FOTOGALERIE: Steaua - Dinamo 3-2. Sperante ros-albastre pentru titlu. Cu inima la meciul de la Cluj

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 17 mai 2012, 11:03 Sport | Fotbal

Fotogalerie: Steaua - Dinamo 3-2 (foto: Dan Popescu)
Pe o Arena Nationala plina, Steaua si Dinamo au confirmat asteptarile spectatorilor in "unicul derby" oferind un joc spectaculos, in viteza, pe contre si cu cinci goluri. Steaua castiga cu 3-2 si isi continua cursa spre titlu chiar daca toate sperantele se leaga de o victorie a lui U Cluj impotriva CFR-ului, dar si de o eventuala depunctare a Vasluiului la TAS.

Dinamo a inceput partida mai ofensiv, iar Steaua a contraatac periculos.  Alexe, numarul 1 al lui Dinamo pana acum, face o faza superba in partea stanga, ii paseaza la marginea careului lui Curtean care patrunde si inscrie la coltul lung (min. 21).

Steaua se arunca in atac avand in Tanase cel mai periculos om, dar Latovlevici, Tanase, Tatu sau Rusescu risipesc actiuni importante, iar Marius Niculaie este gata sa dubleze avantajul pe contraatac. In minutl 41 insa Tatu este faultat de Grigore, iar Rusescu restabileste egalitatea de la punctul cu var (min. 41). Steaua a insistat mai mult in atac, dar Niculaie rateaza o ocazie mare pe final de repriza, atacantul dinamovist fiind prea lent in doua randuri.

Steaua incepe mult mai ofensiv repriza secunda, domina meciul si reuseste sa inscrie rapid prin Iliev in urma unui corner (min 48). Urmeaza alte doua ocazii mari ale ros-albilor, iar bulgarul face dubla in min 64 tot in urma unei lovituri de colt.

Steaua domina si pare ca nu are cum scapa victoria, dar Tatu si Chiriches se accidenteaza iar Stoichita trebuie sa schimbe liniile. Dario Bonetii se dovedeste a fi mai inspirat in schimbari, iar Tucudean introdus in locul lui Alexe ia o actiune pe cont propriu, patrunde in forta si suteaza din alergare la coltul lung invingandu-l pe Tatarusanu (min 86).

Dinamo incearca mai mult, dar ros-albastrii dau dovada de calm, tin mingea departe de propria poarta si meciul se incheie cu a doua victorie intr-un sezon impotriva rivalei de-o viata.


Echipele de start:

Steaua: Tatarusanu - Martinovic, Geraldo, Iliev, Latovlevici - Chipciu, Chiriches, Bourceanu, Tanase - Tatu, Rusescu.

Rezerve: Stanca, Parvulescu, Gardos, Radut, Bicfalvi, M. Costea,  T. Balan

Dinamo: Naumovski - Luchin, Grigore, Scarlatache, Pulhac - Matei, Rus, Dj. Kone, Curtean - Alexe, M. Niculae.

Rezerve: Balgradean, Nica, Moti, Tames, Stratila, Danciulescu, Tucudean. Moti si Danciulescu raman doar rezerve

Schimbari in repriza secunda:
Steaua:
Mihai Costea in locul lui Rusescu; Tatu si Chiriches (accidentati) cu Radut si Bicfalvi

Dinamo: Alexe inlocuit de Tucudean si Pulhac cu Musat



LIVE TEXT


Prelungiri:

min 3.
Tanase scoate o lovitura libera. Fluier final
min 2:
Hent facut de Tucudean care vede cartonasul galben
min 90: Steaua incearca sa tina cat mai mult de mine in jumatatea dinamovista
min 87: O noua actiune buna de atac a lui Dinamo dar Musat este surprins in offsaid

min 86: GOOL Dinamo Faza superba facuta de Tucudean care incheie cu un sut la coltul scurt din alergare. Meciul este relansat.

min 84: Tanase actioneaza excelent in banda stanga, intoarce pentru Costea care nu reuseste sa traga la poarta din interiorul careului
min 83: Actiune de atac Dinamo cu Niculaie la finalizare dar "capul" acestuia trece departe de poarta
min 75: Musat intra in locul llui Pulhac
min 74: Lovitura libera Dinamo din partea stanga, Luchin ajunge cu intarziere la minge

min 73: Iese si Chiriches accidentat si intra Bicfalvi
min 72: Ocazia uriasa a lui Tanase scapat liber cu portarul dar trage la cativa centimetri de bara
min 70: Sut puternic Kone si Tatarusanu respinge in bara. Corner
min: 69: Tatu este accidentat. Intra Radut cu doua minute intarziere
min. 65 Iese Rusescu si intra Mihai Costea
min 64: GOOL Steaua 3-1 Corner si Iliev face dubla
min 63. O noua actiune rapida a Stelei incheiata cu sutul periculos al lui Tatu. Corner si Iliev face dubla
min 59: Tucudean intra in locul lui Alexe. Danciulescu ramane pe banca de rezerve

min 57: Steaua este mult mai ofensiva in aceste momente ratand doua ocazii mari de gol
min 57. Patrundere verticala a lui Chiriches si sut periculos care trece putin pe langa poarta lui Naumovski.

min 56: Ocazie de gol Steaua Lovitura de colt si Iliev reia cu capul periculos fiind aproape de 3-1
min. 55 O noua faza buna de atac a Stelei, dar Chipciu intarzie pasa iar mingea lui Tanase este deviata in corner.
min 52. Lovitura libera pentru Dinamo la 26 de metri. Sut periculos Niculaie, iar Tatarusanu respinge cu dificultate
min 51: Faza incalcita de atac a dinamovistilor. Niculaie se cearta cu Alex Curtean

min 48: GOOL Steaua 2-1 Valentin Iliev inscrie cu capul in urma loviturii de colt
min 46: Ocazie mare pentru Martinovici, dar Naumovski respinge in corner

A inceput repriza secunda.

Sfarsit de prima repriza

min 45 Eroare mare la mijloc a Stelei, iar Marius Niculaie scapa perpendicular pe poarta, se misca greoi si este ajuns de Iliev care intervine prin alunecare si recupereaz in mrginea careului
min 43 Steaua ramane in atac timp de doua minute dar apararea dinamovista rezista

GOOOL Steaua 1-1. Raul Rusescu inscrie de la punctul cu var
min 41. Penalty pentru Steaua Tatu patrunde pe partea dreapta si este faultat in careu de Grigore care are o interventie inutila

min 40: Tatu si Tanase de doua ori risipesc usor doua actiuni bune de atac
min 37: Actiune superba a lui Cristi Tanase, sut periculos dar fara forta, iar mingea se scurge in afara terenului
min 36. Contraaatc foarte periculos initiat de Alexe, dar M Niculaie este greoi la linia de 16 m si risipeste o ocazie mare a lui Dinamo
MIN 35. galben Curtean Steaua recupereaza, pleaca pe contraatac, dar Curtean il faulteaza din spate pe Chipciu si vede cartonasul galben

min 34. Centrare dinamovista iar Tatarusanu respinge in corner pentru siguranta.
min. 31: Meci foarte alert de bun nivel. Bourceanu suteaza iar mingea, deviata periculos de aparatorii dinamovisti, trece putin pe langa bara
min 30: Cap periculos Tatu dar mingea trece putin pe langa poarta. Pe contraatac Curtean incearca un sut din afara careului din partea dreapta dar Tatarusanu retine fara probleme
min. 29: O noua patrundere periculoasa a lui Latovlevici dar sutul trece pe langa
min. 28: Incursiune buna a lui Latovleci, dar Stelei ii lipseste pasa decisiva

min. 24: Tanase patrunde periculos in careu si cade dar arbitrul nu acorda nimic. Reluarile confirma decizia arbitrului
min. 23: Bourceanu suteaza de la distanta, Naumovski respinge cu dificultate, dar Rusescu nu alege o continuare fericita. Steaua se arunca in atac
min. 21: GOOOL Dinamo deschide scorul prin Curtean. Marius Alexe patrunde pe partea stanga, paseaza in centru, la marginea careului, pentru Curtean care suteaza la coltul lung
min. 20: Se mizeaza pe lansari in adancime, constructia la mijlocul terenului este sacrificata, dar cele doua aparari par solide pana in acest moment
min. 17: Pase gresite la mijlocul terenului. Atmosfera frumoasa pe Arena Nationala. Galeria Stelei domina fondul sonor

Primul sfert de ora: Meciul se joaca pe contre, jocul este cursiv, dar fazele importante lipsesc

min. 12: Lansare periculoasa pentru Tanase, dar Naumovski iese si protejeaza balonul pana iese in aut de poarta
min. 11: Dinamo cere hent in careu si 11 metri la Chiriches, dar reluarile arata ca stelistul a respins corect centrarea
min. 8: O noua recuperare stelista si un nou atac.Steaua este mai prezenta in jumatatea dinamovista in aceste momente
min. 6: Recuperare a Stelei la mijlocul terenului, Tanase avanseaza spre poarta adversa si suteaza pe langa de la circa 30-35 de metri
min. 4: Chiriches patrunde spre poarta dinamovista, dar actiunea este blocata fara probleme
UPDATE: Fluier de start al brigazii portugheze
UPDATE: Dinamo incepe fara Moti si Danciulescu in primul 11




















15891 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    de ce nu joaca pe Ghencea? (Joi, 17 mai 2012, 11:26)

    adi [anonim]

    sa strea la ei acasa nu sa vina la noi in cartier
  • +1 (17 voturi)    
    hai cu blatul (Joi, 17 mai 2012, 12:01)

    ioio [anonim]

    2 umbre ale echipelor ce au fost candva.
    • +2 (2 voturi)    
      Derby de ... rezultat :))) (Vineri, 18 mai 2012, 6:23)

      Alexander [anonim] i-a raspuns lui ioio

      http://www.fifa.com/classicfootball/stories/classicderby/news/newsid=1095092.html,imi pare rau atat de cei desfiintati de creatorii acestor 2 cluburi,cat si de cei ramasi in competitie pe plan intern cu ei in timpul regimului care a creat si impus aceste echipe ...
  • -4 (12 voturi)    
    derby pe naiba (Joi, 17 mai 2012, 15:23)

    samantza [anonim]

    ...derby-ul declaratiilor mediocrice..... ca de fotbal nu se pune problema. o sa castige Steaua ca sa ii mai creasca cota lui Behali in campanie....
  • -3 (17 voturi)    
    Mda (Joi, 17 mai 2012, 19:22)

    radu [anonim]

    derby-ul Bucurestilor, al Romaniei nu mai e de ani buni. Dar ziaristii il fac derby, ca sa aiba si ei o piine de mincat
    • +2 (4 voturi)    
      Care e derbiul ? (Vineri, 18 mai 2012, 8:18)

      Arpy&Mury [anonim] i-a raspuns lui radu

      U-CFR ? Derbiul huliganilor !
  • -6 (12 voturi)    
    Eh (Joi, 17 mai 2012, 22:45)

    muciflenduri [utilizator]

    Parca Hotnews se vroia un site cu pretentii si vizitatori inteligenti, dar vad ca au inceput sa apara si stelisti.
    • -2 (8 voturi)    
      ... (Joi, 17 mai 2012, 23:50)

      ws [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      u made my day:-)

      Parca Hotnews se vroia un site cu pretentii si vizitatori inteligenti, dar vad ca au inceput sa apara si stelisti.

      foarte tare, nu o puteam spune mai bine.

      ws
    • +2 (4 voturi)    
      hehe (Vineri, 18 mai 2012, 0:41)

      trubac [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Foarteee "inteligent" comentariul tau. Iata unul dintre cei mai "inteligenti" cititor de pe aici.
  • -9 (11 voturi)    
    TATU galben pt. simulare (Joi, 17 mai 2012, 22:49)

    Unguru CFR ist [anonim]

    Daca ar fi fost un arbitru corect, ar fi vazut ca a fost o simulare grosolana din partea lui Tatu la penlty-ul din prima repriza. Behecali a trimis valizele la arbitri acasa.
  • +9 (11 voturi)    
    ups... (Joi, 17 mai 2012, 23:07)

    mache [utilizator]

    3-1... :)
  • -3 (7 voturi)    
    Hmmmm (Joi, 17 mai 2012, 23:26)

    magiun [anonim]

    Trânteală de 2 lei...
  • -2 (6 voturi)    
    Blat spectacol (Joi, 17 mai 2012, 23:36)

    Superblat [anonim]

    Blat cu multe goluri!!! 1 solist milion la suta!!!
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Vineri, 18 mai 2012, 9:36)

      me [anonim] i-a raspuns lui Superblat

      ce dau stelistii minusuri...
      asta e adevarul... a fost blat... da asta numai ca sa dea fraierilor impresia ca inca se mai joaca titlu...
      cfr e campioana de prin iarna... daca nu de mai devreme... asta numai corleone stie...
  • -6 (10 voturi)    
    Am spus acum cateva zile ca CFR este condamnata... (Joi, 17 mai 2012, 23:49)

    Daniel [anonim]

    si nimeni nu ma crede....Este condamnata politic de USL mana in mana cu Liga lui Mitica. CFRistii sunt prea curati, prea disciplinati si prea seriosi cand e vorba de munca in comparatie cu spagarii din liga.

    Campionatul asta trebuie castigat de STEAUA in defavoarea CFR, asa s-a hotarat acolo sus demult. Victoria Stelei de astazi si alte rezultate le-am prezis de peste 1 saptamana.

    Ura lor nu este impotriva echipei CFR in sine, ci impotriva ungurilor si a lui Paszkany. Ura impotriva celor care nu joaca jocul lor murdar de aranjamente. Chiar daca sunt roman curat la sange cum putini sunt pe acest site si uneori am un cui impotriva ungurilor, totusi nu mi se pare in regula sa nedreptatesti o echipa doar pentru ca patronul este ungur...
    • -4 (8 voturi)    
      Sus CFR-isti adevarati!!! (Vineri, 18 mai 2012, 0:02)

      Unguru CFR ist [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Hei, voi cei care va simtiti mandri ca echipa noastra de suflet CFR a adus la CLUJ titlul de campioana, a adus la CLUJ echipe ca AS ROMA, BAYERN Munchen si nu numai, voi cei care va simtiti mandri ca sunteti ARDELENI, haideti maine pe CLUJ ARENA. FORTZA, FORTZA CFR !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Ocupati garile! (Vineri, 18 mai 2012, 8:37)

        Nemesis [anonim] i-a raspuns lui Unguru CFR ist

        Feriti oameni buni! Vine trenul cursa de persoane Apahida-Cluj Napoca! Cu o intarziere de ...1 campionat! Poate la anu...si la multi ani!!
  • -3 (3 voturi)    
    cam usor prin apararea aia... (Vineri, 18 mai 2012, 0:29)

    Laur [anonim]

    Daca nu a fost blat, oricum Dinamo a tratat cam usor in aparare... nu? Parca se fereau de accidentari :)
    Vezi si aici... http://www.ochiuratiunii.ro/cronicaru/steauadinamo-steaua-derby-de-romania-nu-fost-blat-da.html
  • -1 (5 voturi)    
    Acum (Vineri, 18 mai 2012, 0:52)

    SMEN [anonim]

    Trebuie sa zdrobim ardelenii de la cfr si pe stapanii lor unguri,chiar daca va lua Vaslui campionatul orice numai cfr sa nu il ia
  • -2 (2 voturi)    
    Cu bratele deschise (Vineri, 18 mai 2012, 8:16)

    Bornescu [anonim]

    Nea Gigi, ai pregatit valiza? Te asteptam la Aroma, pe deal. Eu mi-am pus niste potcoave in manusi sa mai sparg si cateva capete azi.
  • -2 (2 voturi)    
    daca (Vineri, 18 mai 2012, 9:16)

    ciobanel cu 300 de oi [anonim]

    merge la turma. pe imas, la stana si in pepera.

    daca bate u cluj, desi sansele sunt invers...
    daca este depunctata vaslui, cea care merita cel mai mult titlul...
    atunci shtaoa mai are o speranta..
    adica, tot daca...
    un daca mare de tot: daca bate in ultimul meci la cluj.

    daca ar fi fost o echipa pe masura propagandei, pretentiilor, valizei si brichetelor, ar fi fost deja campioana...

    numai ca..muuult daca !
  • -1 (3 voturi)    
    Forta Steaua!!! (Vineri, 18 mai 2012, 9:27)

    sorin [anonim]

    Despre meciul de ieri ce să spun decat că este singurul si unicul derby al campionatului, indiferent pe ce loc se află cele două echipe...Steaua a meritat sa castige, a vrut mai mult, a jucat fotbal, si-a creat mai multe ocazii...Singurul care nu mi-a placut e Latovlevici, a gresit nepermis de multe mingi...Oricum, Steaua are nevoie de un atacant pur sange, de un mijlocas de creatie si să păstreze fundasii care se înteleg bine între ei si marcheaza multe goluri...Normal ca voi tine cu U Cluj, sper să-i bata pe papagalii de la CFR, nu de alta, dar CFR nu are fata de campioana, cu un joc anost si ajutata de arbitri si blaturi (unele penale, cum a fost cand s-au dat baietii din zid la o parte pt. a da Muresan gol) a ajuns pe primul loc. Decat CFR mai bine Vaslui (si mai bine ar fi Steaua!) a demonstrat ca joaca fotbal si în campionat si în Europa...Dar totusi, sper sa bata U iar apoi Steaua să le scoata fotbalul din cap la cfristi...
  • -3 (3 voturi)    
    ia sa vedem (Vineri, 18 mai 2012, 10:03)

    fujitsu [anonim]

    gol dinamo. in loc sa tabere pe steaua in continuare cu elan maxim dat de gol, ei se retrag. de ce oare?grigore intra criminal de idiot la ala in careu. cu ambele picioare inainte ca sa nu fie nici un dubiu de penalty. 1-1. pauza.
    reluare. dinamo apatica total (nu ca altfel n ar fi), desi la inceputul reprizei ar trebui sa rupa, mai ales vazand tabela. doua goluri identice, din faza fixa, marcate de acelasi om, care la randul lui era "pazit" de acelasi...grigore. la cel de 2-1 era singur pe o raza de 3-4 metri. la 3-1, "paznicul" statea timid in spatele lui, ii admira ceafa cu maxim interes. deja frecangeala apoi gol frumos Tucudean, dar oricum nu mai conta.
    blat ordinar.
  • -1 (3 voturi)    
    Blat (Vineri, 18 mai 2012, 11:05)

    dan [anonim]

    E clar ca finul isi ajuta nasul cat poate... Ce naiba, doar e-n familie....

    Saracii aia 50 000 de pe stadion care au dat banul sa vaza un blat ordinar...

    Hai Vasliu! Hai Cluj!
  • 0 (0 voturi)    
    un singur comentariu (Vineri, 18 mai 2012, 11:28)

    Marcel [anonim]

    http://www.guardian.co.uk/football/blog/2012/may/17/rotten-core-of-romanian-football