FC Vaslui - vicecampioana Romaniei (va evolua in turul 3 preliminar al Champions League); Steaua, locul trei in campionat 

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 20 mai 2012, 19:24 Sport | Fotbal

Wesley Lopes - gheata de aur a Ligii 1
Foto: AGERPRES
FC Vaslui (1-0 cu U Cluj) a incheiat pe locul doi sezonul 2011-2012 al Ligii 1 la fotbal, moldovenii asigurandu-si astfel prezenta in turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Cu toate ca a remizat pe terenul campioanei CFR (1-1), Steaua a terminat stagiune pe trei si va evolua in turul trei preliminar al Europa League (va fi cap de serie). 


CFR Cluj - Steaua 1-1 (De Zerbi 91' - Latovlevic 44')

CFR:
Stancioiu - Nuno Diogo, Piccolo, Cadu, Panin  - Rui Pedro, Godemeche, G. Muresan, Nicoara - Sougou, Kapetanos

Steaua:
Tatarusanu - Martinovic, Gardos, Iliev, Latovlevic - Bourceanu, Bicfalvi - Chipciu, Tanase, Parvulescu - Nikolic


FC Vaslui - U Cluj 1-0 (Buhaescu 60')

FC Vaslui:
Borjan - Milanov, Papp, M. Constantin, Paito - Raul Costin, Anderson - Adailton, Wesley, Sanmartean - Temwanjera

U Cluj:
Bornescu - D. Popa, Galamaz, Abrudan, Mendy - Cristescu, Hoban, Pacurar, Bostina - Grozav, Draghici.

Liga 1, clasament:

1 CFR Cluj 71 puncte (campioana)
2 FC Vaslui 70
3 Steaua 66.


Citeste mai multe despre   






















7741 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Hm (Duminică, 20 mai 2012, 19:29)

    anonim [anonim]

    Sa ma lumineze cineva cu clasamentele astea.

    Daca Vaslui bate si CFR ia bataie ?
    • +7 (7 voturi)    
      nu se schimba nimik (Duminică, 20 mai 2012, 19:53)

      florin [anonim] i-a raspuns lui anonim

      La egalitate de puncte, departajarea se face pe baza rezultatelor meciurilor directe intre CFR si Vaslui.Cum CFR a castigat 4 puncte din 6.......
  • -3 (13 voturi)    
    ...prieteni (Duminică, 20 mai 2012, 22:41)

    kappa_cj [utilizator]

    nu vă mai stresați, CFR Cluj este campioana României 2011/1012...așa că ..stay chill, a câștigat campionatul, și la punctge ..și la meciuri directe..și la tot ce vreți...
    • -5 (9 voturi)    
      Da si...? (Duminică, 20 mai 2012, 23:43)

      Damocles [anonim] i-a raspuns lui kappa_cj

      ...de ce se bucura doar vreo 300 de suporteri? O victorie care sta sub semnul celor doua meciuri dubioase cu Otelul si al altor cateva. Are CFR fata de UCL? Mare mirare daca ajung in grupele EL! Vasluiul este campioana morala. O echipa foarte buna. Pacat ca va pleca Wesley si ma tem ca nu se va califica nici in grupele EL. Ia sa vedem, cine va aduce iar puncte in clasamentul UEFA in sezonul care va veni? Aud?
      • +6 (8 voturi)    
        porumboiule tu esti? (Luni, 21 mai 2012, 8:42)

        aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui Damocles

        Frustrant, nu? cei 300 sunt 20.000 pe stadion si cateva sute de mii in oras. Dar noi, in Cluj, intelegem frustrarea ta! Oricum te asteptam in orasul de sub Feleac sa te bucuri si tu. Daca nu sunteti in stare sa va felicitati competitorii... adunati-va in jurul lu' Poruboiu sa scuipati ....seminte impreuna, ajuta la calmarea frustrarilor!
        • +2 (4 voturi)    
          daca... (Luni, 21 mai 2012, 9:41)

          me [anonim] i-a raspuns lui aricipogonici

          nu erau dubii toti erau ok...
          dar din pacate de multi ani incoace nu se stie ce campioana a iesie pe bune (daca a iesit vreuna) tot timpul arbitraje dubioase meciuri suspecte, adversari la titlu care parca nu vor sa castige etc
      • +6 (6 voturi)    
        lasa bre otlelul (Luni, 21 mai 2012, 9:00)

        turturel [anonim] i-a raspuns lui Damocles

        ca fura darnici si cu vazluiu mai amu o saptamana.
        asa e otelul, n'are fonduri.
      • +5 (9 voturi)    
        CFR (Luni, 21 mai 2012, 9:23)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Damocles

        CFR a adus intotdeauna puncte in clasamentul UEFA pt. Romania cand a jucat in Champions. Eu cred ca vor face o figura frumoasa. Are o echipa de straini, profesionisti si seriosi.
        Hai CFR, hai Vaslui! Sa nu ne faceti de ras!
      • 0 (6 voturi)    
        Hopa sus echipa lu' trei coceni (Luni, 21 mai 2012, 11:04)

        FORTZA CFR [anonim] i-a raspuns lui Damocles

        Bai Damocles, trebuia sa vii in Gruia aseara sa vezi vreo 25000 de suporteri CFR-isti cum isi sustin echipa campioana, cred ca ti se inmuia sabia. Hai nu mai pierde vremea la ce nu te pricepi, vezi ca dl. Tri Coceni are ceva de lucru la ferma, ia sapaliga si treci la treaba.
  • -3 (9 voturi)    
    iar (Luni, 21 mai 2012, 9:27)

    mihai [anonim]

    iar ne facem de ras in Champions League...
    • +2 (4 voturi)    
      da (Luni, 21 mai 2012, 12:22)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Ca sa poti castiga titlul in Romania trebuie sa ai un presedinte doctor fomfait si succesul este asigurat! Sunt penibili,dar la cata minte au ,nu pot observa!
    • 0 (2 voturi)    
      dar... (Luni, 21 mai 2012, 13:37)

      val [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ...cand am obtinut vreo performanta in CL, macar la nivelul Ciprului ????!!!!!!