sare mingea din bolovan,mai pun o piedica,se mai dau accidentati un pic,se vaita pe teren,de zici ca la omorat,si gata,90 minute,trec repede,banii vin.Eu cred ca ar trebui privatizati,sa se numeasca echipa "Piturca" Srl,sa-i vedem atunci,de unde salarii barosane,de unde masa boiereasca,hotel de 5 stele,ca Piturca nu mai vrea atunci,el trantor sef co trantorii prieteni.Ce joc ar mai face atunci?