Piturca: Putem construi o echipa care sa mearga la Mondiale

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2012, 10:17 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: AGERPRES
Antrenorul echipei nationale de fotbal Victor Piturca a comentat victoria obtinuta miercuri seara, pe terenul Elvetiei: "Inca avem nevoie de jucatori de valoare, dar am sperante ca putem construi o echipa competitiva, care sa atace calificarea la Mondialele din 2014".

Piturca spune ca Elvetia a fost inca euforica (dupa 5-3 in fata Germaniei, rezultat obtinut cu cinci zile mai devreme) si a apreciat revenirea lui Lobont la nationala: "S-a vazut ca elvetienii nu au mai fost concentrati si conectati la joc, asa cum au facut-o cu Germania: acea victorie le-a dat foarte multa incredere si probabil i-a demobilizat".

Analistii apreciaza organizarea jocului, in special faza defensiva. Pentru selectioner, revenirea lui Lobont a fost o decizie inspirata, ca si titularizarea lui Grozav, marcatorul unicului gol de la Luzern: "Nu l-am descoperit eu pe Grozav, eu doar l-am convocat. Restul l-a facut el, in teren. Depinde de Grozav daca va continua la echipa nationala, dar eu am sperante ca o va face".























2590 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Yes, we can! (Joi, 31 mai 2012, 10:41)

    nano2k [utilizator]

    Putem, nea Piti, dar cu cine?
    Ne dai o idee de antrenor, macar?
    • +7 (7 voturi)    
      Yes WE (not him) can (Joi, 31 mai 2012, 10:56)

      Andor74 [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      mda, nu am incredere nici macar intr-o recomandare de-a lu' piti....
      • 0 (0 voturi)    
        "La valoarea mea din pix calific nationala" (Joi, 31 mai 2012, 11:30)

        ogi [anonim] i-a raspuns lui Andor74

        Zise Piti .

        Ce-am vazut aseara a fost actiunea Autobaza in versiunea nationala . O ocazie de gol pe contraatac si ca la table ,6-6 poarta-n casa , in rest cu fundu-n poarta .

        Piti cu smecherii ieftine nu califici pe nimeni la mondiale asa ca mai bine lasa-ne . Ori daca tot vrei sa reconstruiesti promoveaza masiv tineri . Sigur vom pierde primele meciuri dar sigur vom avea o alta nationala care va face performanta .
    • 0 (0 voturi)    
      fii mai atent! (Joi, 31 mai 2012, 11:32)

      omo [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Barbugiul nici macar n-a sugerat ca echipa de fotbal ar putea merge la mondiale! Echipa de fotbal, condusa de marele Piti, va juca in calificari, in timp ce pentru mondiale se va construi o echipa avandu-i in frunte pe Piti, Sandu si Dragomir care vor reprezenta cu cinste si costisitor Romania in cele mai bune locuri din tribune!
  • +2 (4 voturi)    
    a pute sau a putea (Joi, 31 mai 2012, 10:53)

    ddt [anonim]

    Si Mandinga a fost favorita..........
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur ca da. (Joi, 31 mai 2012, 11:40)

      George [anonim] i-a raspuns lui ddt

      Dupa preferintele cui ? Dupa ale mele, in "absolut" nici un caz.

      Locul 12 ? Unul meritat.

      Sa revenim la fotbal...
  • +4 (6 voturi)    
    Corectie (Joi, 31 mai 2012, 10:57)

    Ionel [anonim]

    Putem construi o echipa care sa mearga la Mondialele de barbut.
  • +2 (4 voturi)    
    exact... (Joi, 31 mai 2012, 11:14)

    cristi_an [utilizator]

    dam cu zarul sa alegem niste jucatori?
  • 0 (0 voturi)    
    Visam iar.... (Joi, 31 mai 2012, 11:22)

    Claude [anonim]

    .....se repeta curentul Bute...
  • +1 (1 vot)    
    este nevoie de selectioner (Joi, 31 mai 2012, 11:36)

    udnas [anonim]

    oricand Romania poate avea o nationala competitiva{nu ducem lipsa de jucatori talentati),dar, avem nevoie de un selectioner capabil, ori Piturca nici pe departe nu este un selectioner cu adevarat valoros, el este creatia lui M.Sandu al carui scop este de a distruge in totalitate fotbalul romanesc -deocamdata inghitim promisiuni -pana cand?
  • 0 (0 voturi)    
    O fi nevoie de selectioner si alt sef la fRf... (Joi, 31 mai 2012, 11:56)

    Andor74 [anonim]

    Dar:
    - SEFU e ales de adunarea generala (din care nu facem noi parte)
    - sefu numeste antrenorul
    Noi ca suporteri nu avem decat posibilitatea postarii de comentarii pe site-urile de stiri. Pentru ca pe site-urile specializate a institutiilor romanesti nu prea poti (nu ai un forum sau ceva unde sa-ti poti descarca amarul)
    Deci, o sa mai vedem mult si bine acelasi joc (de fotbal?!) pana cand poate-poate s-o schimba ceva.
    Apropos: nu am reusit sa ma uit la meci... astept urmatorul meci de FOTBAL al NATIONALEI ROMANIEI (cand o fi, sper ca in viata asta)
  • 0 (0 voturi)    
    Jucatorii nu au valoare, din pacate (Joi, 31 mai 2012, 12:00)

    Metec [utilizator]

    Piturca este un antrenor care obtine rezultate, cu un joc urat si defensiv. Dar este si SINGURUL care poate obtine rezultate, cu aceasta echipa de amatori! Daca ar juca deschis si ofensiv, actuala Nationala ar incasa numai batai, la scor. Asta e situatia, asteptam timpuri mai bune...
  • 0 (0 voturi)    
    lasa-ne (Joi, 31 mai 2012, 12:06)

    ordessos [anonim]

    "Acea victorie le-a dat foarte multa incredere si probabil i-a demobilizat".

    Asta inseamna ca vom merge la Mondiale daca nu vom rata calificarea.

    Cat despre jocul echipei, este din categoria "sa nu ne facem de ras". Preferam sa pierdem si noi cu 3-5, dar sa jucam fotbal.
  • +1 (1 vot)    
    Piti zar (Joi, 31 mai 2012, 12:23)

    Frankie [utilizator]

    Hai cu 6-6 !!! Cum o fi sa castigi 30.000 euro pe luna si sa ai 3 meciuri pe an ca antrenor ??? O fi bine ??? - Intrebare retorica
  • 0 (0 voturi)    
    cel mai tare antrenor de la Tapae incoace (Joi, 31 mai 2012, 19:16)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    nu inteleg, antrenor asa de bun, si nu l-au pus pe el, in locul celui dinaintea lui Razvan L. :)))
    daca la mondiale, conform statisticii, ne calificam o data la 30-40 de ani, la amicale am fi campioni mondiali in fiecare an !
    massmedia sportiva, ii inchina deja ode, parca nu ar fi fost doar un meci fara importanta, un AMICAL !