Froch nu crede ca Bute va solicita revansa: Nu va mai dori sa boxeze vreodata/ Obreja: Lucian se va intoarce si va recastiga centura

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 27 mai 2012, 12:44 Sport | Fotbal

Carl Froch si Eddie Hearn: victorie senzationala in fata lui Bute
Foto: cobraboxing.com
Pugilistul britanic Carl Froch a vorbit despre planurile de viitor, dupa ce i-a luat romanului titlul de campion mondial al supermijlociilor: un meci mai usor in urmatoarele luni, apoi duelul cu Ward, omul care l-a invins in finala Super Six. "Kessler? Stiu ca ar fi un meci mare, dar am intalnit suficient de multi monstri in ultima vreme", spune promotorul Eddie Hearn.

Britanicii nu au uitat ca in contractul cu Bute exista si o clauza privind revansa. "Nu cred ca va dori revansa. De fapt, nu cred ca va mai dori sa boxeze vreodata", a declarat Froch, adaugand ca a simtit acest lucru dupa repriza a treia, cand a vazut expresia de pe chipul pugilistului roman: "A fost un meci care pune capat carierelor. Am avut atat forta si energie, de parca as fi dat timpul inapoi".

In cazul in care Interbox solicita revansa, scenariul este simplu: "Si noi, si ei, vom avea ocazia unui meci de "incalzire" si ne revedem in ring, la Montreal. Lui Carl nu ii plac meciurile usoare, dar nu este o idee rea sa avem un adversar mai putin complicat, la urmatoarea disputa" (Hearn).

Unul dintre apropiatii romanului, Rudel Obreja a facut duminica o declaratie mai optimista decat cele de peste noapte: "Lucian este puternic, va reveni si isi va recastiga titlul. Acum sase ani am spus ca va deveni campion mondial si am avut dreptate.Acum va spun ca va reveni".























4413 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Bute alege bine (Duminică, 27 mai 2012, 13:36)

    Paul [anonim]

    E tare greu sa-ti dai cu parerea fara sa fi boxat vreodata. Stilul lui Bute, elegant, rafinat n-are nici o sansa in fata masinilor de pumni. Froch nu face box face bataie. Personal ii doresc lui Bute sa revina dar eu il voi urmari pe Froch. Astept clipa in care altcineva ii va admistra lui Froch pumnii pe care aceasta fiara ii merita. Si clipa aceasta va veni.
    • +5 (5 voturi)    
      Asa este.... (Duminică, 27 mai 2012, 14:32)

      carmine [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Bute practica un box curat , de manual dar fata in fata cu un bataus nu se descurca mai ales ca batausul stie si box .Desi nu prea cred ca putea castiga , era indicat sa evite lupta de aproape ...O schimbare de stil este imposibila la 32 de ani...
      • +5 (5 voturi)    
        revansa (Duminică, 27 mai 2012, 18:31)

        florin [anonim] i-a raspuns lui carmine

        domnilor e ca si cum ati spune nu e corect ca l-a locit asa tare si n serie...despre ce vorbim?box=bataie , multi spun ca este rapid..pai aseara a demonstrat ca e lent nu rapid...prostia e ca nu tine garda si asteapta doar de la stanga sa intre....exact ce a si declarat ca a incercat sa l surprinda...totusi cel mai corect spus e ca a fost dominat si nu a reusit sa si impuna stilul...boxul adevarat asta este...lovituri,bataie ..ceea ce facea si doroftei...cand ai prea multa tehnica se duce si spectacolul. sper sa ceara revansa ,sa se pregateasca bine si sa l bata pt ca avea si avantajul spectatorilor din montreal,insa daca nu va face acest lucru va fi considerat o fetita si niciodata nu va reusi sa inchida gura contestatarilor.
  • +8 (12 voturi)    
    Nu ar fi nici o rusine daca BUTE ar renunta (Duminică, 27 mai 2012, 14:13)

    British Airways [anonim]

    Sa renunte la revansa, nu la cariera...
    *
    In general am remarcat eleganta cu care
    s-au tratat reiproc cei doi adversari si inainte de meci si dupa...din nou m-am simtit mandru ca sunt
    european - nimic din mojicia standard a
    boxerilor de culoare americani.
    *
    Declaratia englezului nu e una ingamfata
    sau de speriat adeversarul - e una realista.
    *
    Fata de ce am vazut in acest meci consider ca
    BUTE trebuie sa evite o alta intalnire cu Froch
    - ar fi cronica unei morti anuntate - de revazut pe
    you tube...puteau sa boxeze și la Braila....putea sa
    incerce Bute sa fie tactic cat de mult ...
    ...englezul este si va ramane cosmarul lui.
    *
    Si mi se pare cam aiurea pedalarea pe ideea ca
    Bute e tehnic, iar Froch ”bătăus”

    Sa-l acuzi pe un boxer ca e ”bataus” suna ca
    declaratiile prin care al de Boc ii acuza alti politicieni ca urmaresc ajungerea la putere...
    *
    Pe de alta parte cine stie care alt boxer va reusi
    sa il invinga pe Froch si apoi sa isi vada ficatul facut pate de Bute...?!
    Se poate intampla si asa .
    *
    Abia astept o analiza stiintifica din partea
    lui Mircea Badea care se tot da
    expert in box....Ultimul sau pronostic
    referitor la o victorie certa a lui Bute
    m-a ajutat enorm sa inteleg de ce este prieten cu Oreste . Pentru ca sunt amandoi arsi de bruma
    • 0 (0 voturi)    
      Mojicie?! (Marţi, 29 mai 2012, 19:19)

      Getodac [anonim] i-a raspuns lui British Airways

      Am vazut recent un documentar cu Ward, e un om deosebit, mi se pare deplasat sa faci asemenea afirmatii.

      Pari a fi cam rasist si ipocrit. Tot respectul fata de europenii de bun simt, dar nu e cazul tau.
  • +8 (8 voturi)    
    of (Duminică, 27 mai 2012, 15:41)

    io [anonim]

    Eu personal nu inteleg argumentul asta "Bute e boxer, nu bataus", "e rafinat", "are tehnica nu sta la bataie", "a gresit ca a stat la bataie cu Froch" etc.
    Pai hai s-o zicem pe aia dreapta, daca ai nevoie de juma de ora sa explici tactica prin care poti sa-l bati pe unul e discutabil daca meriti victoria. E totusi box nu balet .. Daca stii ca nu rezisti la pumni de ce te-ai mai apucat de box?
    Ce e mai deranjant la acest meci nu e ca Froch a fost mai bun, ca Bute a fost umilit, KO etc, se mai intampla oricui. Ce e mai rau e ca s-a demonstrat ca n-are "barbie" si toti adversarii vor sti asta de acum inainte.. Fara asta nu prea poti sa faci nimic in box din pacate, e cam coditie de baza ..
    • +5 (5 voturi)    
      corect... (Duminică, 27 mai 2012, 17:45)

      Bubba din Canada [anonim] i-a raspuns lui io

      asa e din pacate, s-a confirmat cam ce se banuia de mult, ca Bute "nu are barbie". Primul semanal a fost cu Andrade...personal, am fost socat cand am vazut ce s-a intamplat eu il vedeam pe Bute invincibil si ma pregateam sa vad un meci de "incalzire" pregatitor pentru partida cu Ward, care acum este cam departe, daca va fi vreodata. Ce nu mi-a placut a fost ca tactic, Bute n-a pregatit situatii ca astea, cu ploaie de pumni. In loc sa "fuga" in centrul ringului s-a bagat in corzi invitand parca la KO, trebuie schimbat ceva, inca mai cred in Bute.
  • +4 (6 voturi)    
    Trebuie sa ceara revansa. (Duminică, 27 mai 2012, 16:12)

    joe fraizer [anonim]

    Bute va castiga,va schimba tactica.Froch este obligat prin contract sa ofere revansa in urmatorul meci,care se va disputa pe terenul lui Bute,la Montreal.Ward care l-a batut pe Froch in turenul super six,a refuzat meciul cu Bute de frica,cica nu era refacut dupa turneu.Froch a fost obligat sa accepte,era ultima lui sansa sa relanseze cariera,sa castige in fata detinatorului titlului,dar a pus conditia sa joace acasa.Direll mult mai slab ca cei mentionati,la facut pe Froch sa-l alerge 12 reprize in ring nereusind sa mai impuna il lupta de aproape.
    Ar fi cam rusinos daca nu ar cere revansa,mai ales ca este prima lui infrangere de la profesionisti si are centura aparata de noua ori.
    Lucian,oricum ai ajuns un mare campion,vei ramane in istoria si inimile milioanelor de iubitori.Indiferent de rezultatul revansei,te poti retrage cu capul sus.
  • +6 (6 voturi)    
    Meci (Duminică, 27 mai 2012, 16:21)

    Kostas [anonim]

    Nu este vorba de revenire, este vorba de cum a pierdut lupta cu froch, in mod rusinos. Nimeni nu avea nimic de spus daca pierdea prin decizie sau pe un pumn norocos al englezului. A fost pur si simplu masacrat spre deliciul publicului englez. Acest lucru e greu de iertat la un sportiv care reprezinta mai mult decat pe el insusi, reprezinta o tara.
  • +3 (3 voturi)    
    Bute nu a fost pregatit....nu asta e valoarea lui (Duminică, 27 mai 2012, 16:51)

    sabinchira [anonim]

    BUTE nu apregatit suficient meciul...psihic el boxa cu un adversar mult inferior care pierduse ultimele 2 partide iar fizic...in loc sa se prezinte la meci la greutea optima ceruta a venit cu 7-8 kig peste chinuindu -se in ultimele zile sa slabeasca....asta afectandu l vizibil....parea sleit dar cand v a fi revansa lucrurile o sa stea coplet invers...o sa ajunga la greutate cu o luna inainte iar psihic o sa aiba o dorinta nebuna de revansa pregatita la antrenamente in timp ce Froch jucand cu un adversar considerat inferior nu are cum sa pregateasca meciul la fel ca si acum cand venea dupa 2 infrangeri si practic a luptat la disperare jucandu si practic ultima sansa....
    • 0 (0 voturi)    
      asta a fost si senzatia mea (Duminică, 27 mai 2012, 17:44)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui sabinchira

      Cand am auzit ca a trebuit sa slabeasca cateva kilograme chiar in ziua in care a avut gratarul oficial sincer m-am cam ingrijorat. la meci a parut sleit si abia se misca. Englezul era mult mai proapspat. Eu zic ca a tratat cu superficialitate meciul, pe cand englezul a facut ce trebuia. Sincer am stiu ca va pierde in repriza a3-a cand a permis sa fie prins in colt. Era clar ca a abia a rezistat knockout-ului. De fapt pare knockout inca de atunci , a intrat in ring doar pentru a nu cadea in acea repriza. Froch si toti au vazut asta. Era clar ca putea scapa doar cu un pumn norocos si era doar o problema de timp pana cand va cadea la podea. Acum, nu stiu daca pentru imaginea lui e mai bine ca a continuat sau mai bine renunta in repriza a 3-a. Cred ca pentru psihicul lui a fost mai rau
  • +2 (2 voturi)    
    lamentari (Duminică, 27 mai 2012, 21:04)

    ciuche [anonim]

    M-am saturat realmente de lamentarile voastre.Boxul e un sport dur, in care doi baieti intra intr-o chestie patrata si isi trag pumni.Castiga care da mai mult, mai tare, si ramane pana la sfarsit in picioare.Toata lumea se vaieta ca Froch a dat tare, ca e dur, etc.Tati, cine nu suporta pumni se poate duce la sah, panglica,maciuci sau scoala de bune maniere.Cand se trag pumni pe bani grei nu e loc de sentimentalisme.
  • +2 (2 voturi)    
    problema nu e ca Bue a pierdut (Luni, 28 mai 2012, 6:14)

    ghita [anonim]

    Multi nu inteleg ca boxul profesionist nu este un sport ci o mare afacere. Boxul in sine este folosit doar ca un mijloc de a produce bani. Asa se face ca avem campioni mondiali de talia lui Lucian Bute care au fost facuti campioni mondial mai mult prin campanii mass-media decat din jocuri. Hai sa judecam la rece. Bute a castigat centura de la un nu stiu care. De atunci si pana acuma a boxat numai cu adversari pe care i-a ales clubul lui si nimeni nu s-a bagat in afacerea asta decat acum IBF-ul care l-a obligat sa boxeze cu Froch. Asta nu miroase a afacere? Cum adica Interbox sa ii stabileasca adversarii si nu IBF-ul? Dar atata timp cat numele Bute se vindea foarte bine pe canalele pay per view, pe nimeni nu il interesa ce adversari are Bute ( nici pe IBF si nici pe televiziuni). Atata timp cat mitul "Bute mare campion, de neinvins" a prins pa prostimea care platea si 50$ pe un meci cu Bute, totul a fost OK. Acuma insa cand boxeorii adevarati au inceput sa il ridiculizeze pe Bute si sa refuze sa boxeze cu el, povestea incepea sa piarda din credibilitate iar vanzarile sa scada dramatic. Cand se intampla asa ceva e nevoie de un alt mit care sa vanda mai bine. Asa ca Bute a fost obligat sa boxeze cu un boxeor care este cu mult mai bun decat el. Asta e toata filozofia afacerii din boxul profesionist.
    • 0 (0 voturi)    
      Corectura (Marţi, 29 mai 2012, 15:35)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui ghita

      Adversarii nu ii alege clubul lui ci federatia in care activeaza, respectiv IBF. Problema este ca asta e un fel de Divizia B in boxul profesionist, nivelul e sub WBA si WBC. Zicea bine Doroftei ca nu poti veni din Divizia B in Liga Campionilor.